Sınav dönemlerinde, sabah derslerimizde, ders aralarında en yakın arkadaşımız... Tabii ki kahveden bahsediyorum! "Uyanamadım, kahve içmem lazım!", "Uykum geldi, kahve alalım!" gibi isyanlarımızı gideren yegane dostumuz. Kahve içmeyi sevmeyenimiz ve kahveciye girdiğimizde içimize çektiğimiz o enfes kokuya hayran olmayanımız yoktur. Hatta birçok kahvesever, kahvesi yapılırken izlemekten keyif alır ve bazen keşke ben de evde böyle yapabilsem diye aklından geçirir. 

 Yeni nesil kahvecileri etrafımızda daha sık görmeye başladık ve böylece yeni bir meslek yaygınlaşmaya başladı: Baristalık!

 Kulağımıza aşina gelmeye başlasa da birçoğumuz tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Ya da tek bildiğimiz kahve yapan kişi. Ancak bu tanım, mesleği anlatmakta çok yetersiz ve basit kalıyor.

 Bir kahvesever olarak hem sizler hem kendim için baristalığı araştırdım. Gelin birlikte öğrenelim:

Baristalık nedir?

 Barista, İtalyanca bir kelime olup barmen anlamına gelmektedir. Genel anlamıyla kahvenin çekirdek halinden kupaya kadar olan yolculuğuna hakim olan kişiye verilen isim diyebiliriz.

 İyi bir barista kullandığı kahve çekirdeğinin nereden geldiğini, nasıl kavrulduğunu ve nasıl demleneceğini iyi bilir. Sadece kahve değil, kahve dışı içeceklerin ve atıştırmalıkların servisinde ve sunumunda da uzman olmalıdır.

Barista tam olarak ne iş yapar?

 Bir barista, kahve çekirdeğinden anlar, kahve makinelerini kullanmayı ve başlıca arızalarını gidermeyi bilir ve makinenin temizlik ve bakım işlemlerinden sorumludur. Kısacası işletmenin gözünün arkada kalmadan barını teslim edebileceği kişidir.

-Kahve dışında soft içecekler ve atıştırmalıklar hazırlar.

-Kahve sanatının inceliklerini bilir ve farklı sunumlar hazırlar.

-Kafe ve kahve barı görünümünü korur ve geliştirir.

-Gıda kalitesini geliştirmek için demleme yöntemleri, içecek karışımları ve sunum tekniklerini bilir.

Nasıl barista olunur?

 Barista olmak için resmi bir eğitim şartı aranmamaktadır. Barista yetiştirmek için özel kurslar düzenlenmektedir ve her bir kurs hem yurt içi hem yurt dışında çalışmaya uygun olacak şekilde sertifikalar vermektedir. Bu sertifikaları alabilmek için belirlenen süre içerisinde barista kurslarına gitmek ve bu kurslardan geçer not almak gerekir.

 Barista kurslarında kahveyle tanışma, kavurma ve öğütme dersleri, latte art, demleme türleri, baristaların kullandıkları alet ve edevatlar hakkında dersler verilir.