Üniversite öğrencilerinin en büyük sorunlarından biri de maddi konulardır. Bu konu ile alakalı pek çok öğrenci yeni eğitim-öğretim yılı başlamadan burs veren kurum ve kuruluşları araştırmaya başladı. Bizler de burs veren bu kurumları araştırıp, sizlere sunmak istedik. İsterseniz sizler için seçtiğimiz bazı kurumlara birlikte bakalım. 

 

1) Elginkan Vakfı

   Sanayii alanında hizmet veren Elginkan Ailesi özellikle sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra bilim ve eğitime verdiği desteklerle de bilinen bir ailedir. 2018-2019 yılında da burs vermeye devam edecek olan Vakıf, burs verilen okulların her birinden 25 kişi olak üzere toplam 175 kişiye burs verecektir. 12 ay süreyle verilen burslar 400 TL  olup karşılıksız olarak lisans öğrencilerine verilmektedir. 

Burs almak isteyen öğrencilerin maddi durum ve başarı durumları ele alınarak seçilmektedir. Eylül ayında bizzat Elginkan ofislerinden müracaatlarınızı yapabilirsiniz. 

 

2) NEF Vakfı

   2015 yılında vakıf kimliğine geçen NEF Vakfı, bugüne kadar binlerce öğrenciye karşılıksız burs sağlamıştır. 12 ay boyunca verilen bursun miktarı başvuru sonuçları açıklandıktan sonra belirtiliyor. Açık öğretim ve uzaktan öğretim programlarında okuyanların bu programa başvuramayacağını da belirtelim. Ayrıca meslek yüksekokulu okuyan adayların 22, lisans düzeyinde okuyanların ise 25 yaşını geçmemiş olmaları gerekiyor. 

   Online olarak yapacağınız başvuruların diğer detaylarına buradan bakabilirsiniz. Bol şans. 

 

3) Toplum Gönüllüleri Vakfı 

   2003 yılında kurulan Toplum Gönüllüleri Vakfı kurulduğu günden beri gerek sosyal sorumluluk projeleri gerekse eğitime verdiği desteklerle gönüllerde taht kuruyor. 2016 yılında burs programları kapsamında 42 bin başvuru alan Vakıf yine bu alanda öncü olmaya devam etti. 

   Gençlik Bursları, Kardelen Bursları, Soma Madenci Çocukları Bursu ve Öğretmen Çocukları Bursu olmak üzere 4 farklı burs programı bulunan Vakfın yüzlerce öğrenciye umut olduğu görülüyor. Her programın farklı şartları olduğunu söylemekte fayda var. Gençlik Bursu için TOG faaliyetlerinde aktif olarak yer almış olmanız gerekiyor. Kardelen Bursuna; Fen-Edebiyat Fakülteleri’nin sayısal bölümleri, İşletme/ İktisat/ Hukuk/ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler/ İstatistik ve Tıp bölümlerinde okuyan kadın öğrenciler başvuru yapabilir.  

Başvurularınız ve daha detaylı bilgiye  ulaşmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli olacaktır. 

 

4) Sütaş Eğitime Destek Bursu

   Her yıl belirlenen üniversitelerin belirli bölümlerinde okuyan öğrencilere verilen karşılıksız bir burs programı olan Sütaş Bursu, 2 farklı programda başvuru almaktadır. Bunlardan ilki Alan Yeterlilik Sınavı’nda ilk 15 bine giren öğrencilere verilen Üstün Başarı Bursu’dur ve 600 TL’dir. Diğeri ise aldığı puanın sıralamasından önde olan Başarı Bursu’dur ve 400 Tl’dir.

   Başvurularınız olumlu sonuçlandıktan sonra sadece maddi destek almakla kalmayıp, proje bazlı staj imkanı bulabiliyorsunuz. Ayrıca mentörlük desteğide alabildiğinizi hatırlatmakda fayda var. Başvuru yapmak için son tarihin 15 Eylül 2018 olduğu açıklandı. Buradan başvuru yapacağınız siteye gidebilirsiniz. 

 

5) Borusan Kocabıyık Vakfı 

 

   Borusan Kocabıyık Vakfı,yurtiçindeki belirli üniversitelerde örgün olarak eğitim gören öğrencilere her yıl belli şartlarda burs vermektededir. Bu üniversiteler: İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin; Mühendislik, İşletme ve İktisat Fakülteleri ile Uludağ Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Hukuk Fakülteleri’dir. Bu burslar karşılıksız olup 12 ay boyunca verilmektedir. Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilerin başvuracağı burs için ortalamanızın 4.00 üzerinden 2,75 olması gerekmektedir. Ayrıca Kredi ve Yurtlar Kurum’u hariç diğer hiçbir kurumdan burs veya maaş almıyor olmanız gerekmektedir. Başvurularınızı okuduğunuz okulların Burs Birim Merkezlerinden yapabilirsiniz.