Bu yazımızda, bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şerefine okumanız gerektiğini düşündüğümüz üç kitabı listeledik. Umarız ki okurlarını derinden etkileyen ve yıllar geçse de popülerliklerini yitirmeyen bu kitapları okuyarak masalsı bir 23 Nisan geçirirsiniz!

Şeker Portakalı

 Listenin ilk sırasında Brezilyalı yazar José Mauro de Vasconcelos’un ülkemizde de oldukça popüler olan ve yaygın şekilde okunan eseri Şeker Portakalı var. Otobiyografik ögelere sahip bu romanın aslında kendisi kadar bilinmeyen, Güneşi Uyandıralım ve Delifişek adlı devam kitapları da var. Ana karakter Zeze’nin kişisel yolculuğuna tanık olabileceğimiz, bu süreçte kendimizle de yüzleşeceğimiz bu duygusal eser, aynı zamanda herkesin hayatının herhangi bir döneminde açıp okuyabileceği ve kendinden bir şeyler bulabileceği bir anlatı. Birinci bölüm başlığı “Günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü” olan Şeker Portakalı; okurlara kendi çocuklarını, anılarını ve hatıralarını anımsatarak Zeze’yle derinden bir bağ kurmalarını sağlayacak.

Cecü’nün Yer Cüceleri

 20. yüzyıl edebiyatının en tanınmış isimlerinden biri olan Umberto Eco’nun kaleme aldığı Cecü’nün Yer Cüceleri kitabı, “Bomba ve General”, “Üç Kozmonot” ve “Cecü’nün Yer Cüceleri” olmak üzere üç hikayeden oluşuyor. Kitabın hikayeler kadar önemli ve dikkate değer bir başka kısmı ise Eugenio Carmi’nin illüstrasyonları. Aslen çocuk kitabı olarak adlandırılmasına karşın, asıl yetişkinleri hedef aldığına inandığım bu hikayelerden “Cecü’nün Yer Cüceleri” şöyle sonlanıyor: “Öykümüz şimdilik burada sona eriyor ve size ondan sonra herkesin sonsuza dek mutlu yaşadığını söyleyemediğimiz için kusura bakmayın.” Bu eser, Umberto Eco’nun herkesi içinde yaşadığımız ve şekillendirdiğimiz dünyamız hakkında düşünmeye sevk ettiği ve bunu oldukça masalsı şekilde yaptığı bir kitap.

Matilda

 Charlie’nin Çikolata Fabrikası gibi oldukça aşina olduğumuz bir eserin yazarı olan Roald Dahl’ın yine çok bilindik kitaplarından birisi Matilda. “Anneler ve babalar ilginçtir. Kendi çocukları akla gelebilecek en berbat kişi olsa bile, onun harika biri olduğuna inanırlar. Bazı ana babalar daha da ileri gider. Hayranlık gözlerini o kadar köreltir ki, çocuklarının bir dahinin özelliklerine sahip olduğu konusunda kendilerini ikna etmeyi başarırlar.” şeklinde bir açılış cümlesiyle başlayan bu kitap, durumu aslında anlatılanın tam tersi olan Matilda karakterini okuyucuya tanıtır. Bay ve Bayan Wormwood çiftinin çocuğu olan Matilda, erkek kardeşi Michael’ın aksine ailesinin ilgi göstermediği ve dışladığı dahi bir çocuktur. Zaman içinde Matilda aslında sihirli güçleri olduğunu öğrenir ve hikaye buradan sonra daha da eğlenceli bir hale bürünür. Matilda küçük büyük herkesin okumaktan fazlasıyla keyif alacağı neşeli bir roman.

 Umarız ki bu hikayeler size çocuk olmanın anlamını ve çocukluğun büyülü dünyasını hatırlatmaya yardımcı olur!