Neredeyse hemen herkesin gerek telefonlarıyla gerek tabletleriyle ve televizyonlarıyla dijital çağın bir parçası olduğu günümüzde, zamanının büyük bir kısmını bu aletleri kullanmadan harcayan birilerini bulmak oldukça güçleşti. Her gün başta telefonumuz olmak üzere tüm teknolojik aletlerle ne kadar zaman geçirdiğimizi hesaplarsak, karşımıza çıkacak sonuçlardan pek memnun olmayacağımızı da öngörebiliriz. Sağlığımızı korumak ve kişisel verimliliğimizi arttırabilmek için öne sürülen en güncel fikirlerden biri ise dijital detoks. Gelin bu alternatife hep beraber bakalım!

 Hangimiz uyandığımızda ilk iş olarak gelen mailleri ya da mesajları kontrol etmiyoruz? Ya da hangimiz canımız sıkıldığında çeşitli sosyal medya uygulamalarında ‘biraz’ vakit geçirmiyoruz? Ya da çok beğendiğimiz bir dizinin tüm sezonlarını bir günde izleyip bitirmiyoruz? Böylece saatlerimizi, günlerimizi hatta haftalarımızı geri dönüşü olmayan bir şekilde kaybediyoruz. İşte dijital detoks fikri tam olarak da bu noktada karşımıza çıkıyor; temel olarak verimliliğimizi kısıtlayan ve oldukça aza indiren teknolojik aletlerden uzaklaşma ilkesine dayanıyor. Harcadığımız zamanın farkında olma ve bu anları gelecekte de bize faydalı olacak şekilde değerlendirme fikrini güçlendirmek için teknolojik aletlerden bir miktar uzak kalmamızı öğütlüyor.

 Dijital detoksun en güzel yanlarından biri tamamen kendinize göre ayarlamalarda bulunabilmeniz. Kendinize dinlenme zamanı ve verimli çalışma gibi zamanı gibi vakitler ayırıp, bu vakitlerde teknolojik aletlerden uzaklaşmaya çalışabilirsiniz. Öncelikle her gün telefonunuzda ya da bilgisayarınızda ne kadar zaman harcadığınızı hesaplayın. Eğer elde ettiğiniz sonuç beklediğinizden yüksek ve sizi tatmin etmekten uzaksa hemen bu yöntemi denemeye başlayın.

 Çoğu kişinin sorunu olan telefon kullanımından örnek vermemiz gerekirse, her gün özellikle hangi zaman dilimleri arasında telefonunuzu yoğun şekilde kullandığınızı inceleyin. Daha sonra hangi uygulamalarda daha fazla zaman geçirdiğinizi belirleyin. Örneğin sosyal medya kullanımınızın normalden fazla olduğunu düşünüyorsanız, haftanın belirli günleri bu uygulamaları telefonunuzdan silmekle işe başlayın veya bir ya da birkaç hafta süreli olmak üzere bu hesaplarınızı dondurun. Bu zaman diliminde uzun süredir yapmak istediğiniz bir şeyi yapın ya da en basitinden eliniz telefona gittiği zaman yanı başınızdaki kitabınıza uzanın. Uygulamaları bir süre sonra tekrar yüklediğinizde onlara eskisine oranla daha nadir ihtiyaç duyduğunuzu fark edeceksiniz.

 Dijital detoksunuzu yalnızca sosyal medya hesaplarıyla ya da telefonla sınırlandırmak istemiyorsanız da belli bir süre tüm teknolojik aletlerle bağınızı kesmeniz öneriler arasında. Günümüzde her ne kadar maillere bakmak ya da herhangi birine anında ulaşabilmek zorunluluk haline geldiyse de kendinizi bu tempodan bunalmış hissediyorsanız, öncesinde yakınlarınıza haber verdikten sonra belirli bir süre telefon, tablet ve televizyon gibi aletlerden tümüyle uzaklaşmak size faydalı gelecektir.

 Umarız dijital detoks fikrini hayatınızı kolaylaştırmak ve verimliliğinizi arttırmak için kendinize uygun şekilde hayata geçirebilirsiniz, gerekli işlerinizi tamamladıktan sonra kendinize kalacak zamana siz bile şaşıracaksınız!