Youtube girdiğimiz anda çıkmanın pek mümkün olmadığı, her alanda içerik barındıran bir platform. Sanatla ilgili bir videoya tıklayıp kendimizi bir anda ürün incelemesinde bulabiliyoruz ve ortalama 10-15 dakika olan videolarla saatlerimiz geçebiliyor. Geçirdiğimiz vakti kaliteli bir hale getirmek ve kendimize alanımızda bir şeyler katmak için akademik kariyerimize katkı sağlayabilecek kanalları sizin için derledik.

  1. Yakın Kampüs

  Yakın Kampüs kanalı program öğrenmek isteyenler için biçilmiş kaptan. Birçok programı her ayrıntısıyla derslerinde işliyor. Girdiğinizde oynatma listelerindeki video sayısı sizi korkutmasın. Ortalama 10-15 dakikalık videolarla yaklaşık 1 ayda kullanmak istediğiniz programı öğrenebilirsiniz. İçerikleriyle AutoCAD, Word, 3DsMax, Photoshop gibi programları kullanabilirsiniz.

  1. KhanAcademy

  Herkesin her şeyi öğrenebileceğini savunan KhanAcademy sizden sadece izlemenizi istiyor. Bir web sitesi de bulunan KhanAcademy’nin içerikleri ise sonsuza dek ücretsiz. Genel kültürün yanında okul öncesi matematik dersleriyle de her yaştan insana hitap ediyor. Birçok alanda yaptığı hızlandırılmış kurs adı altında belli konulara hakim olabiliyorsunuz. KhanAcademy’nin içerikleriyle sanat tarihi, ekonomi, girişimcilik, uzay bilimleri gibi konuları öğrenebilirsiniz.

  1. 140journos

  140journos Türkiye’de tarafsız gazeteciliği savunan bir oluşum. Türk tarihi, siyaseti ve insanı hakkında belgeseller çekiyor ve haber niteliğinde videolar ekliyor. ‘Yeni Salgın’ adı altında günümüzde gençlerin yöneldiği mesleklerin ve oluşumların incelemesini yapıyor. Bu incelemelerde hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını vurgulayarak her şeyi tüm çıplaklığıyla ortaya döküyor. 140journos sayesinde de Türk siyaseti, gazetecilik, meslekler ve gerçekler hakkında bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda web sitelerine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

  1. Video Eğitim

  Video Eğitim de birçok alanda içerik bulabileceğiniz bir kanal. ‘Sıfırdan Eğitim’ setleriyle ise alacağız eğitimde sizin hiçbir bilgiye sahip olmadığınızı düşünerek en baştan her şeyi anlatıyor ve sizin bu eğitimleri almak için kurslara para yatırmamanızı ve setleriyle öğrenebileceğinizi savunuyor. Video Eğitim’in içerikleriyle ise Maya, Excel, teknoloji, Rusça, İngilizce, cv hazırlama gibi alanlarda bilgi edinebilirsiniz.

  Kanalları seçerken içeriğimizi okuyan her kişinin farklı hedeflerde olduğunu düşünerek birçok alana hizmet eden kanallara yer vermek istedik. Boş zaman diye değerlendirdiğimiz ve genellikle çöpe attığımız vakitleri kendimize adamalıyız. Bu kanalların size katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Sizin de tavsiyelerinizi yorumlarda bekliyoruz.