Öğrenci olarak günlük hayatımız bir sürü çalışma içeriyor. Bu çalışmalar bazen ders bazen de odağımızı gerektiren herhangi bir iş olabiliyor. Bu işleri öyle ya da böyle yapıyoruz, görevlerimizi yerine getiriyoruz tabii. Ancak yaptığımız işleri ne kadar verimli yapıyoruz? İşimizi yaparken kendimizi ne kadar işe veriyoruz? Çalışma süremizi sabit tutup aynı anda daha üretken olabilir miyiz? Verimli ve üretken olmak, doğuştan gelen şeyler değildir. Birkaç ipucu sayesinde çalışma süremizi değiştirmeden daha çok şey başarabilmek mümkün!

1) Güne Güzel Başlamak

   Şu bir gerçek ki, bir çalışma yapacağımız zaman modumuz bu çalışmayı doğrudan etkiliyor. Bazen masaya geçmek bilmiyor, bazense kolayca sıkılıp masa başından kalkıyoruz. Güne ilk başladığınızda hemen ajandanızı kontrol etmek, yapmanız gerekenleri düşünmek yerine kendinize odaklanabilirsiniz. Güne modu yükselterek başlamak için meditasyon yapabilir ya da güzel bir kahvaltıyla güne daha motive başlayabilirsiniz. Yapacağınız şeye başlamadan önce kendinize zaman vermenin üretkenliğinizi arttıracağını görebilirsiniz.

2) Önce Zor Olanı Yapmak

   Yapılacak tonla şey varken, en zorunu gün sonuna saklamak olmaz, değil mi? Bu hepimizin sık yaptığı bir hata da olsa, ilk olarak size en zor gelen işi bitirmenin gün boyunca size yaşatacağı rahatlığı düşünün. Akşama kadar kafanızda bu işi büyütmek yerine ilk yapmak, omuzlarınızdaki yükü fazlasıyla azaltacak.

3) Bir Düzen Oluşturmak

   Düzenden kasıt sadece ortam düzeni değil, bir ritüel oluşturmak. Örneğin siz çalışırken dışarıda bulunmayı daha çok seviyorsanız, kendinize güzel bir kütüphane ya da kahve dükkanı bulun ve orada çalışın. Ya da tek ihtiyacınız düzenli bir masaysa, çalışmadan önce masanızı düzenleyin. Kendinizi nasıl daha rahat ve konsantre olmuş hissettiğinizi bulun ve kendi düzeninizi oluşturun. Nerede, nasıl ve ne zaman daha verimli çalıştığınızı hissediyorsunuz? Bunları düzene oturtup tekrarlamanın verimliliğinize pozitif etki edeceğinden emin olabilirsiniz.

4) Zamanı Yönetmek ve Öncelik Sıralaması Oluşturmak

   Bu konuda söylenebilecek en önemli şeylerden biri, verimli olmanın “bir günde kırk işi yapabilmek değil, yaptığınız işi düzgün ve etkisiz yapabilmek” anlamına geldiğini belirtmektir. Bu yüzden belki de ilk olarak yapmanız gereken şeyler, gününüzün ne kadarını bu işe ayıracağınızı ayarlamak ve önceliklerinizi belirlemek. Yarına iş bırakmamak bazen güzel olabilir ancak bazen verim almak için molalar vermek ve planınıza tam uymak daha iyi seçeneklerdir. Önceliklerinizi belirlemekse, size acil hallolması gereken işleri hatırlatmak ve ne kadar zor olursa olsun, o anda yapılması gerekenleri hatırlatmada yardımcı olur.

5) ”Neden” inizi Hatırlamak

    Bu işi neden yapıyorsunuz? Okul için mi? Para kazanmak için mi? Birilerine yardım için mi? Hayalleriniz için mi? “Neden” inizi sık sık hatırlamak, bu işi düzgün yapmak için motivasyonunuzu artırmak için fazlasıyla yardımcı olacaktır. Dolayısıyla verimliliğinizin de artacağına şüphe yok.

   Bazen yapmamız gereken işler çoğaldığında ve bunlardan bunaldığımızda, hepsini bir çırpıda halletmek isteriz. Ancak bu şekilde çalışmak yerine yapmamız gerekenleri sakince ve işimize odaklanarak yerine getirmemiz, bizim lehimize olacaktır. Umarım bu küçük ipuçları da, aslında yapmamız gerekenleri biriktirmeden, boğulmamıza mahal vermeden, verimli çalışma alışkanlığı kazandırma konusunda size bir şeyler katarlar.