Çanakkale bir öğrenci için nasıl bir yerdir merak eden var mı? Çanakkaleye öğrenci olarak gelmek isteyenler için yol göstereceğine inandığımız bir yazıyla karşınızdayız. Ucuz mudur? Pahalı mıdır? Ulaşım imkanları ne durumda? İşte tüm bu soruların cevabı yazının devamında. Keyifli okumalar!

1) Çanakkale Nerede?

  Marmara Bölgesinin şirin sahil kenti Çanakkale, büyük şehirlere olan yakın mesafesiyle biliniyor. İstanbul ve Ankara'ya günde tek sefer olmak üzere uçak kalkıyor ve yaklaşık 1 saat sürüyor. Bu anlamda diğer şehirlere yakınlığı sizi şehirlerarası ulaşım konusunda epey rahatlatacaktır. Aynı zamanda iklim koşulları, Marmara Bölgesindeki iklim ile paralel gittiğinden dolayı sizi üzmeyecektir. İklim anlamındaki tek dezavantajı rüzgar olabilir. Aman sıkı giyinin.

2) Çanakkale'de Şehir İçi Ulaşım Nasıl?

  Söze direkt şehir içi ulaşımın kolaylığıyla başlamak istiyorum. Çanakkale'de otobüs ile bir yerden bir yere en uzak mesafe 40 dakika. Bu sayede gideceğiniz yere ulaşım konusunda bir sıkıntı yaşamadan hızlıca gidebilirsiniz. Zaten şehrin merkezinde otobüs kullanmaya bile gerek duymazsınız. Çünkü yürüyerek birçok yere gidebilirsiniz.

3) Çanakkale'de Yaşam Pahalı mı?

  Çanakkale'deki bir öğrenci gerek ulaşım ihtiyaçlarını giderirken gerekse sosyalleşirken çok sıkıntı yaşamayacaktır. Çünkü ortalamanın üstünde fiyatları olduğu söylenemez. Her bütçeden insanın kendine uygun şeyler bulabileceğini söyleyebilirim.

4) Çanakkale'de Gezilecek Yerler

  Çanakkale'nin yeni kordon ve eski kordon olmak üzere 2 tane sahili bulunuyor. Gençler burada diledikleri gibi vakit geçirebiliyor. Özellikle havaların sıcak olduğu akşamlarda kordonda turlamak gibisi yok. 3 tane alışveriş merkezi bulunuyor ve bunlardan bir tanesi kafe ve yemek restoranlarından oluşuyor. Tarihi açıdan da oldukça zengin olan bu şehirde sıkılmayacağınıza eminiz. Bozcaada ve Gökçeada, Çanakkale'nin nadide güzelliklerinden olup, bir an önce gidip görmeniz gereken yerlerden!

5) Üniversite Ortamı

  On Sekiz Mart Üniversitesinin Anafartalar, Dardanos, Sarıcaeli, Terzioğlu ve Biga olmak üzere 5 adet yerleşkesi bulunuyor. Gerek sosyal alanda gerekse mesleki açıdan kendinizi geliştirmenize imkan sağlayacak donanımda bir üniversite.