Her sabah 6’da uyanacağız, her gün yarım saat kitap okuyacağız, 25 dakika koşacağız ve 3 kere amuda kalkacağız… Hepimizin hayali bunları yapmak, tamam belki amuda kalkmak olamayabilir! Yine de düzenli bir hayat yaşamak için hepimiz kendimize hedefler koyuyoruz. Ama alışkanlık kazanmak o kadar da kolay olmadığı için devamlılığı pek sağlayamıyoruz. E bahaneler de gırla! Ama biz bu içeriğimizle bahaneleri ve hedefleri ortadan kaldırıyoruz. Çünkü hedefler hayal olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşüyor!

  1. Karar ver!

Yapmak istediğin şey için kendine bir neden bul. Her gün ders mi çalışmak istiyorsun? O zaman neden çalışmak istediğini düşün. Senin hayatında neden bu kadar önemi var? Ve en önemlisi bunu kendin için iste, sonucunda da emin adımlarla ilerle!

  1. Sakin ol!

  Yapmak istediğimiz çok fazla şey var, e hazır başlamışken hepsini yapalım! Zayıflayalım, kitap okuyalım, dil öğrenelim, meditasyon yapalım… Çok yönlü olmamız çok güzel evet, fakat bu kısa vadeli planlarda bizi yoracak. Malum günümüz 24 saat. Hedeflerini sıraya koy ve tamamlamayı bekle. Korkma hepsine ulaşacağız!

  1. Ufak ufak başla, kocaman yol al!

  En büyük problemlerimizden biri de pes etmek! Çünkü kendimize kocaman bir hedef koyuyoruz ve sonrasında o hedef gözümüzde o kadar çok büyüyor ki, asla başlayamıyoruz. Bazen 24 saati bitirmek bile zor gelirken biz 365 gün spor yapacağım diye meydan okuyoruz. Hele bi dur! İlla 365 gün yapacaksan da, günlük 10 dakika ile başla. Kendine küçük hedefler koy ki sürekli bir şeyler başar. Ve başardıkça daha çok motive ol!

  1. Tik at!

  Hazır küçük hedefleri başarmaktan bahsetmişken, vazgeçilmezimizi söyleyelim. Tik atmak! Kabul edelim hepimiz seviyoruz tik atmayı ya da bir şeylerin üstünü karalamayı. Çünkü bu durum bize başardığımızı görsel olarak gösteriyor ve daha çok motive ediyor. Hatta bazen sırf düzenimiz bozulmasın diye birkaç dakika da olsa yapmak istediğimizi yapıyoruz. Bu düzeni dijital olarak sağlayabileceğin birçok uygulama mevcut. Tabii ayrı bir kağıt ya da ajanda da kullanabilirsin. Ve her şeyden önce yaptığın işi yaptığını hissedebilirsin!

  1. Elinin altında bir alışkanlık olsun!

  Nasıl yani? Şöyle ki zaten çok fazla yapmadığımız şeyleri yapmaya çalışıyoruz ve ne kadar çok istersek isteyelim bazen eziyet gibi gelebilir. Bu durumu engellemek için her şeyi gözümüzün önüne alıyoruz! Nasıl mı? Spor yapmak istiyorsak ipimizi, kıyafetlerimizi, ne gerekiyorsa hepsini karşımıza koyuyoruz. Böylece beynimiz yapması gereken bir iş olduğunu hatırlayacak ve tik atmak için yola koyulacak! Tabii bunun yanında alarm kullanarak ya da not alarak da bir hatırlama mekanizması oluşturabilirsiniz.

  1. Bahane kalkanı oluştur!

  Belki de en önemlisi bu! Çünkü bir anda dışarı çıkmamız gerekiyor, memlekette düğün oluyor ya da ders çalışmamız gerekiyor. E haklıyız tabii ders çalışmamız gerekirken kitap mı okuyacağız(!) Bahaneler, bahaneler, bahaneler… Hiç bahane gibi durmayan o kadar çok şey var ki hayatımızda, bizi yapmak istediklerimizden alıkoyan. Böylece hiç suçlu gibi görünmüyoruz çünkü mantıklı açıklamalarımız var. Ama durumun böyle olmadığının hepimiz farkındayız. İşte tüm bunları engellemek için kendine yeni bir zaman yaratmalısın. Bu 15-20 dakika erken uyanmak ya da yarım saat geç uyumakla olabilir. Belki de gün içinde rutin olan başka bir faaliyetini azaltarak. Böylece her zaman vaktin olacak, bahanense…

  1. Bir metaforun olsun!

  Yani sana yapmak istediğini hatırlatacak bir şey fakat sana başardığını hissettirmesi gerekiyor. Tik atmak ya da alarm kurmak gibi değil, sadece senin anlam verebileceğin bir metafor. Belki bir nesne belki bir görsel, ya da bir mekan. Onu her gördüğünde daha önce başardığını hatırlatan. Bu ay spor yaptığın için sahip olduğun metafor, diğer ayın İngilizce öğrenmesi olmalı. Böylece daha önce başardığını bileceksin ve yine başaracaksın. Belki yine bahar gelecek ya da İtalya sana umut olacak. Senin için anlamı olan herhangi bir şey seç ve bırak kendine değer katsın!

  Daha sağlıklı, daha entelektüel belki de daha komik… Hangisi olmak istiyorsan olabilirsin ve bunun için belli alışkanlıkları hayatına entegre edebilirsin. İnsanlar için konfor alanının dışına çıkmak çok zor farkındayız ve hepimiz bunun için çabalıyoruz. Birkaç madde sonunda umarız hedeflerine ulaşabilirsin. Her gün daha dolu bir sen olmaktan asla vazgeçme ve hayallerine sahip çık!