Hepimizin zaman zaman canı sıkılıyor. Dersler, okul, sınavlar derken yolunda gitmeyen birçok mesele ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu zamanlarda tek ihtiyacımız olan şey biraz müzik dinlemek. Neden sen de enstrüman çalmayı deneyip kendi müziğini yapmaya başlamıyorsun?

Peki enstrüman çalmanın verdiği huzurla birlikte vücudunda meydana gelebilecek değişiklikleri biliyor musun? Yaşın veya beceri düzeyin ne olursa olsun, bir müzik aleti çalmak senin için harika bir bilişsel egzersiz biçimi olacaktır. Benden söylemesi :) Hele ki sağlık üzerindeki yararlarını saymaya başlarsak bu konu stres ve tansiyonun düşmesine, bunama ve depresyonun önlenmesine kadar pek çok şeye uzanır. Dahası, enstrüman çalmak büyüleyici psikolojik faydalara sahiptir. Düzenli olarak bir enstrüman çalmak size azim, disiplin ve sorumluluk, hayatta herhangi bir şey elde etmek için önemli becerileri öğretir.

Kendi müziğini yapman; üzüntü, sevinç ya da gerilimini bir sanat eserine dönüştürmeni ve duygusal problemlerinden kısa süreliğine de olsa bu sayede uzaklaşabilmeni sağlar. Üzgünken hepimiz ister istemez hüzünlü müzikler, mutluyken de coşkulu ve tempolu müzikler dinlemeyi tercih edip duygularımızı bu şekilde yansıtırız. Enstrüman çalarken de o anki duygularımızı dolu dolu yaşamamızı ve anlatmamızı sağlayacağımız melodi ve ritimlere yöneliriz. Müziğin duygularımız üzerinde güçlü bir etkisi vardır ve bence bunu gerçek olarak teyit etmek için bir bilim adamı olmamıza gerek yok :) Bize sağladığı ruhsal yararların dışında zihnimizi canlı ve aktif hale getirmek gibi yararları da var. Kansas Üniversitesinde yapılan çalışmalarda müzisyenlerin bilişsel testlerde müzisyen olmayanlardan daha iyi performans gösterdikleri sonucuna ulaşılmış. Düzenli olarak enstrüman çalman beynin için iyi bir egzersiz olacaktır.

Solunum sisteminin gelişmesine de yardımcı olacaktır. Eğer ki seçtiğin müzik aleti flüt, klarnet veya herhangi bir üflemeli çalgıysa bunları çalmak için öncelikle yapman gereken şeylerden biri doğru nefes almaktır. Doğru nefes almanın stres ve kaygıları uzaklaştırdığı, duruşunuzu düzeltmenize yardımcı olduğu, sindirim sisteminizi geliştirdiği ve toksinleri ortadan kaldırdığı gibi saymakla bitmeyecek faydaları vardır.

Sen fark etmesen de dinleme becerin de gelişir. Eğer ki günlük hayatta odaklanma gibi bir problemin varsa müzik, zamanla bunu aşmana yardımcı olacaktır. Çünkü sezgisel olarak dinleyebilmen ve doğru notaları vurup vurmadığını bilmen gerekir.

Her şeyden önemlisi de müzik hayatınıza neşe, renk, eğlence katacaktır. Hayata bakış açınızı değiştirecektir. Bu dünyada kendi enstrümanınızla otururken ruhunuzun vücudunuzdan akmasını bir müzik parçasının serbest akan akorları boyunca hissedeceğiniz birkaç zevkiniz vardır. Kendi şarkınızı çalmanın stres giderici gücünü siz de keşfedin.

Artık bir müzik aleti öğrenmenin faydalarını bildiğinize göre muhtemelen “Ne enstrüman çalmalıyım?” gibi sorularla beyninizi yakıyorsunuzdur ya da sadece öğrenmek için en kolay enstrümanı arıyorsunuzdur. Acele etmeyin. Müziğin harika dünyasını yavaşça keşfedin ve keyfini çıkardığınız bir veya daha fazla enstrümanda şansınızı deneyin.