İyisiyle kötüsüyle kocaman bir 2018'i geride bırakmamıza sayılı günler kaldı. İyi dileklerimiz bir yana değiştirmemiz ya da bir an önce kazanmamız gereken alışkanlıklar da var. Neden bir an önce diye soracak olursanız her şey daha güzel bir 2019 geçirebilmeniz için! Peki bu alışkanlıklar da neymiş? Para biriktirmek ya da sağlıklı beslenmek gibi seni iyileştirecek birçok öneride bulunduk, bakalım hep birlikte..

1) Suçlayıcı Değil Sorgulayıcı Ol

 Ufak bir zorlukla karşılaştığımızda ya da hata yaptığımızda en kolay yollardan birine başvurup hemen etrafımızdakileri suçlamaya başlıyoruz. Bunun yerine hatann nedenini sorgular, yaptığımız yanlışları görmeye çalışırsak benzer sorunlarla tekrar karşılaştığımızda daha güçlü ve tecrübeli oluruz. 

2) Kendine Değer Ver

 Yine eminim ki 2018 yılında en çok yakındığımız konulardan biri verdiğimiz değerin karşılığını alamamaktır. Peki karşı tarafa verdiğiniz değerin ne kadarını kendinize veriyorsunuz? Yaşadığınız hiçbir şey sizden önemli değil bu yüzden 2019 gelmeden kendinize değer vermeyi öğrenin. Kendinizi sevin, yalnız kalmaktan korkmayın. Yalnız kalmak sandığınız kadar kötü bir şey değil. Önemli olan kendinizle vakit geçirebilmeyi öğrenmeniz.

3) Para Biriktir

 Yediden yetmişe parasızlık bizi çok zor durumlara sokuyor ancak öğrenciyseniz iş daha da çıkılmaz bir hal alıyor. O paranın nereye gittiğini asla anlayamıyorsunuz. 2019'a para biriktirmeyi öğrenmiş bir şekilde girersek ve harcamalarımızın listesini tutarsak, çok büyük değişimler olabileceğine inanıyorum. Denemekte fayda var!

4) Yeni Şeyler Öğrenmeye Açık Ol

 Öyle bir devirdeyiz ki öğrenilecek şeyler asla bitmiyor ve ulaşmak eskisi kadar zor değil. Kendimizi geliştirmek, yeni hobiler edinmek için o kadar çok seçenek var ki hepsi bizim bir adımımızı bekliyor. 2018 çok boş geçmiş olabilir ama 2019'u öyle doldurmak yok. Bir an önce zevklerimizi, hayallerimizi ön planda tutarak öğrenebileceğimiz neler var neler yok araştırmaya koyulmak için son bir hafta benden söylemesi. 2019'a yeni hedeflerle girmenin vereceği başarma hissinden bahsetmiyorum bile.

5) Olmazsa Olmaz: Daha Sağlıklı Beslen

 Gelelim sürekli halı altına itelediğimiz bir konuya. Fast foodların bu kadar çekici reklamlarla gözümüze sokulduğu bir dönemde bunu başarmak gerçekten çok zor. Hele de öğrenciyseniz ve düzensiz bir hayatınız varsa daha büyük bir savaş vermeniz gerekiyor ancak hepimizin bildiği bir gerçek var ki sağlıksız olduğumuz zamanlarda bütün planlarımız aksıyor, hayatımız alt üst oluyor. Mükemmel bir beslenme düzeni zor olsa da işe bize çok zarar veren yiyecekleri bırakarak da başlayabiliriz.

6) Gülümsemeyi Unutma!

 2018 gözyaşlarıyla, kahkahalarla, şaşkın bakışlarla, hüzünlerle bitti. Geçmez sandığımız birçok an geride kaldı, alışamayacağımızı düşündüğümüz bazı şeyleri şu an fark etmiyoruz bile belki. Geriye dönüp baktığımızda bizi en çok mutlu eden anlar doyasıya güldüğümüz anlar. Demek ki neymiş? 2019'da da gülümsemeyi hayatımızdan hiç mi hiç eksik etmiyormuşuz!

 Daha güzel, daha dolu ve daha başarılı bir 2019 geçirmek sizin elinizde. Şimdiden Mutlu Yıllar!