Evet evet farkındayım henüz sonuçlar açıklanmadı. Ama şimdiden hayaller kurmaya başladığını hepimiz biliyoruz. Şimdi başlayan heyecanınla birlikte 2-6 yıllık o süreç bazen hiç bitmeyecek gibi dursa da, biraz hızlı olacak. Bu heyecanla yapman gerekenleri unuttukça bu listeyi hatırla. Çünkü bugün heyecanını katlamak için seninle ‘yapsan iyi olur’ dediğimiz şeyleri paylaşacağız. Şimdi senden ricamız sınırsızca hayal kur. Ya bu yıl kazanamazsam diye düşünme, düşmekten korkma! Hayallerini gerçekleştir ve her alanda başarılı ol. Eğlen, öğren, kültürlen ve gez! E şu listeyi de bir gözden geçir.

Şenlikleri ve hiçbir festivali kaçırma!

 Bir festivale katılmayı her yaşta düşünsek de şüphesiz üniversite bunların en güzel zamanlarından biri. Çünkü genciz, çevremizde kimsenin işi gücü yok, çok fazla vaktimiz var ve paramız olmadığı için her şey daha tatlı! Üniversitenin en güzel zamanları da şenlik zamanları oluyor. Aylarca acı çekip, laf ediyoruz ve sonunda okuldan eğlenmek için aldığımız tek şey şenlikler! O yüzden final haftana da denk gelse sakın kaçırma. Hatta başka okulların şenliklerini de kaçırma ki, hem eğlencen hem de arkadaşın bol olsun.

Kulüplerin tüm ekmeğini ye!

 Okulun ilk günlerinde bir yerlerde topluluklar göreceksin, hemen git yanlarına. Muhtemelen bir kulübün üyeleri onlar. Kulüpler sana alanında birçok şey katmanın yanında farklı yerleri keşfetmeni, arkadaş ortamını oluşturmanı ve bir hobi edinmeni sağlar. Okul içinde yapabileceğin en iyi aktivitelere kulüpler sayesinde ulaşabilirsin. İlk günlerde aklına yatan tüm kulüplere katıl, sonrasında dersler ağırlaştıkça vazgeçmeye başlarsın zaten. Ama kulüp etkinliğinden ötürü de okulu uzatma, ben yaptım biliyorum çünkü.

Seminerler ve sergiler; birkaç doz da entelektüellik!

 Bak tamam kabul ediyorum çok da boş vaktin olmayacak ama ilerisini düşününce sanırım bunlar son güzel vakitlerimiz. O yüzden gördüğün her afişin peşinden koş. Duvarında seminer, sergi, konser yazan her yerin kapısı çal. Farklı yerlerde tanıdığın insanlarla konuşacak bir şeylerin olsun. Bir resmin karşısına geçip saatlerce düşünmek bile sana çok fazla şey katacak. Dünyaya farklı bir açıdan bak!

Aman dersleri de unutma!

 Her şey çok güzel de, bitmesi gereken bir okulumuz var. Evet tüm maddeleri yapıp bu kısmı es geçmek çok tatlı gelebilir fakat bir an bile ‘yapmasaydım’ diyeceksek, biraz dikkatli davranalım. Zaten bu madde bizi fazla zorluyorsa bi oturalım ve kendimize doğru yerde miyim diye soralım. Çünkü okul hayatında kazandığın her şey artık meslek hayatını oluşturuyor. Hocam bitki biyolojisini ben ne yapacağım kısmını geçtik. İyi bir ortalama işe girerken işe pek yaramasa da staj yapacağın yeri ya da katılacağın programları etkileyebilir. Hem neden her şeyi doyasıya yaparken üniversite gibi güzel bir deneyimi atlayalım ki.

Farabi, Erasmus, Work And Travel, Interrail… Yurt içi ve yurt dışı gezmelik tüm programlar!

 Geldik üniversitenin sana sağladığı en güzel imkanlara. Yok efendim Erasmus okulu uzatıyor da, e hocalar İtalyanca konuşuyor ben ne anlayacağım da kısmını lütfen geçelim. Yarım dönem önce mezun olmak mı yoksa 1 yıl sonra farklı bir yerde eğitim almış olarak mezun olmak mı? Tabii herkes aynı hayatı yaşamıyor, seçim sizin. Ama tavsiyem sömürün şu üniversiteyi!

Hayatın gerçekleriyle de yüzleşelim; staj yapmak ve çalışmak!

 Geldik yine mesleğe ya da hayata adım atmaya… Mesleğinle ilgili deneyim kazanmak belki de birçok dersten daha fazla işine yarayabilir. Bu yüzden stajını kağıt üzerinde yapma, çay kahve de götürsen etrafını gözlemleyebileceğin bir mesafede ol. Belki de stajyer olarak girdiğin şirketten mühendis olarak çıkacaksın. Bu nedenle yaptığın her işi önemse.

 Paraya ihtiyacın olmasa da çalış. Çünkü çalışmak sana paranın yanında birçok şey kazandırır. İlla alanında olmak zorunda da değil, hatta bana kalırsa yıllarca yapacağın mesleğinden başka bir şey bul. Çalışmayı, uyanmayı, insanlarla iletişim kurmayı ve birçok şeyi bu sayede öğren.

Tüm listelerin daimi üyesi; tek başına tatile çık, otostop çek!

 Aman aman neler de söylüyorum! Sanırım listede tek eksik bıraktığım ve nasıl yapacağımı düşündüğüm madde. Her şeyleri öğrendik keşfettik de, kendimiz ne olacağız? Hep arkadaş ortamı aradık, Pazar kahvaltılarını yalnız yapmaktan kaçındık. E kendimiz ne olacağız böyle böyle? Öncelikle yalnız kalmayı öğren. Belki tek başına tatile çıkmak ya da otostop çekmek sana çok güvenli gelmiyor olabilir. Ama bir yerden başlamak için tek başına dışarı çık. Sinemaya git, yemek ye, bir yer keşfet… Yalnızlığa muhtaç olmadan bu duyguyu tat ki, ileride sıkıntı çekmeyesin. Ve sakın korkma kendinden çünkü şu hayatta her şeyiyle anlaşabildiğin tek insan sensin!

 Tabii biz de buraya 258 madde yazmak isterdik ama bizim de bi sınırımız var. Bu yüzden sen eline bir kağıt al ve yapmak istediğin her şeyi listele. Ve o çok sevdiğimiz aktiviteyi yap, tik at! Üniversite hayatını her alanda başarılı ve dolu dolu geçirmeni umuyoruz, hayallerini gerçekleştirebildiğin bir dört yıl olsun ve hep iyi hatırla!