Hayatın her alanında, başarıya ulaşma çabasındayız. Farklı farklı yollar deniyoruz, düşsek tekrar kalkıyouz... Şu an bu yazıyı okuyor olman bile bu arayışlarından biri kıymetli HÜHB okuru! Birazdan seninle, hayatının herhangi bir alanında başarılı olmana yarayacak küçük, basit ve sıradan bazı yöntemler paylaşacağız. Komplike detayları, karmaşık formülleri, zihnine katkı sağlamayacak tüm iksirleri çöpe atıyoruz! Bilimsel olarak da desteklenen bu yöntemleri uyguluyor, başarıya yaklaşıyoruz!

1) Kalem ve Defteri Önemseyin

 Günümüz teknolojisinde küçük notlar almamızı sağlayan cebimizdeki, bilgisayarlarımızdaki fazlasıyla şahane uygulamaların toplantılarda, sohbet esnasında, derslerde hayatımızı çokça kolaylaştırdığı bir gerçek. Fakat bilim adamları pek de öyle söylemiyor. Öğrenmenin yazarak daha da kolaylaştığı kanısındalar. Yani gereken malzemelerimiz sadece bir kağıt ve bir kalem!

2) Bolca Hatırlayın

 Bazen bilgileri muhafaza etmekte çok zorlanıyor gibi hissedebiliriz. Sonuçta birkaç gün içerisinde öğrendiklerimizin %80’ini unuturuyoruz. Bu yüzden bizim de beynimize yardım etmemiz gerekiyor. Ezberlemek gibi düşünmeyelim, yapmamız gereken sadece hatırlamak! Beynimize bir sonraki günler o bilgiyi hatırlatırsak kalıcı izler bırakırız ve ortaya şahane bir iş çıkar!

3) Başkalarına Anlatın

 Hiç bilmediğin bir konu veya alan düşün. Bu konunun öğretmenliğini yap! Evet, bilmediğin o konuyu başkalarına anlat. Bilim adamları, bilginin anlatarak daha kalıcı yer edindiğini söylüyor. Eminiz ki, hayatını epey kolaylaştıracak bir hamle olacak!

4) Koklayın

 Evet, yanlış okumadın anlarını kokla! Beynimizin koku merkezi direkt olarak hafıza bölgesine bağlıdır. Bu yüzden bilim adamları, kokuların başarıya götüren etkenlerden biri olduğunu söylüyor. Kokular sana anları hatırlatacak, hafıza konusunda epey yardımcı olacaktır. Yani o an aldığın o koku, başka bir zaman o anı zihninde yeniden canlandıracak. Fazlasıyla pratik!

5) İlişkiler Kurun

 Öğrendiğin bilgileri, kendi düşüncelerinle ilişkilendir. Burada sadece senin sonsuz hayal gücüne ihtiyacımız var. Eğitim hayatımızda bolca karşılaştığımız şifrelendirilen formüller gibi! “Fıstıkçı şahap, peçetelik, paran varsa ne rahat…” tarzında birileri tarafından şifrelenmiş, kalıplaşmış ifadeler yerine; sen kendi hayatından detayları ekle! Bir müzik, bir anı, bir hikaye ya da herhangi bir şey. Yönetmen sensin!