Pi sayısı, birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Dünya Pi sayısı rekoru, sayının 31,4 trilyon basamaklı halini 121 gün süren çalışmasının sonucunda hesaplamayı başaran Google çalışanı Emma Haruka Iwao tarafından kırıldı. Iwao, kısaca 3,14 olarak ifade edilen ancak sonsuza kadar devam eden Pi sayısının alt hanelerini Google'ın bulut hesaplama sistemlerinin yardımıyla buldu.Google, bir blog yazısıyla Dünya Pi Günü’nde çalışanı Emma Haruka Iwao’nun 31,4 trilyon basamaklı halini hesaplamayı başararak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazandığını duyurdu.

 Bir dairenin çevresinin, çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel sayı olan Pi'nin alt basamaklarını hesaplamak oldukça zor bir iş. Çünkü alt basamaklardaki rakamlar arasında bir mantık dizgisi bulunmuyor. Iwao, Pi’nin 31.4 trilyon alt basamağını hesaplamak için 170 terabayt veri kullandı ve bu verilerin 34 milyon şarkıya denk olduğunu söyleyebiliriz. Eee tabii ki bu kadar fazla veri kullanılması sonucu işler de biraz uzadı. Iwao, dünya rekorunu kırmak için tam 121 gün hesaplama yaptı!

 Iwao, yeni hedefinin Pi’nin daha fazla alt basamağını keşfetmek olduğunu söylerken, “Pi'nin sonu yok. Yeni alt basamakları bulmayı çok isterim.” şeklinde konuştu.