Günlerce, haftalarca hatta aylarca ders çalışıp denemelere giriyorsunuz. Girmeden önce oldukça umutluydunuz çünkü konuya hakim olduğunuzu düşünüyordunuz. Ardından sonuçlar açıklanıyor, bir de bakmışsınız ki hiç beklediğiniz gibi gelmedi. Çalıştığınız konulardan bile birçok yanlışınız çıktı. Peki böyle bir durumda ne yapmanız gerekiyor? Deneme sınavlarında netleri yükseltebilmek sınav öğrencilerinin başlıca ortak hedefidir. Ne kadar çalışırsa çalışsın netlerim yükselmiyor diyen bir kesim mutlaka olacaktır. Bugün genel olarak deneme sınavlarında netlerimi nasıl artırabilirim diyen kesime hitap edeceğiz. İşte netlerinizi artırabilmeniz için 5 adımdan oluşan yanlış defteri tekniği!

 

1) Yanlışlarını Belirle

   Deneme sınavından ya da test çözdükten sonra yapılan en büyük hata yanlışları belirlememektir. Yanlışları tespit etmedikten sonra zaten bildiğiniz şeyleri doğru yaptığınız için test çözmenin ya da denemeye girmenin size herhangi bir faydası olmayacaktır. Bundan dolayı denemenizi kontrol ettikten hemen sonra yanlışlarınızı işaretleyin.

 

2) Yanlış Defteri Hazırla

   Yanlışlarınızı işaretlemek olan ilk adımı tamamladınız. Şimdi sıra geldi bunları düzenli bir şekilde toparlamaya. Boş bir defter edinin. Ardından yanlış yaptığınız soruları kesin ve deftere yapıştırın. Ben bu yöntemi yalnızca matematik için kullandığımdan dolayı hepsini sırayla yapıştırmıştım fakat siz birden fazla ders için kullanmayı düşünüyorsanız defteri kullanacağınız ders sayısına bölüp ona göre soruları yapıştırırsanız daha sağlıklı olur. Yanlışlarımı zaten işaretledim, ne gerek var bu yanlış defteri muhabbetine diyorsanız eğer ben de ilk başta bunu gevezelik olarak görüyordum fakat sonradan onlarca denemeye girip yüzlerce, binlerce soru çözüleceğini düşününce yanlış defteri olayının mantıklı olacağına kanaat getirdim.

 

3) Gözden Geçir

   Yanlışlarınızı, yanlış defterine yapıştırdınız. Şu anda yapmanız gereken şey bu yanlışlarınızı hangi konudan yaptığınızı tespit etmek. Fakat burada dikkat etmeniz nokta şu. 20 tane yanlış soru yapıştırdığınızı varsayalım. Bunlardan 1 tanesi köklü sayılardan, 3 tanesi ise problemlerden olsun. Siz konuları listelerken köklü sayıları dahil etmeyin. Çünkü 1 tane yanlış yapmış olmanız bu konuda eksiğiniz olduğu anlamına gelmez. Hangi konuları dahil edeceğiniz elbette sizin inisiyatifinizde fakat bu durumu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

 

4) Konu Çalış

   Oldukça kısa olan son iki maddeye gelmiş bulunmaktayız. Yanlışlarınızın genelde hangi konuya ait olduğunu tespit ettiğinize göre şimdi konu çalışabilirsiniz.

 

5) Test Çöz

   Konuyu tekrar edip önemli noktaları hatırladıysanız şimdi bol bol soru çözme zamanı! Unutmayın, ikinci oturumda sorular nispeten ezbere dayalı çıkıyor. Yani belli başlı kalıplaşmış soru tiplerini ezberlemenizde fayda var. Elbette ki ezber tasvip edilecek bir şey olmamalı fakat gerçekçi yaklaşınca sınav sistemimizin bu şekilde olduğu açıkça ortada. Tabii ki birinci oturum için aynı şeyi söylemek pek doğru olmaz. Bu noktada da konuya hakim olup işin mantığını kavramanız gerekiyor. Bundan sonrası sizin bilgi ve becerinize kalmış bir durum.

   Evet, umarım yanlış defteri yöntemi sayesinde siz de netlerinizde artış görebilirsiniz. Netlerde artışı yakalamak adına bildiğiniz başka yöntemler varsa mutlaka yorumlarda paylaşın!