Beyin, insanın vücudundaki en karmaşık yapılardan biridir. Günümüzde hala tüm fonksiyonlarına erişemediğimizi düşünürsek karmaşık kelimesi küçük bile kalır. Hal böyle iken, "Beynime girmiyor." ya da "Artık beynim almıyor." lafı komik oluyor.

   Günlük hayatımızda bir şeyleri aklımızda tutmakta zorlanıyoruz. Özellikle biz öğrencilerin çalışması gereken yüzlerce konu, akılda tutması gereken bir sürü kelime var. Peki doğru çalışıyor muyuz? Çalışma stilimiz başarımızı da belirleyen bir kriter. Bu yüzden daha başarılı olmanız ve öğrendiklerinizin aklınızda daha iyi kalması için çalışma tekniklerini derledik.

 

1) Yazarak Çalış!

   Görsel hafızamız daha kuvvetlidir. Bu yüzden duyduğumuz bir şeyi aklımızda tutmaktansa gördüğümüzü daha kolay akılda tutarız.

   Bir metin okurken önemli gördüğümüz veya ezberlememiz gereken bir cümlenin altını çizeriz. Bu genelde bizim kendimizi kandırma yöntemimizdir. Altını çizersin ve ben bunu okudum dersin. Tekrar tekrar geri dönüp ezberlemeye çalışmadığın sürece ilk çizdiğinde aklında kalma ihtimali çok çok düşük. Tekrar tekrar dönüp ezberlemeye çalışmakta biliyorum ki çok zor. Peki ya yazsak nasıl olur? Altını çizdiğimiz cümleyi aklımızda tutmaya çalışmak bir insanın söylediği cümleyi ezberlemekle eşdeğer. Peki ya o cümleyi kendi kelimelerimizle tekrar yazsak. Sonuçta kendi kurduğun bir cümleyi hatırlamak daha kolay olmaz mı?

Kendi kelimelerinle yeniden yaz! Anahtar cümle bu. İstersen hemen o cümlenin altına yaz istersen sayfanın sonuna yaz ya da başka bir defter alıp yaz. Yeter ki yaz.

 

2) Anlatarak Çalış!

   Bir konuyu öğrenip öğrenmediğinizi anlamanın en kolay yolu öğretmen olmaktır. Eğer aynanın karşısına geçip konuyu kendinize basit cümlelerle anlatabiliyorsanız tebrikler! Bu konuyu gayet güzel anlamışsınız.

   Tekrar tekrar anlat! Anahtar cümle bu. Bir süre sonra sıkılıp bırakma! Her seferinde aynanın karşısına geçmek zorunda değilsin. İstersen bir eşyaya anlat istersen bir aile üyesine ya da bir arkadaşına. Konuyu bir öğretmen gibi anlatabildiğine inandığın an gerçekten bu konuda iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsin.

 

3) Şarkı Yaparak Çalış!

   Bazılarımız duyduğu bir şarkıyı iki üç kez dinledikten sonra tüm sözleriyle eksiksiz bir şekilde söyleyebiliyor. Gün içinde hiçbir şey ezberleyemiyorum, hiçbir şey hatırlamıyorum diyen biri çoğunlukla şarkıları çok rahat hatırlıyor.

   Ritimle kelimeleri hatırla! Kelimeleri bir ritimle akılda tutmak bazıları için çok daha iyi bir hatırlama yöntemi olabiliyor. Bu yöntemi uygulaman için öncelikle kendine bir ritim veya bir şarkı belirlemelisin. İstersen her gün dinlediğin bir şarkının ritmini al. Bu senin hatırlamanı kolaylaştırır. Sonrada ezberleyeceğin kelimelerle kendi şarkını yarat.

 

4) Hafıza Sarayını Oluşturarak Çalış!

   Hafıza sarayı da ne yahu? Sanki bir yerlerde duymuştum diyorsan hemen hatırlatalım. Sherlock’un da kullandığı bir yöntem bu. Hatırladın mı şimdi? Sherlock hatırlaması gereken şeyler için hafıza sarayına yolculuk yapıyor. Peki nerede bu hafıza sarayı söylesin biri de bizde gidelim değil mi?

   Hafıza sarayı bir diğer ismiyle Method of Loci. Türkçesi daha çok mekan metodu olarak geçiyor. Bu yöntemde bildiğimiz bir mekana ezberlemeye çalıştığımız şeyleri yerleştiriyoruz. Bu metod beynimizin soyut kavramları daha zor hatırladığını esas alarak, bildiğimiz somut eşyalarla, soyut kavramları ilişkilendiriyor ki beyin daha rahat hatırlayabilsin. Bu şekilde aslında zihinsel bir harita oluşturmuş oluyoruz. Ayrıca görselleştirme, hikayeleştirme ve ilişkilendirme yardımıyla daha iyi hatırlıyoruz. Kısaca bildiklerimizi bilmediklerimizle eşleştiriyoruz. Şimdi nasıl yapacağımızı öğrenelim.

   Öncelikle seçtiğimiz mekanı çok iyi biliyoruz ve asla değiştirmiyoruz. Daha sonra kendimize bir yol çiziyoruz ve hep bu sırayla ilerliyoruz. Ezberleyeceğimiz veya hatırlamamız gereken kelimeleri o mekandaki eşyalarla ilişkilendiriyoruz. Çizdiğimiz yol eşliğinde kelimeleri mekanımıza yerleştirdikten sonra metodu tamamlamış ve zihin sarayınızı oluşturmuş oluyoruz.

   Örneğin benim seçtiğim mekan okul. Çizdiğim yol: Okulun bahçesinden içeri giriyorum, merdivenlerden çıktıktan sonra koridordan geçip sınıfıma giriyorum. Ezberleyeceğim kelimeleri de buralara yerleştiriyorum. Ezberleyeceğim kelime yumurta olsun. Gözlerimi kapatıyorum ve okulun bahçesini hayal ediyorum. Okulun bahçesinde bir kız var ve saçı yumurta sarısı mesela. İlişkilendirmeyi abartarak yaparsanız daha da aklınızda kalabilir.

   Bu yöntemi detaylı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.


 

   Son olarak, kesinlikle son dakikaya bırakma! Sınavdan bir gece önce her şeyi ezberleyip sınava girdiğinde belki başarılı olabilirsin ama iki gün içinde her şeyi unutacaksın. Ezberlediğin her şeyi geçici hafıza dediğimiz yere depoladın ve beyin bunu kalıcı hafızaya almadığı sürece unutacak. Bu yüzden son gece değil de daha geniş bir zamana yayıp çalışırsan tekrarlarla birlikte bilgilerin hepsini kalıcı hafızaya atıp uzun vadede seninle olacak bilgileri kendine kazandırmış olursun.

   Ayrıca öğrenmeyle ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.