Size hep kendimizi geliştirmekten bahsediyoruz. Okuma listeleri, filmler, yazılım ve birçok konuda içerik üretmeye çalışıyoruz… Bunlar size katkı sağlıyorsa, ne mutlu bize! Ama bugün size hiçbir şey katmak istemiyoruz, sadece kendin için bir şey yapmanı istiyoruz. Akademik gelişimini, kültürlü bir birey olmak için yaptıklarını ve zayıflamak adına olanların hepsini bırak. Şimdi sadece deneyim kazan!

1) Dans et!

Aç müziği, salla tüm vücudunu demeyeceğim sana. Hele ki dans etmek günde 2000 kalori yakıyormuş hiç demeyeceğim çünkü bugün farklı işler peşindeyiz. Belki bir kurs ya da workshop hiç fark etmez, sadece insanlar bunu yaparken iç geçirdiğin bir dans için adım at! Lindy Hop, Bale, Bachata… Ve bir günlüğüne ‘’Yaptım!’’ diyebileceğin bir dans için salla tüm vücudunu.

2) Bir hayvan sahiplen!

Tamam kabul! Kısa süreli değil, çok fazla emek gerektiriyor ve bazılarımızın fobisi var. Ama sana ebeveyn olmayı, kendinden önce bir başkasını düşünmeyi ve sevmeyi öğretecek. İlla evlerimizde kocaman köpek olmasına da gerek yok, dışarıda bizim bir kap mamamızı isteyen onlarca hayvan var. O zaman şöyle değiştirelim, bir hayvan besle!

3) Hayvan demişken, tabii ki bitkilerimizi es geçmeyeceğiz!

Sürekli sohbet edebileceğin ve bunun karşılığını sadece suyla ödeyebileceğin bir dosta ne dersin? Hem de o senin evini güzelleştirecek. Bence bundan daha karlı bir anlaşma şu dünyada yok. Ama benim ona bile vaktim yok diyenlerdenseniz size önerimiz kaktüs çeşitleri. Ama lütfen moda diye değil, bir canlıya ait olmak için.

4) Tek başına seyahat et!

Kalk Doğu Ekspresi yapalım demiyorum sana! Sadece bir gününü, yalnız başına geçir ve keşfet. Çünkü yanında insanlar yokken doğayı ve çevreyi daha iyi anlayabilirsin. Ve yalnız olduğun her zaman hayatına daha fazla insan girer. İnsanları, doğayı, binaları… Hepsini gerçekten görmek için yola çık. Kimle mi? Sen, keyfin ve kahyası!

5) Yeni bir tat dene!

Bilmediğimiz birçok şeye önyargılıyız ve denemekten korkuyoruz. Peki ya dünyadaki her şeyi denemeden ölmek sizi korkutmuyor mu? Şahsen benim ödümü kopartıyor! Şimdi kulaklarını tıka ve suşi hakkında tüm söylenilenleri bir kenara bırak. Hele ki çiğ balık yediğini asla düşünme! Ya yiyemeden ölürsem diye düşün. Ve dünya üzerindeki tüm tatların onu keşfetmeni beklediğini hatırla.

6) Kalbini hoplatan bir spor yap!

Birçok spora bakarken ‘’Nasıl ya?’’ diye soruyoruz, size o sorunun sorulduğu tarafta olmayı öneriyorum. Asla zayıflamak için ya da sağlıklı olmak için yaptığımız yürüyüşlerden değil. Sadece gördüğün bir şeyden bahsediyorum! Deneyim…

Hepimizin denemek istediği fakat ertelediği birçok şey var ve hayat akıp giderken biz hayallerimizden çok geleceğimizi düşünüyoruz. Oysa gelecek kesin değilken, yaşadığın şu an tam olarak yaşanmakta. Sakın saniyelerini heba etme! Onlara iyi bak ve tekrar söylüyoruz, dene!