Merhaba sevgili çikolatasever! Eğer sen de marketteki çikolatalardan sıkılıp farklı lezzetler arayışına girdiysen bu yazı tam sana göre. İstanbul'un farklı yerlerindeki çikolata dükkanlarını senin için derledik. Şimdiden söyleyelim, çikolata dolu bu yazıdan sonra canınız çikolata çekebilir. Şimdiden dolapları karıştırmaya başlayın!

1) Çikolata Dükkanı/Asuman

 • Yer: Kadıköy/Moda

 • Bir kişi için ortalama fiyat: 12-15 TL

  Çikolata Dükkanı ve Asuman iki farklı dükkan olmasına rağmen ortak bir işletme. Önceden sadece Çikolata Dükkanı vardı ve dükkan epey küçüktü. Dükkanın küçüklüğünden mi yoksa çikolatanın lezzetinden midir bilinmez dükkanın önü buram buram çikolata kokardı. O dükkanın en tanınan çikolatası, Asuman. Herkes asuman yemeye gelirdi, hatta Çikolata Dükkanı adını Asuman'la duyurdu desek yalan olmaz. Dükkanın küçüklüğü talepleri karşılamayınca hemen bir arka sokağa Asuman adında ikinci şubesi açıldı. Asuman dedik durduk, ''Nasıl bir şey bu asuman?'' derseniz anlatalım. Bir kavanoz dolusu çilek ve bol bol çikolata! Özellikle çilekseverler için Ocak ayında bile çilek yiyebilecek olmak harika! Yok mu başka lezzetleri derseniz de karamel ve yerfıstığı severler Neriman'ı, muz severler ise Mualla'yı tercih ediyor bizden söylemesi.

  İki dükkan için de kısa bir not: Her iki dükkan da küçük. Dolayısıyla yoğun saatlerde önünde kuyruklar oluyor ama ortalama 15 dakika içinde kendinize bir yer bulabiliyorsunuz. Bir diğer dezavantaj da bulduğunuz yerde uzun uzun oturma şansınız pek yok. Sırada bekleyenleri gördükçe insanda yiyip kalkma isteği oluşuyor.

2) Beyoğlu Çikolatacısı (BOLÇİ)

 • Yer: Beyoğlu/İstiklal Caddesi

 • Bir kişi için ortalama fiyat: 15-20 TL

  Hani şu herkesin dilindeki meşhur beyoğlu çikolatası var ya, işte orası burası. İstiklal Caddesindeki bu şirin dükkanın her yeri çikolata dolu. İstediğin çikolatayı seç, beğen, al! O kare çikolatalara kimse hayır diyemez diye düşünüyorum. Bu sevimli dükkanla ilgili bir tavsiye vereyim: Dükkandaki vitrinde küçük ve birbirinden farklı bir sürü çikolata var, onlardan karışık bir paket alın ve hepsinin tadına bakın. Farklı bir tat arayanlar için ise küçük, pembe, yuvarlak, içinde çilek reçeli bulunan çikolatayı önerebilirim.

3) Valonia

 • Yer: Beşiktaş/Merkez

 • Bir kişi için ortalama fiyat: 15 TL

  Valonia Beşiktaş'ın en gözde mekanlarından biri. Özellikle de gerçek bir çikolata sevdalısıysanız. Valonia'nın bu listeye girmesindeki en büyük etken çikolatalı ıslak keki! Islak kek dedik diye hafife almayın sakın, bu daha önce yediklerinizden çok daha çikolatalı. Farklı arkadaş gruplarıyla gittiğim bu güzel kafedeki çikolatalı ıslak keke dair şunu söyleyebilirim: Gerçek bir çikolatasever değilseniz bitirmeniz imkansız! İçi çikolata dolu, keki çikolatalı, dışında bir daha çikolata var. Bazı arkadaşlarım çikolata komasına girmekten korktuğu için yarım bıraktı ama hepsinin de yorumu aynı: Tadı damağımda kaldı. Ama yanınıza su almayı sakın unutmayın. Yanınızda su yoksa da mutlaka siparişinize ekleyin. Zira onca çikolatayı yerken epey lazım oluyor.

  Küçük Bir Not: Oraya gittiğinizde yediğiniz çikolatanın lezzetinden memnun kalırsanız mutlaka giriş katta satılan çikolatalara bir göz atın. Hatta deniz kabuğu şeklinde bir çikolata kutusu var. Ona mutlaka bir bakın çünkü hayatımda yediğim en iyi çikolatalardan biriydi.

4) Çikolata Kahve

 • Yer: Çengelköy

 • Bir kişi için ortalama fiyat: 10-15 TL

  Sıcak çikolata sevenler buraya! Sıcak ve soğuk çikolata seçenekleriyle sizi ikileme düşürürken mükemmel manzarasıyla büyüleneceğiniz bir yer Çikolata Kahve. Ayrıca içerisinin bir kafeden çok büyük bir eve benzediği kesin.

5) Hane Çikolata & Kahve

 • Yer: Kadıköy/Moda

 • Bir kişi için ortalama fiyat: 20 TL

  Bu mekanla ilgili en şaşıracağınız şey sanırım menüdeki isimler. Adrenalin, Serotonin, Endorfin, Triptofan... Hepsi de birbirinden güzel sunumlarla farklı tatların Belçika çikolatasıyla buluşması aslında. Kesinlikle denemeye değer.

6) Hümaliva Çikolata & Kahve

 

 • Yer: Kadıköy/Erenköy - Nişantaşı

 • Bir kişi için ortalama fiyat: 20 TL

  Çikolataya ve kahveye dair her şey burada. Hane çikolata ya da çikolata dükkanı gibi Hümaliva da servislerine verdiği ilginç isimlerle biliniyor. Bkz: Allegro, Soprano ve Ben Saksı Değilim! Instagram'da sıkça gördüğümüz saksı şeklindeki tatlı buraya ait.