Tercih sonuçları açıklandı… Belki mezuna kaldın, belki de istemediğin bir bölüme yerleştin. Öyle ya da böyle bu içeriğimize geldiysen bir şeyler olmadı diyorsun. Oldu, merak etme. Öyle beylik laflar etmiyorum, yaşadım biliyorum. Hayal ettin, emek verdin ama olmadı. Üzgünsün hatta çok kırgın. Sürekli aynı soru, ‘’Neden?’’ Bu soruya asla cevap veremem ama seninle konuşmak istediğim bir şey var. Geceleri yastığını ıslatan gözyaşların, gündüzleri gülümsemeni engelleyen düşüncelerinden bahsedeceğiz bugün...

 

   Sosyal medyada senin hayalindeki bölümü kazananlardan konuşacağız. Çünkü şuanda onlara tahammülün yok. Ama o da geçecek, gün gelecek sana umut olacaklar.

   Mesela akrabalar… Her şey hakkında bir fikirleri var değil mi? Senin kazandığın bölümü asla beğenmeyecekler. Çünkü maaşına bakacaklar, devlet memurluğuna takacaklar. Mezuna kaldıysan da çalışmamıştır kesin diyecekler. Onları da mezun olup geldikten sonra susturacağız, hiç merak etme.

 

   En çok bugün duyacaksın onların ismini, komşu çocukları! Ülkemizde artık komşu kültürü kalmasa da, onlar asla ölmüyorlar. Hele ki onlardan bahseden teyzeler, onları görünce ölü taklidi yapmanı tavsiye ediyoruz. Çünkü her zaman senden daha başarılı birileri var ve insanlar senin emeklerine bakmadan kendi kriterlerinde birinci belirliyor. Boşver komşu çocukları tıpı kazansın. İllaki senden de bahseden bir teyze vardır.

 

   Şimdi herkes senin mesleğin erbabı! Falanca meslek iyidir muhabbetleri bitti, artık herkes senin işinden bahsedecek. Ne kadar maaş aldığını duyacaklar, kaç saat çalıştığını soruşturacaklar. Keşkelerle başlayan birçok cümle kuracaklar. Sen şimdiden sınavına çalış, onlar cevap vermeden şıkları işaretle. Yapabileceklerin hakkında kendin konuş.

 

   Ya kanka o kadar da çalıştıncılar… Birisi karşına geçip emek verdiğinden ve başarmayı hak ettiğinden bahsediyorsa doğru kişiyi seçmişsin. Ülkemizde zekanın üniversite sınavıyla ölçüldüğü döneme denk geldik biz. Ne yaparsan yap, başarılı olmadıysan yeterince zeki değilsin. Çünkü sınav anında yaşadığın kaygı kimsenin umrunda değil. Hazırlandığın yıl kaybettiğin insanlar önemli değil. Zekisin ya da değilsin. Hatta çalışıpta kazanamadıysan kesin kafan basmıyor(!) Üzgünüm, insanların zihniyetlerini değiştiremeyiz ama kendimizi bilebiliriz. Kim ne derse desin. Bir belgeye değil de, o belge uğrunda feda ettiklerine bak. Sen emek verirken yanında olmayanlar bırak kazandığında da olmasın. Çünkü hiçbiri kronometrendeki saati, gecenin bi vakti çözdüğün testleri bilmiyor.

 

   Mezunsun ya, hayallerin uğrunda savaşacak kadar güçlüsün.

   Belki aile baskısı belki de umutsuzluk. İstediğin bölüm ya da üniversite gelmedi diyelim. Sen elinden geleni yaptın. Başardın. Belki hayallerin tam olarak gerçekleşmedi ama daha güzel olacak emin ol. Düşlemediğin durumun aslında tam olarak sana ait olduğunu çok geçmeden anlayacaksın.

   Kendine koyduğun hedef değil aslında önemli olan, o yolda verdiğin uğraşlar. Bir hayalin asla sana ait olacağını bilemezsin ama onun uğruna yaptıkların  tamamen senden ibaret. İşte bu yüzden başarıyı somutlaştırma. Ve şimdi çık balkona, ‘’Başardım!’’ diye bağır.