Yaz tatili için gün saydığımız şu zamanlarda aklımız biraz karışık olabilir. Mezun olabiliriz, çok şükür! Ya da staj yapacağız ve ilk kez iş tecrübemiz olacak. Yıllardır emek verdiğimiz hayallerimizi yeryüzüne indirme vakti geldi! Başvurular yapılacak, postalar atılacak da şu öz geçmiş işi ne olacak? Siz bu kısmını çok düşünmeyin, biz sizin için araştırdık. Hayalleriniz hazırsa biz de hazırız! Buyrun size 4 maddeyle CV hazırlama rehberi!

Her yerde duyuyoruz da nedir bu CV?

 Dilimizde öz geçmiş olarak kullanılsa da birçok yerde onu CV olarak görüyoruz. CV ise Latince kökenli Curriculum Vitae kelimesinin baş harflerinden oluşuyor. Yaşam döngüsü, yaşam koşusu gibi farklı anlamları var. Yani hayatımızın kısa bir özeti, tabii gerekli olan kısmının. Öz geçmiş; iş başvurularında kişinin eğitim bilgilerinin, iş tecrübelerinin ve deneyimleri gibi bilgilerinin bulunduğu evrak. Çalışmak istediğiniz kişi ya da kişilere size tanıtacak bir belge. Kendinize kattığınız birçok şeyin yazılı halde sunumu aslında!

Öz geçmiş hazırlamak ya da iyi hazırlamak neden bu kadar önemli?

 Başvuru sürecinde her zaman kendimizi sözlü olarak anlatamıyoruz ki zaten sizden önce öz geçmişinizle kendinizi anlatmanız isteniyor. Bu noktada sizin yerinize konuşacak bir belgeye ihtiyacınız var. İyi hazırlanmış bir öz geçmiş size iş verir! Öz geçmişinizde yazım hatasına, cv hazırlama kurallarına dikkat etmelisiniz ki izleniminiz iyi olsun. Çalıştığınız alanla ilgili iyi bir tasarım da onları etkileyecektir.

 Ne yaptığımız yanında, nasıl biri olduğumuz da çok önemli çünkü. Birçok sertifika almış olabiliriz, en iyi üniversiteden de mezun olmuşuzdur fakat bunların bize ne kattığı konusunda temiz bir öz geçmiş iş verene fikir verir. Bu noktada şunu belirtmek isteriz ki, iyi hazırlanmış bir CV sadece kağıt üzerinde değildir, hayatınız boyunca da iyi bir öz geçmiş hazırlamalısınız!

Öz geçmişimizde neler olmalı?

 Farklı başlıklar altında maddeleri sıralamalıyız ki daha kolay bir anlatım olsun. Maddelere geçmeden önce ise isminizi ve unvanınızı belirtmelisiniz, korkmayın ve ciddi anlamda belirtin. Karşıdaki kişinin ilk dikkatini çeken tabii ki bu olmalı. Sonrasında kişisel bilgilere geçebiliriz; doğum tarihiniz, yeriniz, medeni haliniz, askerlik durumunuz ve belli durumlarda ehliyet bilgileriniz. Resmi olarak onlara sunabileceğiniz birçok şeyi burada anlatıyoruz.

 E tabii bu kişilerin size ulaşabilmesi gerekiyor. Bunun için de ayrıntılı iletişim bilgilerinizi belirtmelisiniz. Eğer işinizle alakalı bir sosyal medya hesabınız varsa bu bölüme ekleyebilirsiniz. Ya da LinkedIn hesabınızı ekleyebilirsiniz. Bunların dışında farklı hesaplar biraz fazla olabilir.

 Evet o gün geldi! Yıllarca dirsek çürüttüğümüz o okulları göğsümüzü gere gere açıklıyoruz. İşte bu bölgede eğitim bilgilerimiz yer alacak. Fakat dikkat etmemiz gereken şu, ters kronolojik sıra olmalı. Üniversitemizi en son yazmalıyız!

 Eğitim bilgilerimizin sonuna ise becerilerimizi maddelendiriyoruz. Bu kısmı yine alt başlıklar halinde sunabiliriz çünkü alanınıza göre geniş bir bölge olabilir. Dilleriniz, aldığınız sertifikalar ve kullandığınız bilgisayar programları yazılabilir. Tabii sizden bunları derecelendirmeniz istenir. Bu konuda kendinize ve işvereninize dürüst olacağınızdan şüphemiz yok tabii fakat yine de uyarımızı yapalım.

 Sıkıldınız değil mi? Biz de sıkıldık, sadece yapmamız gerektiği için yaptıklarımızdan. O zaman bu bölüm tam size göre! İlgi alanlarınıza hoş geldiniz. Aklınızda ne alaka gibi bir soru da olabilir. Sizi alacak olan kişi sadece iş tecrübelerinize değil; çevreyle uyum becerinize, grup çalışmalarına yatkınlığınıza ve kendinizi farklı konularda ne kadar geliştirdiğinize bakacak. Ki bunu da ancak ilgi alanlarınızla anlayabilir. Eğer takım sporları ile uğraşıyorsanız sizin grup çalışmalarına olan yatkınlığınızı anlayacak ya da yazdığınız yazılarla sizin kendinizi ifade edebildiğinizin farkında olacak. İşte burası sizin için konuşmayacak, burada siz konuşacaksınız.

Dikkat etmemiz gereken noktaları ise şöyle anlatalım!

  • Öncelikle bir fotoğrafımız olmalı, yakın bir zamanda çekilmiş ve düzenli bir fotoğraf. Yüzümüzün net anlaşıldığı, biraz da ciddiyet barındıran. Ciddiyetten kastımız suratsızlık değil tabii, gülmekten kaçınmayın. Bulunduğunuz ortamın ve kıyafetlerinizin ciddiyetine önem gösterin.

  • Kendimizi saatlerce anlatamayız, bize ayrılan vaktin sonuna geldiğimizde bitmiş olmalı! Öz geçmişlerimiz 1-2 sayfa uzunluğunda olmalı ve gereksiz bilgi içermemeli.

  • "Hocam 50 puntoyla yazınca 2 sayfaya tamamlıyoruz." demiyoruz! Yazı tipimize ve boyutuna dikkat etmeliyiz. Göz yormayan büyüklükte ve okunabilir bir tipte olması gerekiyor.

  • Eğer imkanınız varsa farklı CV’ler hazırlayın. Başvurduğunuz farklı pozisyon ve şirketlerin gerektirdiği durumlara uyum sağlasın.

  • Sayıları kullanabilirsiniz! İyi bir derece ile mezun olduysanız bunu belirtebilirsiniz. Tabii tarihleri de atlamamalıyız.

  • Son olarak yaratıcı olun! Öz geçmişinizi kendiniz hazırlayın ve farklılıklar deneyin. Özellikle tasarım alanında bir bölümden mezunsanız öz geçmişinizi de tasarlayın.

 Tasarım demişken, eğer öz geçmişinizin yanında portfolyoya da ihtiyacınız varsa sizin için hazırladığımız  Staj Is Coming! Portfolyo Hazırlama Rehberi yazımıza da göz atabilirsiniz.

 İş hayatı bazen gözümüzü korkutsa da bizi çok fazla heyecanlandırıyor. Bu heyecanınızın yanında bir şeyleri gözden kaçırmanızı istemiyoruz. Ve Hangi Üniversite Hangi Bölüm ekibi olarak, hayallerinizi gerçekleştirirken attığınız her adımda yanınızda olmaktan gurur duyuyoruz!