Hadi hayal kuralım, hayalimizdeki üniversiteyi ya da liseyi kazandık ama gideceğimiz okul şehir dışında. Birçok seçenek var önümüzde; yurt, ev, apart… Hangisi daha rahat olur? Hangisinde kendimizi daha huzurlu hissederiz? Eve çıksak, kimseyi tanımıyoruz ki daha. E hadi yurt olsa, devlet yurdu mu yoksa özel yurt mu? Sizin de kafanızda böyle çok fazla soru var biliyoruz çünkü biz de aynı düşüncelerde boğulduk. Siz çok fazla boğulmayın diye biz düşünüyoruz. Bu içeriğimizde  senin için yurtta kalmayı iyisiyle kötüsüyle ele aldık, umarız bu yolda verdiğin kararlara bir nebze de olsa yardımcı olabiliriz.

 
1) Hijyen açısından çok fazla seni memnun etmeyecek, buna hazır ol!


 

    Annenin yaptığı temizliği kimse yapmayacak, yapsalar da illaki eski haline getiren olacak. Özellikle ortak kullanım alanlarında cinnet geçireceksin. Çünkü herkes temizliğe aynı derecede önem vermiyor. Gitmeden önce her türlü temizlik malzemesini öğrensen iyi edersin,  iş başa düşebilir.

 

 

2) Bir Survivor değil ama sen yine de baklavanı böreğini açtır da gel!


   Muhtemelen en büyük sıkıntımız yemek sorunu.. Birçok özel yurt sadece kahvaltı veriyor, devlet yurtlarında da 6-13 arası kahvaltı; 16-23 arası akşam yemeği veriliyor. Yemek çeşitliliği ise her yurtta farklılık gösteriyor ama ne kadar çeşit olursa olsun yemekler fazla kişiye hazırlandığı İçin ev yemeği tadı olmuyor. Karnımız doysun da ev yemeğini bırak diyor olabilirsin  fakat menüde çok fazla farklılık yapılmadığı İçin haftada en az 2-3 kere aynı yemeği yemek zorunda kalabilirsin. Bi yerden sonra da ama artık yeter diyerek kendini restoranlara atacaksın.. E haliyle memlekete gidince de sıcacık, lezzetli yemeklerin tadı artık çok başka gelecek.

 

3) Külkedisi gibi aracın bal kabağına dönüşmeden önce yurda girmek zorundasın!

   Muhabbetin en güzel yerindesiniz, tam konuyla alakalı aklına bir şey geldi. Dur, sakın anlatma! Çünkü anlatmaya vaktin yok. 11den önce yurtta olmak için, trafiği de düşünürsek 10da arkadaşlarından ayrılmak zorunda kalabilirsin. Yurtların büyük çoğunluğu belli saate kadar dışarıda kalmana izin veriyor, sonrasında yurda girmek zorundasın. Geç biteceği için bir çok etkinliği iptal etmek zorunda kalmamak için bizden tavsiye,  gece kalabilecek bir arkadaş edinsen iyi olur. 

 

4) Unutulmaz arkadaşlıklar edineceksin!


   Kurduğun hiçbir arkadaşlık diğerlerine benzemeyecek çünkü o insanlarla aynı odada uyuyacaksın, yeri gelecek yemeğini paylaşacaksın. Hastalandığında yanıbaşında ateşini düşürmeye çalışan bir dostun, sen çok seviyorsun diye kıymalı böreğini sana veren bir yoldaşın olacak. Sabah kahvaltı için seni beklediğinde kardeşin gibi olduğunu hissedeceksin. Para sıkıntısı çekerken cebindeki 20 lirayı da sana verdiğinde babanın yerine geçecek. Sen hastaysan her saat başı ateşini kontrol etmek için uyandığında anne şefkatini göreceksin. Tabiki de bu hayatta kimse ailemizin yerini alamaz ama hiç bitmeyecek dostluklar edineceksin. 

 

5) Şimdiden şirket kuracak iş arkadaşların hazır, şirket ne zaman? 


 

   Yüzlerce öğrenci ile aynı yurttasın ve hepsi farklı meslek dallarından. Yeri gelecek psikoloji üzerine konuşacak oradan girişimciliğe geçeceksin. Yemekhanede yanına oturan kişiyle alanınız aynı olacak belki de, birbirinizden öğreneceğiniz çok fazla şey var. Farklı üniversitelerde aynı alanda da olsa çeşitli eğitimler mevcut ve siz arkadaşlarınız sayesinde her konuda bir fikre sahip olacaksınız. E bir de sınav dönemi var, tek başına ders çalışmaktansa yanınızda bir çok soru sorabileceğiniz meslektaşınız olacak. O sabah kadar uyumadığın gece saat 4te kahveler içilirken bir yandan da alanında bir konu tartışılacak. 

 

6) Kuş yuvadan uçtu, sorunlarla başa çıkma vakti!


 

   Yeri gelecek oda arkadaşınla tartışacaksın, yeri gelecek geç kalıp uyarı alacaksın, yeri gelecek canın peynirli börek çekecek… Tüm bunlar olurken yanında bir ebeveyn olmayacak, belki de ağladığında sarılacak kimsen de olmayacak. Ama kendi ayakların üzerinde durmayı öğreneceksin, paranı idare etmeyi, hakkını sonuna kadar savunmayı daha iyi bileceksin. Kurallara göre yaşamaya başlayacaksın, olgunlaşacaksın…


   Hayatının çok önemli bi dönemindesin şuanda ve şüphesiz en güzel dönemlerinden biri. Çok fazla soru işareti var kafanda biliyoruz ama bunlar hep tatlı telaşlar. Çok az kaldı, köprünün sonu fazla güzel. Nerede kalırsan kal hayatını dolu dolu geçirdikten sonra eminiz yatağında hep huzurlu uyuyacaksın. En ufak bi soruna cevap verebildiysek, ne mutlu bize. Sana destek olabileceğimiz bir dahaki yazımızda görüşmek üzere