Birbirine çok benzeyen ve aynı sanılan ama aslında kendi içlerinde farklılıkları olan iki meslek. Herkes gibi ben de aynı olduğunu düşünürdüm ama araştırdığımda hiç de öyle olmadığını gördüm ve ikiz gibi duran bu iki mesleğe bir açıklık getirelim istedim. Şimdi seninle bu farklılıkları gözden geçireceğimiz ve daha da bilgi sahibi olacağımız bir yola çıkıyoruz. Çok heyecanlı!

1) İkisi için de diploma eşit düzeyde değil mi?

Her ikisinin de lisans diploması verdiğini düşünüyorsan yanılıyorsun. Sanılanın aksine aşçılık 2 yıllık ön lisans diploması verirken, gastronomi 4 yıllık lisans diploması verir. Yani aşçılık eğitimi 2 yıllık, gastronomi ise 4 yıllık bir sürece sahiptir. Aşçılık müfredatında gastronomi derslerinin tamamı bulunmaz ve özeti gibidir. Bu yüzden ileride ne yapacağına karar vermeden önce hangisini ne kadar detaylı okumak istediğine karar vermelisin!

2) Gereken özelliklerde fark yoktur sanırım...

Yok gibi durur ama çok ince ayrıntılar vardır. Öncelikle gastronomi bölümü için daha sabırlı olmanız gerektiğini belirtmek zorundayım çünkü önceki yazıda da dediğim gibi gastronomi daha kapsamlı bir müfredata sahiptir. Bunun nedeni gastronomi okuyanların dünya mutfağı hakkında daha çok bilgiye sahip olmasıdır. Mesela tüm öğrencilerin sevdiği fast food pizzadır ve bu en iyi İtalya’da yapılır. İşte sen de gastronomi de okursan bu muhteşem lezzetin nasıl yapıldığını bileceksin! Bunların tümü için daha üretici ve daha da pratik olman lazım! Bunların hepsi için de daha bilgili ve daha hareketli olman da şarttır. Sadece mesleğine aşık olmak tüm bunların üstesinden gelmene yardımcı olacaktır.

3) Çalışma yerleri mutfak değil mi sadece?

Evet, her ikisi için de mutfak çalışma yeridir diyebiliriz ama bunu sadece mutfaktır diye belirtmek yanlıştır çünkü her meslek gibi bu iki dalın da yönelebileceği farklı tarzlar vardır. Örneğin; 4 yıllık lisans diplomalı bir gastronomi mezunu gastronom unvanı alır ve isterse üniversitelerde akademisyenlik yapabilir. Ayrıca gıda denetimcisi ya da işletmeci olma şansları da vardır. Bu konuda gastronom olan kişiler için daha avantajlı diyebiliriz çünkü aşçılık bitirenlerin durumu biraz daha kısıtlı. Ama, en yüksek ya da istediğiniz rütbeye gelmek iki meslek için de senin elinde!

4) Üniversite olarak neler seçilmeli?

Gastronomi için burada en çok özel üniversitelerin tercih edildiği görülmektir çünkü bu üniversitelerin ayrıca yurt dışı imkanları da bulunmaktadır. Batı tarafındaki devlet üniversitelerinin de bu bölümü içerdiği görülmektedir. Aşçılık için ise hem üniversiteler hem de akademiler bulunmaktadır. Akademiden mezun olan bir kişi yine aynı unvanla bu mesleği yapabilecektir.

Tüm yazı boyunca bu ikiz mesleklerin karşılaştırmasını yaptık ve şimdi daha da net bir düşüncede olduğumuz kanısındayım. Dediğim gibi her şeyi başarmak ve bu mesleklerde en iyisi olabilmek senin ellerinde. Pes etme ve daima ilerisi için hedeflerini yüksek tut. Sevgiyle kal!