Kitap okuma konusunda arada bir de olsa aşırıya kaçanlar çok iyi bilirler ki bazen kitaplar olduğundan daha ucuza satın alınabiliyorsa hemen almak isteriz. Bunu sadece kitaplarda yapmayız elbette, çoğu zaman kıyafet alışverişinde dikkatimizi çeker indirimli fiyatlar. Fakat ucuz kitaplar konusunda oldukça dikkatli olmamızda yarar var. Başıma gelen bir olayı sizlerle paylaştıktan sonra almamız gereken önlemlerin neler olduğunu göstereceğim.

   Üç sene önce, yaz aylarında, deniz kenarında kurulan bir fuarda gezinirken almak istediğim dört kitap dikkatimi çekmişti. Hemen kitapları elime alıp bakmış, fiyatlarını sormuştum, sonrasındaysa duyduklarıma inananamamıştım! Kitaplar yarı fiyatına satılıyordu! Beklermiydim, hemen o dört kitabı da aldım. İçeriklerini bildiğimden, önceden araştırmıştım zaten. Bu yüzden ne içlerine doğru düzgün baktım, ne de fiyatların neden bu kadar ucuz olduğunu sorguladım. Sonuçta benim tek derdim o kitapları okuyabilecek olmamdı. Derken... Geldik bu günlere.

   Geçenlerde Azra Sarızeybek Kohen'in bir videosu dikkatimi çekti, izledim ve işte ondan sonra olanlar oldu. Üç sene önce yarı fiyatına aldığım kitaplar sahte çıktı. Çok üzüldüm ama yapacak bir şeyim yoktu. Hayat bir şeyi daha böylece öğretmiş oldu. Şimdi gelin bu kitapların sahte olup olmadığını nasıl anlarız, nasıl kontrol ederiz onlara bakalım.

1) Bandrolsuz kitaplar

   İlk olarak şunu söylemeliyiz: Kitabınız bandrolsüz ise kesinlikle korsandır!

2) Bandrollü sahte kitaplar

   Kitabınız bandrollü olup, yine de sahte olabilir. Bunun için de "Bandrol Srogu" mobil uygulamasını telefonunuza indirip kitaplarınızın bandrollerini sorgulayabilirsiniz.

   Eğer kitaplarınızın isimleri bandoldeki isimlerle uyuşmuyor ise bizzat uygulama vasıtasıyla bu durumu bildirebilirsiniz.

   Bir de şu var; eğer kitabınızın bandrolünü söktüğünüzde dağılıyorsa bandol sahte değildir. Ama bandolü söktüğünüzde dağılmıyorsa ilgili bandrol sahtedir.

3) Kitapların kontrolü

   TBYM'ye (Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği) göre sahte kitapların içi ve kapakları şöyle oluyor;

   Baskı tekniğinin ikinci sınıf olması, sayfaları silik ve baskı hataları olması, sayfa düzeninin bozuk olması, kesim hatalarının olması, kapak kağıdının ince olması gibi.

   Ayrıca, sahte kitaplarda cilt baskılarındaki yapıştırıcıların kalitesiz olduğu ve sayfalarının dağıldığı görülmektedir.

   Konuyla ilgili yorumlarınızı aşağıdaki yorum kutusundan iletebilirsiniz. İyi okumalar.