Stres, hepimizin aşina olduğu bir his. Yrd. Doç. Dr. Psikiyatrist Rıdvan Üney’in “Zihnimize ya da bedenimize dışarıdan ya da iç dünyamızdan gelen saldırılardır” diyerek tanımladığı stresi hepimiz yaşıyoruz. Stres hayatımızda kaçınılmaz bir şey, hatta hayatımızın bir parçası ancak fazlası zarar. Stresin bedenimize zararlarını hepimiz aslında az çok biliyoruz: Kalp çarpıntısı, ellerin terlemesi, tansiyonun yükselmesi vb. Stresin dozu az olduğu müddetçe bize zarar vermezken, fazlası yaşam kalitemizi düşürür. Bizi baskı altına alır. Sadece beden sağlığımızı değil, ruh sağlığımızı da olumsuz etkiler. Ben bu yazımda stresle baş edebilmenin yollarından bahsedeceğim ama önce stresin altında yatan sebepleri ele alalım. Stresi asıl ortaya çıkaran ‘yetiştirememek, yapamamak, halledememek’ hissidir. Zamanımızın kısıtlı olması, uygun şartları oluşturamamak bizi strese sokan etkenlerdir. Ayrıca kalabalık ortamlar, gürültü, yoğun trafik, dinlenememek, belirsiz durumlar, aile ve arkadaş baskısı, uzun çalışma saatleri veya uzun ders çalışma süreleri de stresi tetikleyen durumlardır. Herkesin stresle baş edebilme yöntemleri farklıdır aslında. Ben de faydalı gördüğüm birkaç tane yöntemden bahsedeceğim:

1) Hayır Demek

   Birçoğumuz hayır demeyi beceremiyoruz, karşımızdakini kırıp üzmemek adına. Ancak düşündüğümüz zaman herkesin beklentilerini karşılayamayız. Sınırlarımızı çizmeliyiz. Bir tane hayatımız var ve bunu dilediğimiz gibi yaşamak bizim elimizde. Hayır demeyi öğrendikçe kendimize daha çok vakit ayırabileceğiz ve yapmamız gereken işleri yoluna koyabileceğiz. Aslında önce kendi zevk ve isteklerimize hayır demeyi öğrenmeliyiz, daha sonra da çevremizdekilere.

2) Sosyal İlişkileri Güçlü Tutmak

   Sosyal ilişkiler, bizi ayakta tutan en büyük etken bence. Araştırmalar, sosyal ilişkilerin desteğinin stresle baş etmede olumlu etkisi olduğunu gösteriyor. Bir derdimiz, sıkıntımız olduğunda bunu paylaşma ihtiyacı duyarız ki onun bize verdiği yükü biraz hafifletelim. Yükümüz hafifledikçe stresimizin de azaldığını hissederiz. Sevildiğimizi ve değerli olduğumuzu hissetmek hayata daha güçlü tutunmamıza yardımcı olur. Stresliyken hayattan izole olma eğilimi gösteririz, ancak tam da böyle zamanlarda sosyal ilişkilerimize zaman ayırmak stresle baş etmemize yardımcı olacaktır.

3) Farklı Açıdan Bakmak

   Bazen olaylar ilk bakışta içinden çıkılmaz gibi görünebilir. Hiç çözümü yokmuşçasına bizi gerer ve strese sokar. Böyle durumlarda soruna başka açıdan bakmayı deneyelim. Gerçekten bu kadar kötü mü? Bunu başka bir yolla çözüme ulaştırabilir miyim? Eğer yine de çözüm bulamazsak başkalarının fikirlerini almayı deneyelim. Çünkü her insanın bakış açısı farklıdır.

   Stresle baş edebilmemizin aslında bir sürü yolu var, kendimize en uygun olanı seçelim. Stresin zararlı etkilerinden mümkün olduğunca en az hasarla kurtulalım. Beden ve ruh sağlığımıza ihtiyacımız var, onları koruyalım. Ayrıca eğer stresle baş etmekte zorlanıyorsak uzman desteği almaktan çekinmemeliyiz. Hepimize sakin ve huzurlu bir hayat diliyorum!