Yoğun, stresli ve yorucu geçen bir dönemi geride bıraktık. Biraz sancılı geçmiş olabilir belki ama şimdi kötü olan her şeyi bir kenara at. Güzel başlangıçlar, yepyeni maceralar, ufuk açan dostluklar ve daha bir sürü şey için üniversitenin kapıları sana açılıyor. Başka telaşlara, sayısız endişelere kapıldığını biliyor olmalıyız ki sana güzel bir liste hazırladık. İşte  5 maddelik üniversitenin ilk günü yapılmayacaklar listesi; 

 

1) Üst sınıflara yol tarifi sormak 

   Kampüsünüzü, fakültenizi şimdiden keşfetmiş olmalısın. Olur da sınıfını, gideceğin yeri ararken kaybolursan öğrenci arkadaşlarına yol tarifi sorma gafletinde bulunma. Çünkü onlar sana yanlış yolu göstererek küçük bir hoşgeldin şakası yapabilirler. Gidebileceğin en yakın güvenliğe git ve yolu öğren. Sakin ol ve stres yapma, fazla uzaklaşmış olamazsın. 

 

2) Ders saatinden çok önce sınıfta olmak 

   Evet biraz fazla heyecanlısın farkındayız. Fakat bu heyecana kapılıp ders saatinden iki üç saat önce sınıfa girme. Okulun ilk gününe sıkıcı bir anı bırakmanı istemeyiz. Derstten 10-15 dk önce sınıfta olman bizce yeterli, sana da yetecektir. Biraz rahatla, merak etme her şey yolunda gidecek.  

 

3) Hoca sınıfa girdiğinde ayağa kalkmak 

   Lise hayatımızda pek alıştığımız bir durumdur. Ama burada öyle bir kural yok. Sorun çıkmayacak merak etme, tabi bu durum gevşeklik sınırını geçmediği müddetçe. Arkana yaslan ve ilk dersinin tadını çıkar.  

 

4) İnsanlarla konuşmamak 

  "Nereye düştüm ben?" diyecek olabilirsin. Biraz garip gelebilir her şey ama köşene çekilip sessiz kalma. Bir küçük tebessüm ve merhaba gününü güzelleştirecektir. Mutlaka yanına, önüne, arkana oturan insanlarla tanış. Yeni arkadaşlıklara şans tanı. Kim bilir belki yeni hayatının en şahane insanıyla tanışacaksın. Denemeye değmez mi?  

 

5) Etrafa tuhaf bakışlar atmak 

   Kampüste gezerken etrafına tuhaf bakışlar atma. Atma ki seni uzaylı zannedip NASA'yı aramasınlar. Dersten sonra da hemen oradan kaçma. Keşfet! Mutlaka çok seveceğin bir köşe bulacaksın. Unutma, burada belki de hayatının en güzel senelerini yaşayacaksın. Tüm bunlar sence de çok heyecan verici değil mi? Evet, bizce kesinlikle öyle. 

   Şimdi derin bir nefes al ve gülümse. Çimlere bas liseli! Burada özgürsün, üniversitene hoşgeldin!