Avrupa'da okumayı Almanya odaklı anlatacağım. Peki, gerçekten yurtdışında okumak gözümüzü korkutmalı mı? Her şey zannedildiği kadar zor mu? Euro bu kadar fırlamışken Avrupa sizin için doğru bir tercih mi? Tek kelime dilini bilmediğin bir ülkeye adım atmaktan bile bazen korkarken, orada kendi başına ayaklarının üzerinde durup, eğitim almak nasıl olacak? Hadi o zaman, fazla uzatmadan cevaplara geçelim.

 

1) Almanca bilmiyorum. Orada nasıl okuyacağım?

   Aslına bakılırsa aklınızdakileri gerçekleştirmeniz, planlı hareket ederseniz zor değil. Hele ki İngilizceniz iyiyse hiç zor değil. Almancayı öğrenmeden bile rahat rahat yaşayabilirsiniz burada. Eğer okuyacağınız bölüm İngilizce değilse, bir üniversiteye hazırlık kursuna gitmeniz gerekecek. Bu kurslar genel olarak her üniversitenin kendi içinde var. Size hem Almanca öğretip hem de sizi kendi üniversite sistemlerine hazırlıyorlar. Bu kursa, öğreneceğiniz her dil seviyesi için bir dönem boyunca gidiyorsunuz. Mesela, orta derecede bilginiz varsa sadece bir dönem gitmeniz yetecektir.

 

2) Peki eğitim sistemi nasıl? Türkiye'den daha çok zorlanır mıyım?

   Eğitim sistemi gerçekten sistemli bir şekilde ilerlediği için, düzenli olduğunuzda zorlanmanız söz konusu değil. Zorlanacağınız tek konunun -eğer bölümü Almanca okuyacaksanız- dil konusu olduğunu düşünüyorum. Onun da bir dönem sonra alışkanlığını kazanıyorsunuz zaten. Fakat sizi çok yoğun bir hayatın beklediğini söylemeden edemeyeceğim, bir dakika bile boş durmanıza müsaade edilmiyor. Ee, hayatımız ne zaman yoğun değil ki zaten?

   Türkiye ile karşılaştırma konusuna gelirsek; kendi derslerimle Türkiye’deki arkadaşlarımın derslerini karşılaştırdım ve gördüm ki konuların aşırı sayılacak bir farkı yok. Sadece aynı konuları farklı dönemlerde görüyoruz. Sadece sistemler farklı ilerliyor ve bunun okuldan okula bile sistemler değişim gösterirken çok normal olduğu kanaatindeyim.

 

3) Nasıl arkadaş çevresi edineceğim?

   Eğer hazırlık kursuna gidecek olursanız orada da sizin gibi okumak için ülke değiştirmiş insanlarla karşılaşacaksınız. Bir nevi kader ortaklarınız olacaklar. Bu da çevre edinebilmenizde güzel bir etken olabilecek. Zaten şu duruma hazırlıklı olun, nereye baksanız Türk göreceksiniz! Nerede olursak olalım birbirimize tutunur, destek oluruz. Bu yüzden arkadaş edinme konusunda hiç endişelenmemenizi öneririm.

 

4) Hepsi tamam; ama ben nerede kalacağım ve geçimimi nasıl sağlayacağım?

   Avrupa’da, Türkiye’deki gibi yaygın bir yurt sistemi yok maalesef ki. Orada genellikle öğrenci evleri var. Üniversitenizin yakınlarında mutlaka öğrenci apartmanları olacaktır fakat buralarda yer bulmak oldukça zor. Dilerseniz 3-5 kişilik öğrenci dairelerinde kalabilirsiniz ama arkadaşlarınızı kendiniz seçemiyorsunuz tabi ki. Bunun için tek odalı bir ev bulup yerleşmek daha çok tercih edilen bir durum. Geçiminiz için ise elbette bir iş bulmak şart. Öğrenciler için çok fazla iş imkanı olduğunu söyleyebilirim. Elbette öğrenci kredisine de başvurup ek bir gelir daha elde edebilirsiniz.

  

   Sonuç olarak ülkemizin her yerinde okumak mükemmeldir fakat hayatında yeni maceralar isteyenlere ve çok farklı tecrübeler edinmek isteyenlere Avrupa’da okumayı kesinlikle öneririm. Bambaşka insanlar ve yepyeni kültürler tanıyacaksınız. Hayatınızda bir çok ilki yaşayacaksınız ve belki bunlar sizin dönüm noktanız olacak. Cesur olmaya ne dersiniz?