Dünya çapında çocuk ölümlerinin büyük bir kısmı zatürre ve diğer akciğer hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Bu solunum yolu enfeksiyonları, dünya çapında her yıl yaklaşık 1 milyon çocuğu öldürmektedir. Görülenin aksine HIV ve sıtmadan daha fazla ölüme neden olmaktadır. Eğer dünya üzerindeki bütün çocuklar yeterli sağlık kontrollerine erişebilseydi belki de bu ölümlerin bazıları önlenebilirdi. Keşke böyle bir imkan tüm dünya genelinde sağlanabilseydi. Ancak gelişmekte olan dünyadaki insanların yüzde 5'inden azı, zatürre teşhisinde ideal bir teknoloji olarak kabul edilen röntgen cihazına erişim sağlayabiliyor. Dahası, birçok hasta çocuk asla bir kliniğe gidemiyor çünkü kliniklere ulaşım pahalı ve kliniklere ulaşmak için kullanılan yollar kötü durumda bu yüzden birçok hasta tedavi göremiyor. 

 Günümüzde John Hopkins Üniversitesinde bulunan araştırmacılar kendi kendine zatürre teşhisi yapabilmesi için yapay zekadan yararlanarak bir akıllı stetoskop geliştirdiler. Standart bir stetoskop, akciğer rahatsızlıklarını belirleme konusunda oldukça değerli ve düşük maliyetli olarak tanıtılıyor ancak bu araç doğru ortam sağlanır ve işini bilen kişiler tarafından kullanılırsa işe yarıyor diyebiliriz. Çünkü eğer ki ortam sesi hastanın nefes sesini bastırıyorsa ve cihazdan ne dinlemesi gerektiğini bilmeyen kişiler tarafından kullanılıyorsa bu alet pek de işe yaramıyor. Stetoskobun bu kullanım kısıtlılıklarını dikkate alan John Hopkins ekibi, yeni bir geliştirme yoluna gitti.

 Ekip, akciğer seslerini kaydederken dış sesleri yok sayabilen bir cihaz tasarladı. Daha sonra zatürre işaretleri için bu akciğer sesini dinleyebilen yapay zeka destekli bir uygulama geliştirdiler. Geliştirilen uygulama şimdiden araştırmalarda başarılı olmaya başladı; sağlıklı insanların akciğer sesiyle, zatürre olan insanların akciğer sesini ayırma konusunda yüzde 87 başarı göstererek benzer otomatik yöntemlerden çok daha başarılı oldu.