Başarılı olmayı istemeyen yoktur herhalde aramızda. Okula başladığımız andan itibaren başarılı olmaya odaklandırıldık ve bu artık hayatımızın en büyük gayesi haline geldi. Hepimiz derslerimizde, yaptığımız işlerde sadece başarılı olmayı istiyoruz.

 Başarı, hiç bitmeyecek bir yolculuk gibi. Karşımıza her defasında farklı hayaller, ödevler, sorumluluklar, işler çıkacak ve biz hep başarılı olmak için uğraşacağız. Başarıya giden yolda da azimli ve istikrarlı olmamız gerektiğini şimdiye kadarki tecrübelerimizle öğrendik. Bıkmadan, yılmadan, moralimizi bozmadan çalışmamız ve çabalamamız gerektiğini artık biliyoruz. Peki sadece azim ve istikrar yeterli mi?

1) Hedefin doğru belirlenmesi

 Öncelikle hedef belirlemeden başarı beklemenin hayalperestlik olduğu konusunda hemfikiriz, öyle değil mi? Şimdi sıra nasıl hedef belirleyeceğimizde. Hedeflerimiz; ilgi alanlarımıza, kişiliğimize, bilgi ve tecrübemize, yeteneklerimize, potansiyelimize ve içinde bulunduğumuz şartlara uygun olmalı. Yani gerçekçi olmalı. Gücümüzün yetmeyeceği hayallerimiz olabilir, bu çok normaldir. Ancak bunu hedef haline getirdiğimizde ve gerçekleştiremediğimizde üzülen taraf biz olacağız.

2) Yeteneklerin fark edilip doğru şekilde kullanılması

 Çoğumuz hiçbir yeteneğimizin olmadığına inanırız. Çünkü denememişizdir. Mesela ben, hiçbir zaman yazı yazabileceğimi düşünmemiştim. Ben zaten yazamam ki, diyerek işin içinden çıkmıştım. Ama denedikçe fark ettim ki yazabiliyorum. Deneye deneye kendimizi keşfedebiliriz. Bu keşfettiklerimizi de kullanabilmek için fırsat kollamamız gerekir. Kullanmadığımız yeteneklerimizin körelme olasılığı çok yüksek.

3) Yeniliklerin takip edilmesi

 Yaşadığımız teknoloji çağında her gün yeni bir keşif yapılırken biz bunları takip etmedikçe çağın ötesine uzanamayız. Yeniliklere açık olmalı, araştırmalı, öğrenmeli; hatta yenilikleri ortaya koyan biz olmalıyız.

4) Fırsatların iyi değerlendirilmesi

 Karşımıza çıkan fırsatların farkına varıp onları değerlendirebilmek başarılı olmanın anahtarı gibi görülebilir. Hatta her zaman güzel fırsatlar çıkmayabilir önümüze. Ama önemli olan her fırsatı verimli bir şekilde kullanabilmek. 

“Durumun, diledikleri gibi olmadığından yakınan kişiler, karşılarına çıkan durumları değerlendiremeyen insanlardır.”

Bernard Shaw