Tercihlerinde açıklanmasıyla birçok kişi üniversiteye adım atmış bulunuyor. Bununla birlikte sizi neler bekliyor çok merak ediyorsunuz. Üniversite bir insanın kendi geliştirebileceği en verimli senelerini geçirdiği, mesleğinin yanında bir sürü deneyim edindiği bir yer. Hem öğrenciliğin dibine vuracağınız hem de kendinizi bulacağınız bu süreçte size yardımcı olabilecek önerileri derledik.

 

1) Ders Ayrı Eğlence Ayrı

   Her bir seneye başlamadan önce kendinize bunu söylemelisiniz. En çok yapılan yanlışlardan biri eğlence zamanınızı ders zamanınıza eklemek. Ders ayrı eğlence ayrı! Öyle bir denge kurmalısınız ki hem gezip eğleneceğiniz zamanlar olsun hem de derslerinizi aksatmadan çalışıp belki kütüphanede sabahlayacağınız günler olsun.

2) Boş Geçirme

   Yorgun ve zorlu bir süreçten geçtikten sonra üniversitenin ilk senesinde bir rahatlama yaşayacaksınız kesinlikle. Bunu hepimiz yaşadık. Genelde ilk yıl ders anlamında ve yoğunluk anlamında rahat bir sene oluyor. Bu bir seneyi çok iyi değerlendirebilirsiniz. Üniversite kulüplerine veya sivil toplum kuruluşlarına üye olup aktif rol oynayabilirsiniz, dilinizi geliştirmek için kurslara gidebilir veya kendiniz çalışarak öğrenebilirsiniz hatta kendinize bir hobi edinebilir veya bir hobinizi geliştirebilirsiniz. Bolca vaktiniz olacak lütfen boş geçirmeyin!

 

3) Kendini Tercih Edilebilir Kıl

   Üniversiteye girdikten sonra bir şekilde mezun olacaksanız. Önemli olan diplomanızın yanında sizi diğer diplomalı insanlardan ayıracak neyiniz olduğu. İş başvurularında artık yabancı dil olarak İngilizce’yi kesinlikle istiyorlar ve bunun yanında 2. Hatta 3. Yabancı dil soruyorlar. Üniversiteden mezun olduğunuzda ne kadar dil bilirseniz işe tercih edilebilirliğiniz o kadar artıyor. Bunun haricinde bol bol okuyun. Kitap okuyun, tarihinizi bilin, mesleğinizle ilgili veya herhangi bir konuda makaleler okuyun. Okuyun ki birçok konuda bir fikriniz olsun. İnsanlar sizinle konuşmaktan zevk alsın.

 

4) Çalışma Stratejini Oluştur

   Burası artık lise değil. Bunun bilincinde olup çalışmanız gerek. Yaklaşık iki hafta sürecek sınav haftalarında çalışma stratejiniz sizi tüm derslerden geçirebilmeli. Size yardımcı olabilecek çalışma stratejileri içeren yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Nasıl çalışacağınızı seçtikten sonra zaman ayarlamanızı buna göre yapmalısınız. Bunların yanında size en çok yardımı dokunacak kesinlikle çıkmış sorular olacak. Sınava girmeden önce fotokopicilerden ulaşabileceğiniz veya eski dönemlerden isteyeceğiniz çıkmış sorulara bakıp girerseniz notunuza çok büyük bir katkı sağlayacağını söyleyebiliriz. Bunların yanında sizi zorlayacak, kendi cümlelerini kurmadığınız için veya cevabı yeterli görmediğini söyleyerek puanınızı kıracak hocalarınız olacaktır. Burada da hocalarla iyi bir iletişim kurmanız ve derslerine devamlılık sağlamanız çok önemli.