İstanbul’da mısın? Gezmek istiyorum ama bütçem kısıtlı mı diyorsun. İşte bu yazı tam sana göre. Senin için izleyeceğin bir yol haritası oluşturmaya çalıştım. Keyifli ve güzel bir gezi olması dileğiyle. Her şeyden önce evden çıkmadan kendine güzel bir sandviç hazırla termosuna çayını da koydun mu cepten eksilen para olmadan yola çıktın demektir. Programını önceden yapmalısın tabii. Burası İstanbul; gezecek görecek bir tonla müze, park, tarihi eser var. Hepsini bir günde gezemeyeceğine göre bir plan yapman gerekli. Benim tavsiyem biraz müze, biraz park bahçe…

 

1) İstanbul Arkeoloji Müzesi

   İstanbul denince akla gelen ilk yer doğal olarak tarihi yarımada oluyor. Topkapı Saray’ı, Ayasofya hemen karşısında Sultanahmet camii en önemli eserlerdendir. Tabii bunlara girerken bilet almak gerekiyor ama öğrenciysen ve cebinde bir müze kartın varsa o zaman geçişler ücretsiz. Ayrıca müze kart sahibi olmak istersen, öğrenci kimliğin ve 20 TL paranla hemen çıkartabilirsin. Unutmadan söyleyeyim aldığın tarihten sonraki bir yıl geçerlidir. Tarihi yarımada da bir sürü müze var ama bence bunların içerisindeki en güzeli tartışmasız İstanbul Arkeoloji Müzesidir. Kapısından içeri girdiğiniz anda bahçesindeki asırlık çınar ağaçları karşılar sizi. Hemen solunuzda kalan Sanayi Nefise Mektebi şimdinin İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet veriyor. İçinde tarihte bilinen ilk yazılı antlaşma olan Kadeş Antlaşması başta olmak üzere birçok değerli eser görülebilir. Arkeoloji müzesini gezmek yaklaşık 3-4 saatinizi alacaktır ama inanın buna fazlasıyla değecek pişman olmayacaksınız. Kim bilir şansınız varsa bir de klasik müzik konserine denk gelmiş olabilirsiniz.

   Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsin.

   Gezdiniz yoruldunuz değil mi? Müzenin hemen bitişiği Gülhane Parkı. Yani Saray’ın gül bahçesi. Şimdi evden çıkarken çantaya attığınız sandviç ve çayı içme zamanı. Şöyle yukarılara doğru çıkıp manzaraya karşı hayaller kurmalık bir yer de bulursanız sizden keyiflisi olmaz.

 

2) İstanbul Demiryolu Müzesi

   Karnınızı doyurdunuz birazda dinlendiniz, şimdi Sarayburnu kapısından çıkıp biraz yürüdükten sonra tarihi Sirkeci Garı’nın güzel binasına ulaştınız. Şu anda trenler olmasa da içinde çok güzel bir Demiryolu Müzesi var. Küçük ama bir o kadar dolu ve nostaljik. İstanbul Demiryolu Müzesi, Sirkeci Garı içinde 2005 yılında açılmış. 45.50 metrekarelik bir alanda hizmet veren müzede 300 adet kültür varlığı sergilenmektedir. Müze Pazar, Pazartesi ve bayram günleri dışında her gün açık olup, ücretsiz gezilebilir.

   Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsin.

 

3) Türkiye İş Bankası Müzesi

   Gardan çıkıp yolun karşısından Bahçekapı’ya doğru yürümeye devam edip tarihi hanları geçtikten sonra İş Bankası Müzesi’ne geldiniz. Burası 1890 yılında inşa edilmiş ve 1927 yılında İş Bankasına devredilmiş. 2004 yılına kadar banka olarak devam etmiş daha sonra müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmıştır.

   Bu gezide az bilinen yerleri koymak istedim. Umarım yazdığım yerleri gezip beğenirsiniz. Keyifli gezmeler!