Zaman yönetimi, yapılacak işleri doğru bir şekilde planlayarak zaman sıkıntısını ortadan kaldırmaktır bir nevi. Aynı zamanda zaman yönetimi sayesinde,

  • İş verimi maksimum düzeye ulaşır.

  • Yapılacak işlerin tümü zamanında biter.

  • Yapılacak diğer işlere ya da aktivitelere zaman kalır.

  • Bahaneler ortadan kalkar.

 Bunca faydasından bahsettik şimdi sırada doğru zaman yönetimi nasıl yapılır onu görelim.

1) Gerçekçi olun!

 Zaman yönetimi, zamanın boşa harcanması ile ilgili bir durum değildir. Bazen hayalperestlik yaparız ve  gerçekçi hedefler ya da saatler koymayız. Amacımız maksimum işi minimum sürede ve en verimli şekilde yapmak olsa da sınırları aşmamak gerekir. Bir günde 3 dersin konularını bitirmek iş-saat çerçevesinde bakıldığında neredeyse imkansız! 3 dersin üzerinden şöyle bir geçilebilir belki ama bizim amacımız işi tam yapmak yani 3 derse de en iyi şekilde çalışmak. Bu yüzden hedefleri koyarken kendinize şu soruları sorun:

  • ''Bu hedef belirlediğim saatlerde gerçekleşebilecek bir hedef mi?''

  • ''Ben bu hedef ile ilgili yeterli yetkinliğe  ve bilgiye sahip miyim?

  • ''Bu işi yaparken beni yavaşlatacak engeller nelerdir?''

2) Ekstra Süreleri Hesaba Katın!

 Hedeflediklerinizi gerçekleştirirken, hesaba katmanız gereken bir diğer şey ise size zaman kaybettirecek etmenleri bulup bitirme sürenizi ona göre hesaplamak. Örneğin, bir proje geliştiriyorsunuz ve proje esnasında araştırmanız gereken konular karşınıza çıktı. Konuları araştırırken harcayacağınız süreleri de düşünerek bir bitirme saati ayarlarsanız her şey çok daha planlı ilerler. Zaman sizi değil siz zamanı yöneteceksiniz unutmayın. Hedefe ulaşmaya çalışırken, sizi başka taraflara çekecek onlarca uyaran var. Onlara karşı koymakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız en baştan onları ortamdan uzaklaştırın.

3) İşleri Öncelik Sırasına Koyun!

 Zaman yönetiminin olmazsa olmazlarından biri de bu madde! Gün içerisinde bitirmeniz gereken 5 farklı göreviniz bulunmakta. Peki hangisinden başlayacaksınız? Rastgele mi seçeceksiniz? Ya da en sevdiğinizden mi? Tabii ki hayır. Seçimi iş yoğunluğuna göre yapacaksınız. İlk olarak seçmeniz gereken görev, sizi en çok zorlayacak ve uzun süreceğini düşündüğünüz görev olmalı. Önce zoru yapınca nispeten daha kolay olanlar çok daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Zaman alacağını düşündüğünüz için ertelediğiniz görev, gün sonunda hem azalmış enerjiniz ile hem de isteksizliğiniz ile baş başa kalır. Bunu önlemek adına en çok zaman alan en önce yapılmalı.