Yoğun geçirdiğimiz okul dönemlerinden sonra dinlenmeye, başka bir deyişle kafa dağıtmaya yani tatile ihtiyaç duyarız. Hepimizin tatil anlayışı farklıdır. Kimimiz için tatil deniz, kum, güneş üçlüsünden ibaret iken; kimimiz evde odasına kapanarak dizi-film izlemeyi tercih eder, kimimiz de tatil günlerini uyuyarak geçirir. Benim yaz tatili için size farklı bir önerim var, kendinizi doğanın kollarına bırakın!

   Bütün yazınızı ormanın içinde, her şeyden uzak geçirin değil demek istediğim. Ancak şehrin karmaşasından ve yoğun stresinden uzaklaşabileceğiniz, beyninizi boşaltıp dingin bir zihne kavuşabileceğiniz ve kendinizi dinleyebileceğiniz, dinlenirken aynı zamanda kendinize faydalı olabileceğiniz bir hafta geçirmek istemez misiniz? İşte size doğada kısa bir tatil yaparken zihninizi boşaltmanıza yardımcı olacak 3 tavsiye:

 

1) Erken kalk, yürüyüş yap!

   Sabah uykusu her ne kadar tatlı olsa da güne erken başlayarak zamanınızı dolu kullanabilirsiniz. Odanıza dolan güneşin ilk ışıklarıyla uyandığınızı hayal edin. Hani reklamlarda gülümseyerek uyanıyor ya insanlar, huh o tam olarak sizsiniz! Uyandıktan sonra 45 dakikalık bol oksijenli bir yürüyüş güne zinde başlamanıza yardımcı olacaktır.

 

2) Çevreni tanımaya çalış!

   Eğer gittiğiniz bölgeyi hiç bilmiyorsanız, tatil öncesi biraz araştırma yapmak yararınıza olur. Ziyaret edilebilecek tarihi yerler, mağaralar, göller olabilir. Hatta çevredeki değişik ağaçları, çiçekleri, bitkileri tanımak için yanınıza bitki rehberi gibi bir kitap alabilirsiniz ya da internet de yardımcı olacaktır. Yeni bir şeyler görüp onun hakkında araştırmalar yapmak ve yeni bilgiler öğrenmek ufkunuzu açacaktır! Ayrıca hangi konuda olursa olsun sürekli yeni şeyler öğrenme eğiliminde olmak kendinize olan saygınızı arttırır.

 

3) Doğanın güzelliklerinden faydalan!

   Doğa senden bir şey almadan sana bir şeyler verebilme özelliğine sahiptir. Hatta sen ona zarar versen de o sana faydalı olabilir. Mesela sen doğaya karbondioksit verirsin, o senin karbondioksitini alır sana oksijen verir, faydalan! Doğadaki yeşilin her tonu sana huzur verir, sakinleş! Doğada korna sesi, fabrika dumanı olmaz, sadece kuş ve böcek sesleri, belki şelale şırıltısı ya da rüzgârın hışırtısı olur, dinle! Hatta sonra kafanı dinle, zihnini boşalt, kendine izin ver dinlenmek için. Önümüzde her geçen seneden daha yoğun olacak seneler var, kendine iyi davran!

   Doğa bize kendimizi tanımak için fırsat yaratır sakinliğiyle. Tatilleri boş geçirmek, dinlenmek anlamına gelmez, olduğumuz noktadan daha geriye götürür bizi. Tatil yaparken aynı zamanda kendimize faydalı olabiliriz. Hayat karmaşasında kendimizi dinlemeye fırsat bulamayız, kısacık bir doğa tatiliyle kendimize bu iyiliği yapalım!