NEDİR BU DGS? Hazırsan anlatalım!

   DGS (Dikey Geçiş Sınavı), bilindiği üzere 2 yıllık (önlisans) üniversite mezunu olanların veya 2 yıllık bölümün son yılında, 4 yıllık (lisans) bölüme tamamlamak isteyen öğrencilerin girdiği önemli ve zor bir sınavdır.   Sizin için Dgs hazırlık sürecini ve sancılı tercih döneminin teknik ve psikolojik boyutlarını ele alacağım.

   Önlisans büro yönetimi bölümünden mezun olup (2017) aynı yıl bir yandan diploma notumu yüksek tutmak için okul derslerime çalışıp bir yandan da Dgs'ye hazırlandım. Açıkçası benim için zor bir süreçti ama kazanacağıma o kadar inanmıştım ki asla pes etmeden devam ettim. Tabi ki emeklerimin karşılığını fazlasıyla aldım. Dgs'yi ilk yılda kazanan sayısı o kadar az ki.. Malum çok az kontenjan veriliyor.. Çevremdeki çoğu kişi olmaz gözüyle bakarken ben o karmaşık psikolojiyle çalışmaya devam ettim. Dgs zor bir sınav bunu başta kabullenmiştim. Fakat hedefime odaklanıp, sınav gününe kadar düzenli çalıştım. İstesem önlisans diplomamı alıp mezun havasına girerdim ama benim hayallerim 2015'te hüsrana uğramıştı ve telafi etmek için elimden geleni yapacaktım. Tembellik hiçbir zaman hayatımda yerini alamadı. Ve ilk yılımda sadece 3 kişilik kontenjan verilen, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (%100 İngilizce) bölümünü kazandım. Evet o 3 kişiden biri benim!

İnanmak başarmanın yarısıdır, derler! İnanın!

    İnanın arkadaşlar. Yapabileceğinize, başarabileceğinize inanın. Düştüyseniz, kalkmasını bileceksiniz. Bırakın onu bunu. Yıl olmuş 2018 hâlâ hayatında kendi başarısızlıklarını hazmedemeyip başkalarının hayatına burnunu sokanlar var. Kimseye taviz vermeyin bu konuda. DGS'yi sıradan bir sınav gibi düşünün.  Yani demek istiyorum ki siz kendinize inanın ve çabalayın,  çevreye takılmayın, sonuç mükemmel olacak.


İlk Yılda DGS Kazanman İmkansız Mı Sence?

Sınava Hazırlık Dönemi

   Öncelikle bir yol haritası belirlemelisiniz.  Dgs den beklentin olumlu yönde mi? Gerçekten o 3-4-5 kişiden biri olmak istiyor musun? Gelecekten ümitli misin? Eğer cevabınız hayır ise yazının devamını okumayın! Şayet evet ise çayınızı kahvenizi alın, yazıyı okumaya devam edin.   Sözel Mantık için Aker Kartal'ın youtube'daki videolarını izlemenizi tavsiye ediyorum. Bir diğer olay da tabiki paragraf. Her gün düzenli olarak 10 tane paragraf sorusu çözdüm. Bir diğer onemli faktör kitap okumak.. Eğer vaktiniz varsa (ki bence olmalı!) her gün en az yarım saat kitap okuyun.

   Sayısal Mantık için özellikle tavsiye edebileceğim birisi yok. Çok araştırdım ama genellikle hep aynı sistem üzerinden anlatılıyor. Sözel mantığı kavrarsanız, sayısal mantıkta zorlanacağınızı düşünmüyorum. Sorunun mantık kısmını anladıktan sonra işlem kısmı tamamen yetenek. Ben Tm-1 ağırlıklı tercih yapacağım için sayısal mantık benim için önemliydi. Sıralamamı önemli ölçüde etkiledi.

   Teknik olarak tavsiyelerim bu kadar.

Gelelim olayın psikolojik boyutuna çünkü fazlasıyla önemli!

   İlk başta da belirttiğim gibi, kendinize inanın, olumsuz insanlarla aranıza mesafe koyun. Daha Dgs'nin ne olduğunu bilmeyen insanlar, nutuk atmaya başlarlar, sakın taviz vermeyin. Zor bir sınav olduğunu kabullenin, ilk yıl olmazsa tekrar denersiniz. Yeni üniversitemde tanıştığım bir arkadaşım tam 10 yıl aradan sonra tekrar denemiş ve kazanmış! Pes etmeyi unutun, lütfen.

Yukarıda ele aldığım tecrübelerim, bu virajlı yolda rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.

Tercih Dönemi

Sınavı atlattınız, üzerinizdeki yük biraz da olsa hafifledi şimdi ne yapacaksınız? 

Tercih Listesi Hazırlamak İçin Sonuçların Açıklanmasını Beklemeyin!

■ Doğru ve Mantıklı Tercih Planlaması: Öncelikle kendinizi tanıyın. Ne istiyorum? Hayattan beklentilerim neler? Seçeceğim meslek beni mutlu edecek mi? Bu sorulara cevap verin ve başlayın taslağınızı oluşturmaya. Öncelikle kendi bölümünüzden hangi lisans bölümlerine geçiş yapabileceğinizi araştırın ve geçmiş yılların kontenjanlarına bakıp  buna göre bi liste yapın.  Sınav sonucunuzu ortalama bi puanla tahmin edersiniz, ama sıralamanızı tahmin etmek çok zor. Bunu da hesaba katarak liste oluşturun. Üniversite mi? Bölüm mü? muhasebesini yapım. Gitmek istediğiniz okulun AKTS ve kredi oranlarının uyup uymadığını çok iyi öğrenin sonra dersleriniz az sayılabilir. (Bölümü %100 ingilizce okumak istiyorsanıs ders saydıramamayı göze aldınız demektir.) Artık sakin bir şekilde sonuçların açıklanmasını bekleyin.

Veee sınav sonuçları açıklandı! 

   İstediğiniz puanı aldınız veya alamadınız. Hemen tercih kılavuzuna bakıp, kendi listenizle karşılaştırın. Ben listemde hiçbir değişiklik yapmamıştım, o listeyi olduğu gibi tercih ekranına yazdım, çünkü sınavdan sonra alacağım puanı aşağı yukarı tahmin ediyordum. Tercihimi yaptım ve heyecanlı bir şekilde  sonuçların açıklanmasını bekledim.
 

   Sınava hazırlanırken bile bu kadar stresli olmamıştım. Tercih sonuçlarının açıklandığı gün kalbimin durdugunu hissettim! Sonuç ekranı açıldı ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi- Yönetim Bilişim Sistemleri (Ing) yazıyordu. Evet beklediğim bir sonuçtu.

 


   Uzun lafın kısası, dışarıdan baktığınızda belki de 1 yıllık emek olarak görüyorsunuz  ama 2015 yılı Ygs sınavının azizliğine uğramış birisi olarak(son yılların en zor sınavıydı), hedefime 2017'de ulaştım. Zor bir 2 yıl oldu ama değdi. Dgs'nin zor olması sizi korkutmasın, eğer gerçekten isterseniz başarabilirsiniz. 

İNANDIM, ÇALIŞTIM VE BAŞARDIM! 


 İnanmak başarmanın yarısıdır, klişesinin somut örneğidir benim yaşadıklarım.
 İnandım, çalıştım ve başardım! Siz de başarabilirsiniz! 

DGS'ye girecek olan herkese başarılar ve bol şans diliyorum!