Sınav zamanları evde veya yurtta çalışamayanlardan mısınız? O halde bu yazı tam da size göre! Kendi deneyimlerime dayanarak sizler için birkaç mekandan bahsettim. Fakat Dokuz Eylül Üniversitesi, şehrin farklı ilçelerinde kampüslere sahip olduğu için her yeri bilmem imkansız. Bu yüzden ben sadece Buca ilçesinde bulunan ders çalışılabilecek mekanları tavsiye edeceğim. Gitmediğim yerleri daha güvenilir bir yazı olması açısından eklemeyeceğim. Bunu da belirttikten sonra tavsiyelere başlayabiliriz!

Dokuzçeşmeler Yerleşkesi Yakınlarındaki Mekanlar

Pablo Artisan Coffee

 İİBF çıkışının hemen karşısında bulunuyor. Oldukça fazla kahve çeşidi var, her zevke hitap ediyor. Ayrıca donut, muffin, cookie, börek tarzı yiyecekler de satılıyor. Fiyatlar gayet uygun. Mekan oldukça büyük ve çoğunlukla tenha oluyor. Ders çalışmak için bire bir. Wi-Fi ve dış mekan da mevcut. Tavsiye ediyorum.

Social 35

 İç dekorasyonunu fazlasıyla beğendiğim bir mekan. İçecek ve yiyecek bakımından çok zengin bir menüsü var. İçerisi oldukça büyük ve ferah, çok fazla masa var ve bu sayede hiçbir zaman tıklım tıklım olmuyor. Ders çalışabileceğiniz bir yer. Dış mekan ve Wi-Fi mevcut.

Çaycıbaşı

 Yine İİBF çıkışında, iç ve dış mekan olmak üzere oldukça büyük bir kafe. İçecek açısından zengin bir menüsü var. Ders çalışmaya elverişli. Wi-Fi mevcut.

Eğitim Fakültesi Yakınlarındaki Mekanlar

5:18

 İç dekorasyonuna bayıldığım, tam fotoğraf çekmelik bir mekan. Dış mekan, canlı müzik ve Wi-Fi mevcut. Çok fazla büyük olduğunu düşünmüyorum ama sabah saatlerinde, tenha iken ders çalışabilirsiniz. Fakat kalabalıklaştığı zaman bu zor olabilir.

Woswich

 Woswos arabaları sever misiniz? Çünkü bu kafenin teması woswos! Hatta öyle ki bazı masalar woswos arabaların içinde bulunuyor. Yanlış anlamadınız, arabaya binip masaya oturuyorsunuz. Koltukları buna göre ayarlamışlar ve tavanı sökmüşler. Yiyecek ve içecek açısından oldukça zengin bir menüsü var. Hatırladığım kadarı ile dış mekanı yoktu, Wi-Fi konusunda da emin değilim. Fakat bu mekan da oldukça geniş olduğu için ders çalışmaya müsait olduğunu düşünüyorum.

Işılay Saygın Gençlik Merkezi

 Buca Belediyesi tarafından yaptırılan bu gençlik merkezi adeta bir veli nimeti. Birçok şeyden ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Bunun için yine ücretsiz üye olmanız yeterli. Wi-Fi mevcut, ders çalışabileceğiniz çeşitli yerler, bilgisayarlar, kütüphane, çamaşır yıkama dahil pek çok hizmetten faydalanabilirsiniz.

Tınaztepe Yerleşkesi Yakınlarındaki Mekanlar

Starbucks

 Yerleşke girişinin karşısında bulunmaktadır. Starbucks, bildiğimiz Starbucks olduğu için anlatmaya gerek duymuyorum. Fakat şöyle bir mesele var, yoğunluk çok fazla. Yeni açıldığı için ilgi çok fazla ve bu sebeple aşırı kalabalık olabiliyor. Tenha olacağı bir vakti kollamalısınız, yoksa eliniz boş dönebilirsiniz.

Tarık Akan Gençlik Merkezi

 Buca Belediyesi tarafından yaptırılmıştır, Işılay Saygın Gençlik Merkezi ile aynı prensibe dayanır. Yerleşke girişinin hemen karşısındadır. Ücretsiz üye olarak çeşitli çalışma salonlarından, kütüphaneden, spor ve bowling salonlarından, çamaşır yıkamadan, Playstation, langırt ve bilardo gibi oyunlardan faydalanabilirsiniz. Wi-Fi ve kafeteryası da mevcuttur. Ayrıca 3 TL gibi bir fiyata her ay önceden belirlenen filmleri sinema salonunda izleyebilirsiniz. Burası da sınav dönemlerinde yer bulunamayacak kadar kalabalık oluyor, erken davranmakta fayda var.

Craft Coffee

 Yerleşkeye 10-15 dakika yürüme mesafesinde ve özgün bir tarzı ve dekorasyonu olduğu için çok ilgi görmekte. Yiyecek ve içecek açısından zengin bir menüsü var. Dış mekan ve Wi-Fi mevcut. Ders çalışabilirsiniz fakat akşama doğru çok kalabalıklaşıyor. Yine erken davranmakta fayda var.

Benim sıklıkla gittiğim ve tavsiye edebileceğim yerler bunlardı. Sizin de eklemek istediğiniz yerler olursa yorumlara beklerim… Sınavlarınızda başarılar!