Hemen her gün hayatımızda bir şeyleri erteliyoruz. Bir dil öğrenmeyi, bir müzik aleti çalmayı farklı yerleri görmeyi, bir spor dalıyla ilgilenmeyi... Şeyleri sanki başka bir şansımız olacakmış gibi bir sonraki güne, haftaya, aya bırakıyoruz. Sürekli sorumluluğumuz olsun veya olmasın kaçıyoruz. Peki, neden böyle yapıyoruz? Hiç düşündünüz mü?  


 


1) Benim hiç zamanım yok ki!


   Bu soruyu çevremizdekilere sorduğumuzda aldığımız klasik cevaplardan biridir. ''Benim hiç zamanım yok.''  Peki, ne vakit zamanımız olacak? Bizler durabiliriz ama zaman durmuyor sürekli akıyor ve maalesef bunun için hiçbir şey yapamayız ama kendimiz için bir şeyler yapma fırsatımız var. Sadece bir işle değil birden fazla işle uğraşmayı öğrenmeliyiz. Bunu kendimiz için alışkanlık haline getirmeliyiz. Eğer birden fazla iş yapmayı kendimize öğretebilirsek o zaman bizler için ''Zamanım yok!'' bahanesi artık hayatımızda olmayacak ve inanın daha mutlu olmayı öğreneceğiz. 
 


2) Maddi Konular 

   Bu konuda o kadar haklısınız ki, mesela bir dil öğrenmek için dil kursları 3000 bin lira gibi bir fiyat biçiyor. Özellikle öğrenciler için bu konu gerçekten büyük bir sorun. Fakat artık istediğiniz dili bile YouTube gibi sosyal medyalardan rahatlıkla öğrenebiliyoruz. Elimizde internet gibi büyük bir fırsat var. Hemen her şeye ulaşabileceğimiz ve faydalanabileceğimiz... Fakat biz internetin gücünü film izlemek, insanları stalklamak, instagram, facebook, twitter gibi sosyal medyalara saatlerce zaman harcamak gibi boş bir şekilde kullanıyoruz. Ben "Bunları yapmayalım!" demiyorum ama konrollü yapalım. Mesela en basitinden keman çalmak için bir kursa para vermek yerine youtubedan çalmayı öğrenebiliriz ya da bir programlama dilini internetten keşfedebiliriz. Evet, daha zor olabilir ama bir şeyi gerçekten istedikten sonra olmaması için hiçbir neden yok. 


  Diğer bir sorun ise harcamalarımızı kontrollü yapmıyoruz. Dışarıda bir kahveye 10 lira vermek yerine bunu evde de içebiliriz veya evde daha ucuz bir fiyata yapabileceğimiz bir yemeğe dışarıda uçuk bir fiyat vermek mantık dışı. Elbette bazen farklılık olsun diye dışarıda da yemek yiyelim, bir şeyler içelim ama bunu sık sık yapmayalım. Bu şekilde yapmak istediğimiz başka bir şey için elimizde para kalabilir. 
 

3) Öz Disiplin Eksikliği 
 

   Ertelemenin bir diğer nedeni de öz disiplinimizden çok fazla ödün vermemiz. Mesela yapmamız gereken bir proje var ve bitimine bir ay kalmış. Ne yapıyoruz daha çok var diye; film izleyeyim, dışarı çıkayım, müzik dinleyeyim diyerek sürekli bir sonraki güne erteliyoruz. Son birkaç gün kala telaşa kapılıp bir şekilde o projeyi yapıyoruz ama bir şeyler eksik oluyor, istediğimiz şekilde veya içimize sinen bir proje olmuyor. Neden kendimize eziyet ediyoruz ki? Kendi hayatımızı düzene sokabilmemiz için irade sahibi olmamız gerekiyor. 
 

4) Plansız bir hayat ertelemenin başlıca sorunudur
 

   Özellikle üniversite sınavlarına hazırlanan bir öğrencinin başlıca sorunu plansız çalışmak. Benimde en büyük hatam buydu. Elimizde bir düzine konu var ve biz diyoruz ki "Üç gün içinde matematikteki bu konuları halledeyim daha sonra kimyadan x bir konuya çalışırım." Peki, ne oluyor? Matematikte hedeflediğin o konular içine sinen bir şekilde bitmiyor ve kimya çalışmayı başka bir zamana erteliyorsun. Haliyle ne verimli çalışıyorsun ne de içine sinen bir çalışma yapmış oluyorsun. O yüzden diyorum ki hayatınız her zaman planlı olsun bu şekilde yapmanız gereken şeyleri daha rahat görüp ona göre hareket edebilirsiniz. 
 
 Hayat beklemez, siz onu yakalayın!