Dikkat dikkat! Bu yazı Bilecik'e öğrenci olarak gelmek isteyen ve Bilecik'i merak edenlere yönelik bir yazıdır. Başlığı okuyunca ''Bilecik neredeydi ya?'' gibi bir tepki vermiş olabilirsiniz. Zira birçok kişiden duyuyorum bu cümleyi. Öyleyse gelin Bilecik hakkında biraz konuşalım.

1) Bilecik Nerede?

  Öncelikle lafa Bilecik'in çok küçük bir il olduğuyla başlamalıyım. Ama hemen ardından eklemeliyim, avuç içi kadar bir şehir olmasına karşın tam 4 bölgenin kesişim noktası. 4 bölgede de toprağı olan bu küçük şehrin en büyük avantajı, büyük şehirlere çok yakın oluşu. İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir gibi şehirler çok kısa mesafede.

2) Bilecik'te Şehir İçi Ulaşım Nasıl?

  Bilecik, şehir içi ulaşım konusunda hiç zorlanmayacağınız bir şehir. Zira trafik yok desem yeridir. Hemen hemen her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Çarşının bir ucundan diğer ucu 25 dakika içinde bitiyor. Onun dışında şehir içindeki minibüsler ile ulaşımınızı kolay ve ucuz bir şekilde sağlayabilirsiniz.

3) Bilecik'te Yaşam Pahalı Mı?

  Bilecik, bir öğrenci için en ucuz şehirlerden biri. Ama yaşamın ucuz olması her aradığınızı bulacağınız anlamına gelmiyor maalesef. Küçük bir şehir olmasından dolayı aradığınız her şeyi kolay ve hızlı bir şekilde bulamayabilirsiniz. Ama aradığınızı bulduğunuzda ortalamanın üstünde bir fiyatla karşılaşmazsınız. Ev ve yurt fiyatları büyük şehirlere oranla çok daha ucuz olacaktır.

4) Bilecik'te Gezilecek Yerler

  Bir öğrenci olarak gittiğiniz Bilecik'te sosyal hayat çok hareketli geçmeyebilir. Çünkü gelişmiş bir şehir değil. Ama Pelitözü Göleti vakit geçirmek için iyi bir seçim olabilir. Özellikle büyük şehirlerden gelecekler için doğa ile iç içe olabileceğiniz bir yer. Ulaşımı ise minibüsler ile 20 dakikada halledebilirsiniz. Onun haricinde öğrenciler genelde çarşı içindeki kafelerde vakit geçiriyorlar.

5) Üniversite Ortamı

  Geniş bir kampüse sahip olan Şeyh Edebali Üniversitesi, şehrin merkezine 15-20 dakika mesafede. Ulaşımı minibüsler ile sağlayabilirsiniz. Ayrıca üniversitenin kampüsünün içinde kız yurdu bulunuyor. Kampüs içerisindeki yurtta kalmak istemeyenler için ise şehirde her bütçeye uygun yurt ve ev mevcut.