Neredeyse koskoca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Eylül başladı, bitmek üzere. Sonbaharın habercisi yapraklar dökülmeye başladı. Yapraklar renk değiştirirken ben bu mevsime yaprakların mevsimi demeyi tercih ettim. Yürürken ayağımızın altında çatırdayan yapraklar, çıplak kalmış ağaçlar, göçen kuşlar... Hepsi ayrı ayrı güzel, çok güzel. Peki bu güzel mevsimde ne yapalım? Evde oturup yaprakları mı izleyelim? Boş vaktiniz olduğunda kesilikle yapmanız gerekenleri söylemek istedim

1) Doğa Yürüyüşü

   Kesinlikle ama kesinlikle özellikle bu mevsimde yapılan yürüyüşlerin insana huzur verdiğini ve dinlendirdiğini düşünüyorum. Bir ormanda, dağda hadi buralara gidecek zamanınız yok insanların az olduğu bir yere gitmek kafa dinlemek ve beyni boşaltmak için birebir bence. Hava her an yağacak gibidir. Bazen yağar, yağsın. Islanmak güzel şey değil mi? Çocukken yaptıklarımızı hatırlamak gerekirse ağzımızı açıp yağmur suyunun ağzımıza gelmesini bekledik. O zamanları hatırlayalım. Yağmuru yeniden sevelim ve yeniden ıslanalım.

2) Bir Pazar Kahvaltısı?

   Güzel bir pazar kahvaltısının keyfi hele de sevdiklerinle yapılan tarifsiz güzellik. Bir sonbaharda yapılınca bence mükemmel oluyor. İstanbul'da yaşıyorsan Emirgan'a bir uğra derim. Kahvaltıda soheti bol tutmayı unutma.

3) Kitap Fuarlarına Da Bir Uğra

   Bazı yerlerde yaz aylarını beklemeden kitap fuarları yapılıyor. Bu şehirlerden birinde yaşıyorsan çok şanslısın! Bu senenin kitap fuarı takvimini buraya bırakıyorum. Bir göz at. He eğer yoksa şehrinde kitap fuarları üzülme. Kütüphane ile de yetinmeyi bilelim.

4) Dalga Sesleri

   Denizi olan bir şehirde yaşamak bence bir ayrıcalık. Ve tabii ki orada denize yakın yaşamakta önemli. Yazın bitmesiyle sonbaharda coşan dalgalrın sesini dinlemek sence de çok hoş değil mi? Belki orada ders çalışmak, kitap okumak, müzik dinlemek veya arkadaşlarla koyu bir muhabbet bu anı güzelleştirecektir. 

5) Açık Havadaki Mekanları Gezmek

   Başlıkta pek açıklayamadım ama demek istediğim şey şu; örneğin yaşadığın yerde şelaler ünlüdür. Ve göndermek istediğim yer senin o şelaleleri sonbaharda görmen. Daha farklı bir manzara ile karşılaştırmak istiyorum seni. Çok güzel olmaz mı? Aşağı düşen farklı renk yapraklar..

6) Yağmurla Birlikte

   Balkonda kitap okuyabilirsin, dışarı çıkabilirsin, kahveni yudumlarken dışarıyı seyredebilirsin. Eğer dışarı çıkacaksan ufak bir bilgi vermek istiyorum. Yağmur sonrası salyangoz ve sümüklü böcekler ortaya çıkar. Ama neyseki yağmurdan sonra. Belki onların dışarı çıkmasını beklersin ve fotoğrafçılığını konuşturup onları çekersin. Ya da güzel bir manzarayı çekebilirsin. Resim yeteneğin varsa gördüklerini çizebilirsin. Eminim muhteşem olacaktır.

   Sonbaharın kendisi bile çok güzel değil mi? Otur otur dışarıyı seyret. Her yer alabildiğine manzara, alabildiğine güzellik. Hem gökyüzü hem yeryüzü...