Ülkemizde yaygınlaşan bilgisayar, telefon, internet kullanımı bilişim sektörüne olan ilgiyi ve merakı artırmaya başladığından bilgisayar mühendisliği bölümü bir hayli araştırılmaya başlanmış ve kafalarda soru işaretleri oluşturmuş durumda. Şimdiden söyleyelim, 4 yıllık süreçte kimse size format atmayı öğretmeyecek ve eş dost sorarsa da “O konuya daha gelmedik. ” diyeceksiniz. Ve muhtemelen o konuya hiç gelmeyeceksiniz. “Kardeş format atmayı da öğretmeyeceklerse neden gelelim bu bölüme?” derseniz diye de güzel bir liste hazırladık. Bilişim alanında bu kadar bölüm varken neden bilgisayar mühendisliği, bu bölümün mezunları işsizler mi gibi kafanızdaki sorulara cevap bulacak liste: İşte Bilgisayar Mühendisliği Okumak İçin 5 Neden! 

1) Çalışabilecek Alan Sayısı Oldukça Fazla 

Sürekli gelişen ve ilerleyen teknoloji bilgisayar mühendislerine olan ihtiyacı günden günde arttırıyor. Bu da mezun olduktan sonra iş bulmayı kolaylaştırıyor. Yazılım, donanım, sistem analizi gibi temel başlıklar altında birçok departman ve pozisyonda çalışma imkanı sunuyor. Hacker olabiliyor muyuz sorusunu duyar gibiyim. Evet olabiliyoruz. Aynı zamanda bu başlıkla yazılım mühendisliği ile arasındaki fark sorusuna cevap vermiş olalım. Yazılım mühendisliği yazılım ağırlıklı olan bir bölümken bilgisayar mühendisliği yazılım ve donanıma ağırlık vermektedir. Yani kısacası bilgisayar olan her yerde bir bilgisayar mühendisin görevini bulmak mümkün.  

2) Sorunlara Pratik Çözümler Üretebileceksiniz 

Göreceğiniz dersler analitik becerinizi oldukça geliştirecek. Sürekli içli dışlı olacağınız dersler sayesinde kazanacağınız bu beceri hayatınızda farklar görmenizi sağlayacak. Özellikle yaptığınız işler ve yazdığınız kodlarda bolca karşılaşacağınız sorunlar nedeniyle zihniniz sizi pratik olmaya zorlayacak. Rüyalarınızda kodlarla boğuşacaksınız fakat korkmayınız. Bu sizi ileride daha mutlu yapacak.  

3) Keyifli Geçen Bir Eğitim Döneminiz Olacak 

Bilgisayarla vakit geçirmeyi çok seviyorum diyorsanız fazlasıyla doğru bir bölüm düşünmektesiniz. Üniversite hayatınıza ilk yıldan itibaren bilgisayarla başlayıp hayatınızın geri kalanına bilgisayarla sürekli vakit geçirerek devam edeceksiniz. Basit bir matematik yaparsak hem keyifli vakitler geçirip hem de karşılığında güzel bir meslek edineceksiniz.  

4) Yazılıma ve Donanıma Mühendis Gözüyle Bakacaksınız 

Kafalarda çok dolaşan bir sorudur. “Bilgisayar mühendisliği okumadan da bu alanda yer edinebilir miyim?”. Hemen söyleyelim; evet! Zaten sektöre baktığımızda da birçok, alaylı diye adlandırdığımız çalışanlar bulunmakta. Fakat belirtmek gerekiyor ki bunu yapabilmek artık epeyce zorlaşmış durumda.  Yukarıda da söylediğimiz gibi gelişen ve ilerleyen teknoloji bu bölümün mühendisine ihtiyaç duymakta. Yani yazılımdan, donanıma bütün işlerde mühendis gözüyle analiz edebilme kabiliyeti aranıyor. Bu beceriyi kazanabilmek ise yüksek oranda mühendislik tedrisatından geçiyor. 

5) Geleceği Tasarlayıp Daha Güzel Günlere Ön Ayak Olacaksınız  

Gündelik işlerimizi kolaylıkla yapabilecek robotlar, her türlü doku hasarını onarabilen nanobotlar, şoförsüz araçlar, uçan arabalar gibi bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz her şeyin temelinde bilgisayar bilimleri yatar. Tam da bu yüzden geleceği şekillendirecek kişiler bilgisayar mühendisleridir. Bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi yalnızca bilgisayar bilimlerini öğrenmekle yetinemez aynı zamanda da hayal gücünün sınırlarını genişletmelidir. Çünkü bir bilgisayar mühendisini sınırlayan tek şey hayal gücüdür. Sevgili bilgisayar mühendisi adayı, gelecek parmaklarından dökülecek kod satırlarında yatmaktadır. Hayal et, tasarla ve çok çalış. Güzel günlerin “mühendisi” sen ol !