Hepimizin bildiği gibi teknoloji ile birlikte hayatımız tahmin edilemeyecek kadar kolaylaştı. Yapmakta zorluk çektiğimiz birçok işi tek bir tık'la halleder olduk. Bunlar iyi yönleri tabi.  Ama hayatımızın büyük bir bölümünü kaplayan bu teknolojik aletlerin kötü tarafları yok mu? Elbette var. Bu aletlerle en büyük problemi olanlar da biz öğrenciler. Öğrenci olduğumuzdan dolayı yapılmayı bekleyen ödevler, çalışmamız gereken sınavlar, okumamız gereken kitaplar var. Bir de bunların yanında mesaj yazmamız ve fotoğraflarını beğenmemiz gereken arkadaşlarımız, izlememiz gereken dizi ve filmler, oynamamız gereken bilgisayar oyunları...

   

1) Kontrol Et

   "Ya hep ya hiç!" diye bir kavram yoktur. Yani internet olmadan hayatıma devam edeceğim demek oldukça zordur. Zaten kimse de sizden böyle bir şey beklemez. Çünkü bir çok önemli işimizi internet üzerinden hallederiz. İnternetin de diğer her şey gibi bir sınırı var. Bazen de bu sınırı aşabiliyoruz. Saatlerce internet kullanmaktan alamıyoruz kendimizi. Site siteyi, video videoyu açıyor. En sonunda gözümüz saate iliştiğinde zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyoruz. Ama ne yazık ki zamanla birlikte sorumluluklar da geçmiyor. Böyle kontrolsüz bir şekilde davranmak yerine kontrol altına almayı denemeliyiz. Mesela kullanım süremizi kısıtlayıp belli sınırlar koymalıyız. Telefonlar da ve bilgisayarlarda bazı sosyal medya sitelerine girişimi kısa süreli engelleyici programlar var. Onları da kullanabilirsiniz.

 

2) Çizelge Hazırla

   Günlük internet kullanım sürenle birlikte ertesi gün için hedeflediğin kullanma süresini yazdığın bir çizelge hazırla ve bunu sürekli görebileceğin bir yere as. Böylece kendini ne kadar kontrol edebildiğini görmüş olursun. Gözümüzün önünde olan şeyden kaçmak daha zordur. Eğer çok fazla internet kullandığımızı o çizelgede görürsek kendimizi tutmamız gerektiğini fark ederiz.

3) Hatırlatıcılar Koy

   Bilgisayar kullanıyorken çevremizle olan bağlantımız neredeyse kesiliyor. Peki, neden ders çalışırken ufacık sesten bile rahatsız oluyoruz? Bütün odağımızı bilgisayara verdiğimiz de sorumluluklarımız aklımızdan çıkar. Bilgisayardaki eğlenceli ortamdan kendimizi koparmak istemeyiz. Bu yüzden çevremize kurulu saatler veya tam bilgisayarımıza bir alarm kurarsak hatırlamak daha kolay olur. Filminizin ortasında ekranda kocaman bir ‘DERS ÇALIŞMAN GEREK!’ yazısı gördüğünüzde o filmi izlemek eskisi gibi eğlenceli olmaz. Vicdanımız bizi dürtükler.

 

4) Uzaklaştır

   Çalışacağımız zamanlar telefonumuzu, bilgisayarımızı bütün teknolojik aletleri kapatıp çalışma ortamımızdan uzaklaştırabiliriz. Böylelikle onları kapattığımızda sosyal medyanın dikkat dağıtıcı etkenlerinden uzaklaştırıp onları gördükçe açma isteğimizden kurtulabiliriz. Hatta uzaklaştırmak yetmiyorsa kısa süreliğine aile üyelerimize veya çevremizdeki insanlara da verebiliriz.

 

5) Dikkatini topla

   Her ne kadar yukardaki 4 maddeyi de yaparsak yapalım, bazen yine dikkatimizi toplarlayamayıp en sonunda da pes edip tekrar teknoloji aletlerine geri dönebiliyoruz. Bunu önlemek için yediklerimize de dikkat etmeliyiz. Konsantrasyonumuzu arttırıcak dikkatimizi toplayacak 7 besin:

  1. Ceviz, fındık, fıstık gibi atıştırmalıklar

  2. Balık yağı

  3. Yoğurt

  4. Lahana, brokoli

  5. Yumurta

  6. Havuç, domates

  7. Çilek