Memleketim olmasının verdiği gururla ve mutlulukla sizlerin karşısındayım. Neresi mi? “İç Anadolu’nun İncisi”, lületaşı ve çiböreğin adresi Eskişehir’den hepinize sevgiler! Çok değil, 4 ay öncesinde Medya Takip ve Raporlama Ajansı PRNet tarafından yürütülen bir araştırmada, Türkiye'nin en güvenli şehri olarak Eskişehir listede 12. sırada yerini alarak bizlere aynı gururu bir kez daha yaşatmıştı. Şimdi ise Dünya Kaynaklar Enstitüsünün Dünya Şehircilik Yarışması’nda Eskişehir finale kaldı.

 Sürdürülebilir kentsel gelişim politikalarını yaygınlaştırmak için çalışmalar yürüten Dünya Kaynaklar Enstitüsü; ödülünde ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan çok yönlü dönüştürücü projeleri değerlendirdi. Bu değerlendirmeler sonucunda Eskişehir finale kalarak hepimizin gururlanmasına sebep oldu. Dünya Şehircilik Yarışması’nda Londra, Barcelona, New York gibi dünya kentlerini geride bırakan Eskişehir, 250 bin dolarlık ödül için Kolombiya’dan Medellin, Tanzanya’dan Darüsselam, Hindistan’dan Pune ve Güney Afrika’dan Durban’la yarışacak. Kazanan şehir ise Nisan'da belli olacak.

 Yetkililer, Eskişehir’in bu başarısının kaynağı olarak Büyükşehir Belediyesi Kentsel Gelişim Projeleri kapsamında yapılan çalışmaları gösteriyor. Porsuk Çayı’nda ıslah çalışmaları yapılması, yaya ve taşıt köprülerinin yenilenmesi, tematik parklarla şehirde kişi başına düşen yeşil alan oranının yüzde 200'ün üzerinde arttırılması, şehir içi raylı sistem ağının yaygınlaştırılması ve buna paralel kentin turizm potansiyelinin artması gibi hizmetlerin etkili olduğu görüşündeler.

 Prof. Dr. Büyükerşen de Eskişehir’in bu güzel haberini şu sözleri ile twitter hesabından duyurdu.

 Bu güzel haberlerin ardından sen de bir Eskişehir ziyareti yapmak istemez misin? Odunpazarı’na gelip evlerini gezmek, geleneksel el sanatlarının örneklerini  bulunduran Eskişehir Sanatları Çarşısı'nı gezmek, Lületaşı Müzesi'ni ve Çağdaş Cam Sanatları Müzesini ziyaret etmek, adaları gezmek, Porsuk’ta gondolla gezmek, Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı'nı ve Kentpark’ı gezmek istemez misin? Aklında bulunsun, eğer Eskişehir’e yolun düşerse çibörek yemeyi es geçme!