Gittikçe gelişen ve ilginçleşen teknolojinin son dönemlerdeki en yaygın konusu olan robotlar hakkındaki en popüler sorulardan biri de "Mutfak robotluğundan gelişerek, akıllanarak insansı davranışlar kazanan robotlardan korkmalı mıyız?", "Yapay zeka insanlığı yok edecek kadar gelişebilir mi?" Gelin beraber bir göz atalım!

Fedor

  Rus firması Android Technics tarafından yapılmış olan bu robot araba kullanabiliyor, şınav çekebiliyor ve darbelere karşı dengede kalabiliyor. Hedef alıp iki eli ile ateş edebilme özelliği askeri amaçla yapıldığını düşündürse de Fedorun asıl kullanım amacı, arama kurtarma görevleri. İleride uluslararası uzay istasyonunda kullanılabileceği düşünülüyor. Aynı zamanda Fedor’un Ay’da koloniler yapmak için tasarlandığı ve 2021’de bir solo uzay görevi için hazırlandığı belirtildi.

Trexo Plus

  Toronto'da bulunan Trexo Robotix firmasının bu robotu, yürüme zorluğu çeken çocuklara yürümeyi öğretmek amacıyla tasarlanmış. Şu anda bu robot beyin felci, omurilik zedelenmesi ve diğer genetik hastalıklar sonucu ortaya çıkan yürüme zorluğunu gidermek amacıyla ihtiyaç sahiplerine fiziksel terapi yaparak yardımcı olabilecek tek robot. Çocuklar bu robot sayesinde ilk kez özgürce yürümeyi öğreniyor. Robot, çocuğun yürümek için ne kadar güç uyguladığını ve gelişimini gözlemleyerek duruma adapte oluyor ve daha az yardımcı olarak çocuğun özgüveninin artmasını sağlıyor. Robotun yaygınlaşması birçok çocuk için umut olacak.

Octopus Grippe

  Alman Festo firmasının bu garip görünümlü robotu, biyonik tutucu, pnömatik olarak kontrol edilebilen yumuşak bir silikon yapısından oluşur. Üzerinde birçok vantuzu bunulan robot kol, vakum bazlı tutma kuvveti ile farklı nesneleri ve şekilleri yumuşak bir şekilde kavrayabilir. Ahtapotlardan ilham alınarak yapılmış kol her şeyi kolayca kavrayıp tutabiliyor. Tutulan eşyalara zarar vermemek için özel tasarlanmış. Neden ahtapottan ilham alındığı sorulduğunda "Ahtapot büyüleyici bir yaratıktır" diyor ekip. "Hiçbir iskeleti olmadığı ve neredeyse tamamen yumuşak bir kas yapısına sahip olduğu için, aynı zamanda son derece esnek ve manevra kabiliyetlidir. Bu, sadece her yöne çevik bir şekilde yüzebileceği anlamına gelmez, aynı zamanda çok geniş bir yelpazedeki nesneleri bir formda uydurur. " Doğanın zaten yaptığı şeyleri taklit ederek ondan ilham almak, insanlık için daha güzel ve daha faydalı buluşların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Metalimbs

  Bazı durumlarda keşke daha fazla elim kolum olsaydı dersiniz, işte bu robot bunun çözümü. Tokyo Üniversitesinde, Japon mühendisler tarafından geliştirilen Metalimbs, kollarınızın altına yerleştirip ayaklarınız ve dizlerinizle kontrol edebildiğiniz bir dizi ek robot koldan oluşuyor. Kollar otomatik olarak ya da ayağa bağlanan kontrol mekanizmasıyla çalışıyor. Ayağa takılan kontrol sisteminde elleri siz ayaklarınızla yönetiyorsunuz. Otomatik sistemde ise robot kollar bir şeyi tutmanıza ya da başka görevlerde işinize yarıyor. Bu kolların pek çok kullanımı mümkün. Hassaslık ve el becerileri gerektiren işlerde kullanılması pek tavsiye edilmese de engelli insanlara yardımcı olabilir ya da normal bir insanın hareket kabiliyetini arttırabilirler.

  Kullanımını daha detaylı öğrenmek için buraya tıklayın

Agility Robotics Cassie

  Agility Robotics tarafından yapılan robot; alışverişlerimizde paketlerimizi evimize kadar taşıyacak, evlerimizde bize yardımcı olacak ve arama kurtarma, afet ve acil durumlar gibi felaketlerden kurtulmaya yardımcı olacak. Askeri alanda ise üst kısma sensör tarzı mühimmatların monte edilebileceği söyleniyor.

Honda Asimo

  Honda Motor tarafından tasarlanmış, adı çok duyulan ve Dünya’nın ilk insansı robotu olan Asimo’nun ilk prototibi 1986 yılında çıktı. 130 santimetre boyunda ve 54 kilogram civarında olan bu robot sırt çantası giyen bir astronot şeklinde tasarlanmıştır. 2000’li yıllarda Hondo, Asimo’yu geliştirerek ve robot teknolojisinde yeni bir çığır açarak insanlar ile daha iyi iletişim kurmasına olanak sağlamıştır. Hareketli nesneleri, jest ve mimikleri, çevreyi , yüzleri tanıma; sesleri ayırt edebilme, saatte 9 kilometre hızla koşabilme gibi insan hareketlerini taklit eden özellikler eklenmiştir. Asimo’nun gelişimi tamamlandıktan sonra yardıma ihtiyacı olan kişilere destek olarak görevlendirilmesi düşünülüyor.

Boston Dynamics Spot ve SpotMini

Spot

  Google’ın sahip olduğu Boston Dynamics firmasının geliştirdiği dört ayaklı bir robot. Her türlü arazide yürüyebiliyor ve atılan tekmelere karşı dengesini kaybetmiyor. Yapılış amacı ise zorlu arazilerde daha kolay yük taşımak. 23 kilogramlık bir taşıma kapasitesi var ve pil şarjı ile 45 dakika boyunca çalışır.

SpotMini

,

  SpotMini Spot’tan daha küçük ve hafif olmasının yanı sıra üzerinde bir adet kola da sahip. Bu kol sayesinde, adeta bir ev robotu işlevi görebiliyor. Mutfağınızı, salonunuzu topluyor ve bulaşıklarınızı diziyor. Dengesini kaybedip düştüğünde tekrardan ayağa kalkıp yürümeye devam edebiliyor ve merdiven çıkabiliyor.