Bu yazıda dil bölümü öğrencilerinin tercih ettiği en popüler üç bölümü benzerlikleriyle ve farklılıklarıyla ele aldık. Umarız bu yazıdan edineceğiniz bilgiler, aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye yardımcı olur!

İngiliz Dili ve Edebiyatı

 İngiliz Dili ve Edebiyatı, üniversitelerin edebiyat fakültelerinde yer alan ve öğrencilerini öncelikle edebiyat alanında yetiştiren bir bölümdür. İngiliz Dili ve Edebiyatını diğer bölümlerden ayıran en önemli özellik; 4 yıllık eğitim öğretim hayatının tamamen okuduklarınız, yorumladıklarınız ve değerlendirdikleriniz üzerinden ilerleyen kişisel bir süreç olması.

 Kitap okumayı zaten çok seven kişilerin tercihleri bir nebze daha kolay olsa da herkesin bölüm tercihi yapmadan önce aklında bulundurması gereken önemli maddelerden birisi de okuma yükünün oldukça yoğun olması. Türler arasında ayrım gözetmeksizin roman, şiir ya da makale gibi pek çok eseri inceleyip bu eserler hakkında fikir sunabilmeniz ve argümanlar yaratabilmeniz bekleniyor. Dolayısıyla bölümde derslerde okunan kitaplar ve makalelerin yanı sıra, bir Edebiyat öğrencisi olarak sizin de daha fazla araştırmaya ve öğrenmeye istekli olmanız gerekli. İngiliz Dili ve Edebiyatı, yoğun bir okuma listesiyle karşı karşıya kalacağınız oldukça keyifli bölümlerden bir tanesi.

İngilizce Mütercim Tercümanlık

 İngilizce Mütercim Tercümanlık, genellikle üniversitelerin edebiyat fakültelerinde yer alan ve öğrencilerini sözlü ya da yazılı çevirmen olmaya hazırlayan bir bölümdür. İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümünde öğrenciler, edebiyattan farklı olarak çeviri süreçleri ve tekniklerine yönelik eğitimler alırlar. 4 yıl boyunca, yazılı ya da sözlü metinlerin çevrilmesi, çevrildiği topluma aktarılması ve sunulmasıyla ilgili bilgileneceğiniz bir bölüm olan İngilizce Mütercim Tercümanlığı bölümünde genellikle bir yabancı dil eğitimi daha verilir. Mezunlarının başarılı çevirmenler olmasını hedefleyen bu bölüm, çeviri üzerine kurulu olduğundan kültürler ve diller arası bağları inceleyebilecek, dil yapılarına ve söyleyişlerine hakim öğrencilere yönelik görülebilir.

İngilizce Öğretmenliği

 İngilizce Öğretmenliği, üniversitelerin eğitim fakültelerinde yer alan ve öğrencilerini çeşitli kurumlarda görev alacak öğretmenler olarak yetiştiren bir bölümdür. Diğer dil bölümlerinden farklı şekilde, bu bölüm eğitim fakültesinde yer alır, çünkü İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencilerine kendi öğrencilerine İngilizce dilini öğretmeleri ve sevdirmeleri fikrine dayalıdır. Bu bölümde eğitim alan öğrencilerin iletişim yeteneklerinin kuvvetli olması gerekir çünkü yapacakları iş gereği sürekli öğrencileriyle iç içe olacak ve iletişim, yaşamlarında oldukça önemli bir yere sahip olacaktır İngilizce Öğretmenliği, kendisini bu bölüme uygun gören tüm öğrencilerin tercih edebileceği; İngilizce dilinin gramer, konuşma, dinleme, yazma ve okuma olarak pek çok yönden kapsamlı olarak öğretilmesine dayalı bir bölüm.

 Umarız üç bölüm arasındaki farkı en genel şekilde ortaya koyduğumuz bu yazı, fikirlerinizin belirlenmesine bir nebze de olsa yardımcı olmuştur!