Sınavlar bitti. Alnımızın akıyla koca bir seneyi geçirdik ve can alıcı aşamaya geldik. Sınav sürecinden daha önemli olan bir şey varsa o da kendimize uygun bölüme karar verme aşaması. Eğer kafanızda bir şeyler oluşmadıysa ya da bir şeyler oluştu ama karar veremiyorum diyorsanız size yol gösterecek bir önerim var. Bu aşamada size önerebileceğim en basit şey kendinizi dinlemeniz, kendinize sorular sormanız. İşte kendinize sorabileceğiniz üç basit soru:

1) Kendimi ne kadar iyi tanıyorum?

    İlk olarak kendi yeteneklerimizi ve kapasitemizi keşfetmeliyiz. Ben ne yapabilirim? Neler benim sınırlarımı aşar? Ben nasıl ortamlarda çalışabilirim? Yoğun bir iş temposuna katlanabilir miyim? Nasıl bir iş ortamında kendimi daha iyi ifade edebilirim? Grup çalışmalarında mı iyiyim bireysel çalışmalarda mı? Liderlik özelliğim var mıdır, yoksa yönetilmek mi isterim? Girişimci miyim yoksa çekingen miyim? Baskı altında çalışmak mı, serbest çalışmak mı? Kendimizi en iyi biz tanıyabiliriz ve kendimizi tanıdığımız ölçüde doğru kararlar verebiliriz.

2) Ne olmak istiyorum?

   Ucu açık ve cevaplanması bir hayli zor bir soru olduğunun farkındayım ama öncelikle bunu cevaplamalıyız. Ne olmak istiyorum? Amacım ne? Olduğum şey bana ne katacak? Sadece çok para mı kazanacağım? Peki çok para kazanmak beni mutlu edecek mi? Bunların hepsini içinde barındıran bir soru aslında. İnsanlara bir şeyler katıp hayatı güzelleştirmek mi istiyorsun, yoksa düzenin içinde kaybolmak mı? Fark mı yaratacaksın, yoksa sıradanlaşacak mısın? Gittikçe zorlaştı sorular, değil mi? Belki biraz evet ama bu sorulara cevap bulabildiğin an bir şeylerin netlik kazandığını göreceksin.

3) Gözlerini kapattığında kendini nerede hayal ediyorsun?

   Şu sıralar her yerde gördüğün yaşam koçları gibi "Kendine ileriye dönük haritalar çıkar!" demeyeceğim. Çünkü hayat bizim planlarımız dahilinde ilerlemiyor. Ama yine de bir şeyleri şekillendirmek için şansımız olabilir. Mesela 5 yıl içinde nasıl bir hayale sahiplik yapıyorsun. Yahut 10 yıl. Kendini deniz kenarında bir evde çocuklarla ilgilenirken mi görüyorsun, bir plazanın en üst katındaki toplantıya yetişmeye çalışırken mi? En büyük amacın sokak hayvanlarının hak ettikleri refaha ulaşması mı, çok parayla rahat yaşamak mı?

 

   Hayat senin, tıpkı seçimlerin gibi!