Baş+Arı: "Baş" olmak için "Arı" gibi çalışmak gerekir.  Mümin SEKMAN

   Başarı senin için nedir? "Sınavlardan yüksek puanlar almak mı?" ya da "Elde etmeyi istediğin her şeye ulaşmak mı?" veyahutta "Öğretmenin gözüne girip en gözde öğrenci statüsüne ulaşmak mı?"

   Bana göre başarının tanımı bunlardan hiçbiri değil. Açıkçası tam anlamıyla bir tanımı olduğu da söylenemez. Kısaca başarıya, bir şeyleri elde etme çabası diyebiliriz. Neye göre, kime göre... 

  Başarıya HOOP! diye ulaşılmaz. Siz, onun istediği şeyleri ona vermelisiniz ki oda size istediğiniz başarıyı versin. "Peki onun bizden istediği şeyler ne ki?" dediğinizi duyar gibiyim lakin baştan şu konuda anlaşalım. Başarı, sadece birkaç kuraldan ibaret değildir. Başarıya ulaşmak için kurallar bütününe uymanız gerekir. İşte ben, bu kurallar bütününü bir merdivenin basamaklarına benzetiyorum. Bu başarı merdiveninin her bir basamağını özenle çıkan herkesin başarıyla tanışacağını da biliyorum.

Gelin bu başarı merdiveninin 5 basamağını da özenle çıkalım!

 

1) Yapabileceğinize İnanın!

   Evet, inanç! Bir işe başlamadan önce gereksinim duyacağınız en özel ve gizemli şey. Birine "Bana inanmayı öğretebilir misin?" şeklinde bir soru yöneltemezsiniz. Çünkü inanç, her insanın içinde bulunan ve keşfedilmeyi bekleyen bir mücevher odasından ibarettir ve her insan bunu kendi başına deneyimleyip öğrenmelidir. Eğer inanırsanız, başarı merdivenindeki ilk adımı atmışsınız demektir.

 

2) Onu Herkesten Çok Siz İsteyin!

   

       "Başarı istenmediği yere gelmez." Arnold PALMER

   Evet onu her şeyden ve herkesten çok siz istemelisiniz. Bu iş insanlar arasındaki iletişimde de böyledir. Bir kişiyle evlenmeyi 100 kişi ister ama en çok isteyen ve tabii ki nasibi olan alır :) Kısacası onu içten bir şekilde isterseniz, bu merdivende ikinci adımı da atmışsınız demektir.

 

3) Gerçek Başarı, Başarısız Olma Korkusunu Yenmektir!

   Aman dikkat! Lütfen bu basamağa basarken dikkatli olun. Çünkü çoğu insan bu basamakta kayıp düşer ve her şeyi yerle bir eder. Başarısız olmaktan korkmayın, çünkü başarmak için denemek; denemek için de korkmamak gerek. Bunu düşünürseniz eğer, başarısız olmaktan korkmanızı gerektirecek herhangi bir durum olmadığını da göreceksiniz. Üçüncü basamağa da sağlam bir şekilde adımımızı attık.

 

4) Çok Çalışın!

   Evet bu işin formülü bu. Çok çalışmalısınız. Neden mi? Çünkü sizler gibi milyonlarca insan başarılı olmayı istiyor ancak çok az bir kısmı bunu başarabiliyor. Bunun nedeni onların diğerlerine nazaran daha çok çalışmaları ve daha çok istemeleridir. O yüzden sen de başarılı olanların tarafında yer almak istiyorsan diğer insanlardan ayrılan özelliklerini sergilemen ve onlara nazaran daha çok çalışman gerekiyor. Çok çalışarak bu basamağa da adımını düzgün bir şekilde attığını varsayıyorum.

 

5) Sonuç Odaklı Olmayın!

   "Ben bu işi yaparsam kesinlikle başarılı olacağım." demek bana göre fazlasıyla riskli bir hareket. Evet kendinize olabildiğince çok güvenmelisiniz fakat "Ben şu işi kesinlikle başarmalıyım yoksa bittim." veyahutta "Bu işi yaparsam kesinlikle şu sonuçlara ulaşacağım" demek yaptığınız işte size katkı sağlamayacaktır aksine hata oranınızı arttırıp sizi başarısızlığa sürükleyecektir. Tabiki yapacağınız işleri planlayın ancak sonuç odaklı olmayın. Bu mervdivenden sürüklenmeden, bu basamağa da adımınızı atın lütfen.

 

6) Denemekten Asla Vazgeçmeyin!

   Başarılı insanların hayatlarını incelerseniz ortak bir çıkarım yapma şansını yakalarsınız. Hepsinin ortak yönü "Deneyip başarısız oldukları halde tekrar tekrar denemeleridir." Siz de bu felsefeyi hayatınızın merkezine koyarsanız, olumlu yönde etkileneceğinizden adım gibi eminim.

   Örneğin Edison, binlerce kez deney yapıp başarısız olmasına rağmen asla vazgeçmeyerek ampülü icat etmiştir. Başarılı olma ihtimalini bile öngöremediği bir dönemde, bir tür telin ışık vereceğine inanarak binlerce kez deney yapması sizce de çok şaşırtıcı değil mi? Eğer daha önce duymadıysanız ve merak ediyorsanız Edison'un ampülü icadındaki o muhteşem hikayeye buradan ulaşabilir ve merakınızı giderebilirsiniz. Sadece Edison mu vazgeçmeyerek defalarca deneyen? Hayır. Şu an isimlerini duyduğunuz başarılı insanların, geçmişinde yatan zorlu hayat mücadelelerini ve nasıl başardıklarını öğrendikçe ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

   Örneğin Muhammed Ali, hepimizin bildiği dünya boks şampiyonu değil mi? Peki hep çok iyi mi dövüştü? Ya da hep başarılı mı oldu? Küçük yaşta babasının aldığı bisikletle turlarken yaşıtları tarafından dövülerek bisikleti elinden alındı işte o gün başarılı bir boksör olmaya yemin etti ve sürekli çalışıp en iyisi olmayı hedefledi. İlk başlarda ne kadar dövüşmeyi bilmesede yılmayıp sürekli denedi ve istediği başarıya ulaştı. Merak edenler bu hikayenin de tamamına buradan ulaşabilir. Velhasılkelam başarmak için denemekten asla vazgeçmeyin!

  "Eee hani 5 basamaktı noldu bu merdivene?" dediğinizi duyar gibiyim. Bu basamağı eklememin amacı sizlere bir şeyleri fark ettirmekti. Evet bu başarı merdiveni 5-6 basamaktan oluşmuyor. Aslında bu merdiven sonsuz basamaklı... Benim amacım bu basamakları çıkmanıza yardımcı olmaktı. Sizler bu basamakları çıktıkça ve her defasında yeni yeni basamaklar keşfettikçe ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Hala önünüzde bir çok basamak var. O basamakları deneyimleyerek dikkatli bir şekilde çıkarsanız, istediğiniz başarıya ulaşacağınızdan eminim.