İnsanlar nasıl başarılı olur? Onları başarılı kılan şey nedir? Birçoğumuz başarılı olarak gördüğümüz insanların hayatlarını merak ederiz. Nasıl başarılı olduklarını, motivasyon kaynaklarını, başarılarının arkasındaki sırlar ilgimizi çeker ve bunları öğrenmek isteriz. Gerçekten o insanlar ‘başarılı’ sıfatını nasıl kazanmıştır? Bu soruyu en çokta onlar gibi olmak istediğimiz için sorarız. Onlar gibi yaşamanın, onların rutinlerine uymanın bizi başarıya götüreceğini düşünürüz. Elbette o insanların hayatlarını bilmek, alışkanlıklarını öğrenmek doğru bir strateji. Ama asıl önemli olan uygulamak. Biz sadece öğrenmeyle yetiniyoruz. O insanların hayatlarını ezberliyor ve bu ezberin içinde yaşıyoruz. Ama yapmamız gereken alışkanlıklarını, düşüncelerini kendi hayatımıza uyarlamak.

   İşte başarılı insanların alışkanlık haline getirdikleri davranışlar;

1) Ertelememek

   Ritüel kelimesinin anlamı “belirli bir düzeni takip eden sözler ve eylemler”. Bu da demektir ki bugünün işini asla yarına bırakmamalıyız. Başarılı insanların çoğu da böyle yapmıştır. Sorumluluklarının farkında olup işlerini ertelememiş veya onlardan kurtulmak için bahaneler üretmemiştir. Bahaneler anlık kandırmacalardır. Gün bittiğinde yapmadığınız sorumluluklarınızla yüzleşmek zorunda kalırsınız ve bu da gereksiz strese sebep olur. Stres çoğu insanı başarısızlığa mahkum etmiş ve onların yenilgiyi kabullenmesinde büyük bir rol oynamıştır. Gerçekten başarılı bir insan olmak istiyorsanız bu yolda atacağınız ilk adımlardan biri de ertelememeyi öğrenmek. İşlerinizi zamanında yapmayı öğrenirseniz bunun faydasını çok geçmeden fark edeceksinizdir. Bunun için günlük planlayıcılar tutabilir, güne erken başlayabilirsiniz. Yaptıklarınızı yapacaklarınızı tüm ayrıntılarıyla düşünürseniz işiniz daha da kolaylaşır.

2) Fırsatları Değerlendirin!

   Alfred de Musset ‘’Bütün zorlukların ortasında, fırsatlar yatar.’’ demiş. Yani başınıza ne gelirse gelsin hata da yapsanız, kötü bir şekilde yere de çakılsanız umutsuzluğa kapılmayın. Çok zor bir durumda olsanız da, büyük bir çıkmazın içinde hissetseniz bile hep bir çözüm yolu olacağını bilin. Başarılı insanlar hırslı insanlardır. Yenilgiyi kabul etmezler. Sonuna kadar karşılarına çıkan fırsatları değerlendirirler. Bunu kendi hayatınıza uyarladığınızda fırsatlar değişebilir. Günlük hayatta karşımıza çıkan herhangi bir insanda fırsat olabilir okuduğumuz bir kitapta. Hatta başarısızlıklarımız bile bize sunulacak daha iyi bir fırsat için olabilir. Hedeflerinize giderken karşınıza çıkan engeller sizi vazgeçiremezse eğer karşınıza hangi engel çıkarsa çıksın bir gün mutlaka o hedefe ulaşırsınız.

3) Sonuç Odaklı Olmak.

   Kevin Hogan der ki; ‘’Gerçekten başarılı olan insanlarla, elinden geleni yaptığı halde başaramayanlar insanlar arasında bir fark vardır. Bu, ‘Sonuç Odaklı Düşünce’dir. ‘’ Sonuç odaklı düşünce bütün eylemlerinizi hedefinize odaklayıp sadece hedefinize giden yolları düşünüp, planlayıp ulaşana kadar tam olarak hedefinize konsantre olmanızdır. Tüm enerjinizi hedefinize ulaşmak için harcarsınız. Yılmadan usanmadan bu süreci devam ettirirseniz hedefinize mutlaka ulaşırsınız.

4) Düzenli Bir Hayat

   Dengeli beslenme, düzenli olarak spor yapma başarılı birçok insanın hayatında var. Tam olarak sağlıksız bir insan sağlıklı düşünemez mantığı. Dünyanın en meşgul insanları spor yapmaya, kendilerine zaman ayırmaya vakit buluyor ama biz bulamıyoruz. Oysa başarılı olmak istiyorsak bedenimize saygı duymayı öğrenmeliyiz. Sağlıksız yiyeceklerden sporsuz hayattan kurtulmalıyız.