Düzenli olmak bir yetenek ister. Birçok insanda bulunmayan bu yeteneğe kavuşmak biraz zaman alabilir. Bir amacınız olduğunda onu gerçekleştiremeyeceğinizi düşünüyor musunuz? Yaptığınız planlar çığırından mı çıkıyor? Bunun nedeni düzensizliktir. Düzenli olmak bazı insanlar için çok kolay olsa da bazıları için neredeyse ölümcül bir görev üstlenmişcesine yapamayacağını düşünüyor. Düzenli olmak başarı yolunda bir basamaktır. Düzensizlik ise o başarıyı yerle bir eder. Her başarılı insan düzenli olabilmek için çaba gerektiren işler yapmaktadır. İnsanlar hayatlarını düzene sokmak için bazı huylara, alışkanlıklara sahiptir. Sizin için bunları listeledik. Hadi göz atalım..

 

1) Erken Kalkmak

Disiplinli ve düzenli bir hayat istiyorsanız erken kalkmak çok önemlidir. Bütün güne sahip olursunuz. Acele etmeden daha fazla işi bitirirsiniz. Verimli ve üretken bir gün geçirirsiniz.

 

Güneş bugün de doğdu. Ama biz farkına varmadık. Belki güneşten sonra uyandık, güneşten bile geri kaldık. Gökyüzünün alabildiğine sınırsızlığına aldırmadan başımız eğik yaşadık. Yani başımızda açan çiçeğe hayret bile etmedik. Yaz ayları bize sadece tatili hatırlattı. Kuru topraktan milyonlarca çeşit bitki yaratıldı. Bizse bu yaratılış karşısında hiçbir şey hissetmedik. Gözlerimiz, duygularımız, aklımız kapalı; uykudaydık. / MUSTAFA ULUSOY- Nietzsche ve Babaannem (Kapı Yayınları)

 

2) To Do List Hazırlamak

   Hedefinizi belirleyin. İşinizi şansa bırakmayın. ‘Bugün ne yapacağım? Bugün neyin teslim edilmesi gerekiyor? Bugün neyi bitirmeliyim?’ gibi kendinize sorular sorarak bir liste hazırlayın.Günlük, haftalık, aylık hatta yıllık bile olabilir. Yaptığınız listeyi bir ajandaya uygularsanız karmaşa yaşamazsınız ve ne yaptığınızı bilirsiniz. Hangisinin öncelikli olduğunu belirtin. Son tarihleri belirleyin.

 

3) Dengeli beslenmek ve bedenine iyi bakmak

   Düzenli bir hayat istiyorsanız dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığınız olmalıdır. Günlük yaşantınızda yemek saatleriniz olmalıdır. Kahvaltıyı 08.00’de yapıyorsanız her zaman aynı saatte yapmalısınız. Spor, egzersiz veya fitness yaparak bedeninize iyi bakın. Planlı olarak bu aktivitelerinizi gerçekleştirin.

 

4) Ertelememek

   Yapacağınız işi son dakikaya bırakmak, yarın yaparım diyerek ertelemek düzenli olmanızı engeller. Ertelemeden yapacağınız işi bir güne yayarak veya bir haftaya yayarak bitirin. Ertelememek için yapacağınız iş için bitirdiğinizde bir ödülle kendinizi şımartın.

 

5) Zamanın değerini bilmek

   Düzenli insanlar için zamanı boşa kullanmak diye bir şey yoktur. Zaman onlar için kıymetlidir. Zamanınızı yönetmeyi iyi bilin. Düzenli olduğunuzda zamanınızın kıymetini daha çok anlayacaksınızdır.

 

6) İşleri düzene koymak

   İşleri düzene koymak zamandan tasarruf sağlar, basitleşir. Şikayet etmemeyi öğrenirsiniz. Negatif düşüncelerden uzak olursunuz. Geçmiş hatalardan ders çıkartın, değerlendirin.

 

7) Dinlenmek

   Bedeninizi ve zihninizi dinlendirin. Bunu için küçük molalar verin. İnsan robot değildir. Dinlendiğinizde daha verimli ve üretken olursunuz. Planlı olarak dinlenmek zamanı boşa harcamanızı engeller.

 

8) Verilen işin sonunu görmek

   Düzenli insanlar için verilen her iş, görev yerine getirilmelidir. Zamanında  biter ve  diğer işlerini de planlı bir şekilde aksatmadan bitirirler. Sorumluluklarını bilirler. Biraz çaba sarf ederek her işi sonuna kadar yapabilirsiniz.

 

9) Not Tutmak

   Her zaman her şeyi hatırlayamayacağımız için bir kağıt, bir kalem yardımıyla not tutarak bunu başarabilirsiniz. Önemli notları, tarihleri yazabilirsiniz. Bunun için bir sürü telefon uygulaması vardır. Fakat benim gibi yazmayı seviyorsanız bir ajanda yardımıyla bu notlarınızı tutabilirsiniz.

 

10) Her Şey Yerinde Olmalı

   Günlük yaşantımızın düzenli olabilmesi için de eşyalarımızın da düzenli olması gerekiyor. Kutuda, dolapta, çekmecede, masada her neresi olursa olsun düzenli olmalıdır. İstediğiniz eşyayı bulurken zaman kaybetmeyin. Dağınık bir yerde çalışmak verimli olmaz. Masanız her zaman toplu ve düzenli olmalıdır. Bütün dağınıklığı aynı zaman dilimi içinde yapmak zorunda değilsiniz. İster bir gün ister bir hafta içinde yayarak bunu eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 

11) İhtiyacınız olanı saklamak, gereksiz olanı satmak

   İhtiyacınız olan eşyayı saklayın, kullanın. Gereksiz olan eşyayı ise ihtiyaç sahiplerine verin veya satın. Minimalist yaşamaya çalışın. Çok eşya çok dağınıklık demektir. Elinizde eşya gereksiz fakat kullanılabilirse onu satabilirsiniz. Bunu için de birçok telefon uygulaması ve internet sitesi vardır.