Bugün TYT sınavına girdin ve iyi ya da kötü geçti. Ama bitti. Ağlamak, moralini bozmak sınav sonucunu değiştirmeyecek bunu sen de biliyorsun. Önemli olan, alan sınavın yarın! Peki kalan son zamanında ne yapmalısın?

1) Sınavı Olabildiğince Kafandan Uzaklaştır

 Sınavı kafandan atman çok çok zor fakat düşünmeye devam edersen fazlaca stres yapacaksın. Stresin fazlası hem sağlığa hem de hayallerine zarar verebilir. Zaten 1 senedir bu maratondasın, beyninde zaten 'sınav' sürekli dönüyordu. Artık olabildiğince uzaklaştır onu kafandan. Tatil planları yapmaya başla. Nereleri gezebilirsin bir düşün. Uyumadan önce kuracağın hayaller bunlar olsun!

2) En Sevdiğin Kişiyle Konuş

 En sevdiğin kişiyi ara, onunla konuş. Tabii ki sınav dışındaki konulardan! AYT'den sonra da sinemaya gidebilirsiniz, yemek yiyebilirsiniz, şehrindeki güzel yerleri gezebilirsiniz veya sadece yürüyebilirsiniz. Eğer bu kişi ile aranda çok mesafe varsa telefonda onunla konuşarak yürüyüş yapabilirsin. Yürüyüş yapma işini ağaçlık bir alanda veya deniz kenarında yaparsan çok daha rahatlatıcı olacaktır. Bunlar sana güven verecektir.

3) Nefes Egzersizlerine Göz At

 Nefes egzersizleri stresi ve heyecanı minimuma indirmek için en iyi gelen şeylerden biri. Hadi basit bir nefes egzersizi yapalım:
-Önce ciğerlerini tamamen boşalt.
-İçinden yavaşça '1,2,3...' diye sayarak ciğerlerini tamamını hava ile doldur.
-Bu hava birazcık içeride kalsın ama çok değil.
-Sonra yine içinden aynı şekilde sayarak yavaşça nefesini ver.
 Bunu maksimum 3-4 tekrarla. Fazlası başını döndürebilir.

4) Yemeklerini Dikkatli Ye

 Yemeklerin alerji yapabilecek, mideni bozabilecek şeyler olmamalı. Uyumadan uykunu kaçıracak bir şeyler de atıştırmaya kalkma! :) Gece ya da sınav esnasında eğer bunlardan biri olursa odaklanma çok zor olabilir. O yüzden özellikle kahvaltıda yediklerine dikkat etmende fayda var.

5) Yatmadan Ilık Bir Şeyler

 Yatmadan önce rahat uyuyabilmek için ılık bir şeyler içebilirsin. Ama uyku kaçırmayan, örneğin papatya çayı. Aynı zamanda ılık bir duş almak da seni rahatlatacak, emin ol.

 Bu zamana kadar elinden geldiği kadar iyi çalıştığını biliyoruz. Bugün de elinden gelenin en iyisini yaptın. Yarın da yapacaksın. Kendine güven ve rahatla. Her şey iyi olacak. Bu stresleri ilerde tatlı bir anı olarak hatırlayacaksın. Başarılar!