Hangi bölümden bahsedilince akıllara hangi üniversite geliyor? Alanında en iyi eğitim verdiği düşünülen üniversiteleri sizin için derledik. Şunu unutmayalım ki bu içeriğimizde bulunan kriterler çok yönlü ve genel hatlarıyla sıralandı. Tek bir bölümün farklı bir üniversitede öne çıkmasındansa öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitelere yer vermeye çalıştık ve hedefini en yükseğe koymak isteyen sizlere yardımcı olmak istedik.

Mühendislik Fakültesi

 Mühendislik daha çok özel şirketlerde iş bulabileceğiniz ve haliyle kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar mutlu olabileceğiniz bir meslek dalı. Yani üniversitenin size sunduğu imkanlar genel anlamda daha fazla öne geçmeli. Aklımıza gelen teknik üniversiteler var ve şüphesiz ki alanında en iyilerden, daha fazla bölüm barındıran üniversiteler.

 İlk olarak Boğaziçi’nden bahsetmeden geçemeyeceğiz. Türkiye’nin ilklerinin girdiği üniversite, mühendislik alanında da en iyi sıralaması olan öğrencileri bünyesinde barındırmakta. En çok anılan üniversite ise şüphesiz Orta Doğu Teknik Üniversitesi. Mühendisiliğin çok fazla alanında sadece Türkiye'de değil, dünyada da ismini duyurmuş bir üniversite.

Mimarlık Fakültesi

 Mimarlık fakültesi olan üniversiteler tercih döneminde birçok öğrencinin aklını karıştırır. Çünkü Türkiye sıralamasında Bilkent Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ön plana çıkıyor. Fakat birçok insan mimarlığın merkezinin Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olduğu görüşünde. Mimar Sinan, Sanayi-i Nefise Mektebi adı altında Türkiye’de mimarlığı kurumsallaştıran ilk üniversite. Bu anlamda köklü eğitimi göz ardı edilemez. Öğrencilerinin sanatla olan bağı da yadsınamaz bir gerçek. Bu noktada tercih tabii ki size kalmış. Eğer mimarlık fakültesinde herhangi bir bölüm düşünüyorsanız iyi bir araştırmayla çalışmak istediğiniz alana daha yakın olan üniversiteyi seçebilirsiniz.

Hukuk Fakültesi

 Birçok kişiden duyarsınız, hukuk Ankara’da okunmalı diye. Fakat tercih eğilimleri o şekilde göstermiyor. Hukuk Fakültesi, Koç Üniversitesinde ve Galatasaray Üniversitesinde Türkiye sıralaması en iyi olan öğrencileri barındırıyor. Bu anlamda da ismini en çok duyurmuş olan üniversitemiz Galatasaray Üniversitesi. Öğrencileri ise geçtiğimiz aylarda yapılan bir yarışmada ‘Dünyanın En İyi 16 Hukuk Fakültesi’nde yer aldılar.

Tıp Fakültesi

 Önce sıralamalardan bahsedelim, Koç Üniversitesi ve Medipol Üniversitesi Türkiye’nin lisans sınavında en iyi sıralama yapan öğrencilerini almış durumda. Fakat bizim aklımıza tıp alanında daha çok Cerrahpaşa ve Çapa Tıp Fakültesi geliyor. Son zamanlarda yaşanılan olaylar bölüm öğrencilerini üzse de bu fakülteleri hep ismiyle tanıyacağız. ‘’Çapa mı yoksa Cerrahpaşa mı?’’ düşüncesine de hiç girmeden bu seçimi size bırakıyoruz.

Eğitim Fakültesi

 Şüphesiz saydığımız tüm fakültelere öğrenci yetiştirmek öğretmenlerimizin görevi. Kişiliğimizi ailemizden sonra bir bakıma öğretmenlerimiz şekillendiriyor. Hatta istediğimiz mesleği bile etkileyebiliyorlar. En önemli fakültelerimizden birisi Eğitim Fakültesi ve en tanınan merkezi de Gazi Üniversitesi. Okullarımızda da Gazi’li hocalarımızın farkı hissedilir her zaman. Bizi çok düşündürmeyerek alanında kendini kanıtladığını da görebiliriz.

Güzel Sanatlar Fakültesi

 Güzel Sanatlar Fakültesi bu listede bizi çok fazla zora sokmayan bir alan. Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan bu bölümlerde hepimizin aklına yine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi geliyor. Geçtiğimiz yıllarda açılan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi olsa da resim, heykel gibi görsel sanatlarda eğitim veren Türkiye’nin tek güzel sanatlar üniversitesi. Güzel Sanatlar Fakültesi deyince de herkesin aklına gelen ilk isim.

 Tekrar belirtmek isteriz ki listelediğimiz üniversiteler kendilerinden bu alanda en çok bahsettirenler. Sizin de üniversite seçimlerinizde bunun nedenlerini araştırmanızı ve tercihlerinizi o yönde yapmanızı öneriyoruz ve geri dönüp baktığınızda bir şeylere değdini görmek istiyoruz!