Bursa'da, bu yeşil kentte öğrenci olmak insanı bazen zorlasa da insana hem doğada hem de büyük şehirde yaşadığını hissettiriyor. Peki Bursa nasıl bir yer? Öğrencilik için uygun mu, Bursa’da hangi üniversiteler var?

Bursa’daki Üniversiteler ve Öğrencilik Hayatı

  Bursa büyük şehir olmasına rağmen bu ilde iki adet üniversite mevcuttur ve ikisi de devlet üniversitesidir.

Bursa Uludağ Üniversitesi

  Birçok kampüse sahip olan bu üniversitenin ana yerleşkesi Nilüfer ilçesinde, Görükle’dedir. Fethiye Faik Çelik Yerleşkesi, Ali Osman Sönmez Yerleşkesi, Gemlik Yerleşkesi, Mudanya Yerleşkesi, İşletme Fakültesi ve İnegöl Yerleşkesi olmak üzere toplamda 6 kampüsten oluşur. Ana yerleşke olan Görükle yerleşkesi devlet yurtlarına, büyük bir kütüphaneye, yemekhaneye sahiptir ve 16.000 dönüm araziye kuruludur. Kent merkezine 18 kilometre uzaklıkta olduğu ve öğrenci nüfusunun çoğunlukta olduğu bir yer olduğu için burada öğrenim görmek üniversite hayatınızı doya doya yaşamanıza olanak sağlar. Bu üniversiteye metro ve birçok otobüs hattı ile Bursa’nın farklı ilçelerinden de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bursa Teknik Üniversitesi

  2010 Yılında açılan ve daha yeni olarak sayabileceğimiz bu üniversite, Yıldırım ve Mimar Sinan adlı iki yerleşkeye sahiptir. Yeni olmasına rağmen çok çeşitli dallarda, özellikle farklı mühendislik dallarında öğrenim görebileceğiniz bir teknik üniversitedir. İki kampüs de şehir merkezinde yer alır ve toplu taşıma araçlarına yürüyerek ulaşabileceğiniz konumlardadır.

  Bursa için sadece iki üniversiteye rağmen çok fazla öğrenci bulunduran bir şehir diyebiliriz. Büyük şehir olmasından dolayı çok öğrenci dostu diyemesek de öğrenciliğe birçok şehirden daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Görükle, diğer ilçelere göre daha uygun olduğundan Bursa’da yaşayan öğrenciler için bile uğrak bir yer.

  Zaman zaman Bursa Teknik Üniversitesinde okumasına rağmen Görükle’de kalan kişilerle karşılaşmanız mümkün. Yani Bursa’nın öğrenci merkezi olduğunu açıkça söyleyebiliriz. Birçok özel yurda ve uygun fiyatlı kiralık evlere sahip bir ilçe, okul yurdunda konaklamayan öğrenciler genelde burada kalıyor.

Peki Bursa'daki İş İmkanları Nasıl?

  Bursa’ya geldik ve çok beğendik, kalmak istersek iş bulma imkanına sahip miyiz? Bursa bilindiği üzere büyük bir sanayi şehri. Özellikle mühendislik, iktisadi ve idari bilimler gibi fakültelerin mezunlarına çok uygun iş olanakları var. Fabrikalar, şirketler sayamayacağımız kadar çok. Şehirde üniversitelere, merkeze ve hatta Bursa dışında kalan ilçelere bile yakın organize sanayi bölgeleri mevcut. Diğer dallarda da büyük bir şehir olmasının getirisiyle hizmet gibi birçok sektörünün geliştiği bir şehir. Çoğu şehirden daha çok iş imkanı içerdiğini söyleyebiliriz.

Peki Bursa’da Gezilecek Yerler Nereler?

  Bursa, kocaman bir tarih kenti. Özellikle merkezde dolaşırken her adım başı önemli bir camii ya da türbe görmeniz mümkün. Tabii ki başta Ulu Camii geliyor, Tophane, Kent Meydanı, Koza Han, Botanik Bahçesi ve buraya sığmayan bir sürü yer... Tabii tarihi dokusunun yanında burası Uludağ Milli Parkı'na ve burada yapılabilecek birçok aktiviteye sahip. Ayrıca yolunuz düşerse Tirilye’ye, Mudanya Mütarekesinin imzalandığı müzeye uğramadan ve iskender yemeden sakın dönmeyin diye bir not da ekleyelim.