İzlemesi zahmetli olan bazı filmler vardır. Gözünüzü ekrandan bir an ayırıp hikayeden koparsanız filmi anlamanız epey zorlaşır. Bu filmleri odaklanmadan izlemek can sıkabilir ama pür dikkat izlediğinizde şahane bir etki bırakır zihninizde. Böyle filmleri izlemekten keyif alıyorsanız, doğru yerdesiniz. Sizin için senaryosundan yapımına kadar etkileyici olan bu filmleri listeledik. İşte 10 maddelik o liste;

 

1) Lost Highway (Kayıp Otoban) - 1997 

   İzledikten sonra “Ben az önce ne yaşadım?” deme ihtimalinizin yüksek olduğu bir David Lynch filmi. Diğer filmlerinde olduğu gibi kayıp otobanda da imgelerle, alt metinlerle dolu. 

   IMDB: 7,6

 

2) The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler) - 1995

   Efsanevi Türk suç lideri “Kaiser Soze” ile kalplerimizi kazanan bu film bu listede kesinlikle olmalıydı. Sonuyla izleciyi alt üst eden kült bir yapım.

   IMDB: 8,6

 

3) Predestination (Kader) - 2014

   Bilimkurgunun gizemle müthiş uyumu diyebiliriz. Sonunu merakla bekleyeceğiniz ve sayısız tahminlerde bulunacağınız Avustralya yapımı film.

   IMDB: 7,4

 

4) The Game(Oyun) - 1997

   Yaşadığımız her şey ustaca hazırlanmış bir oyun mu yoksa gerçek mi? David Fincher’ın yönetmen koltuğuna oturduğu bu yapımda kahramanımız bunu sorgulamakta.

   IMDB: 7,8

 

5) Enemy (Düşman) - 2013​

​​​​​​

   Bir filmde gördüğü ve kendisine birebir benzeyen adamı arayan kahramanımızın hikayesi.

   IMDB: 6,9 

 

6) Synecdoche New York (New York Yanılsamaları) - 2008

   Bir tiyatro sahnesi hayal edin ki New York şehrinin gerçek boyutlarda kopyası olsun! İki saat boyunca birçok kez gerçeklik algınızla oynayacak bir yapım.

   IMDB:7,5

 

7) A Cure For Wellness (Yaşam Kürü) - 2016

   İsviçre alplerinde mucizevi tedaviler gerçekleştiren bir tedavi merkezi vardır. Peki gerçekten bir tedavi merkezi mi?

   IMDB: 8,8

 

8) The Double (Öteki) - 2011

   Dostoyevski’nin romanından esinlenilen yapımda ortalama bir ofis çalışanının hayatı yeni gelen iş arkadaşıyla tamamen değişir.

   IMDB: 6,5

 

9) The Sea of Trees (Sonsuzluk Ormanı) - 2015

   Japonya’nın muhteşem ormanlarında bir yabancıyla tanışan baş rolümüz hayatını değiştirecek bir maceraya atılır.

   IMDB: 6,8

 

10) Mullholland Drive (Mullholland Çıkmazı) - 2001

   Bir başka David Lynch filmi daha. Hayali Hollywood'da ünlü bir oyuncu olmak isteyen bir kadın ve bolca Lynch dokunuşu. Onun tarzını bu filmde daha çok yakalayacaksınız.

   IMDB: 8,0