Gelişen teknoloji ile beraber eğitim olanakları genişledi. artık evinizde pijamalarınızla otururken bile dünyanın sayılı üniversitelerinden online dersler izleyebilirsiniz. Hatta bir miktar para ödeyip sertifika bile alabilirsiniz. Artık merak ettiğiniz dersleri alabilmek için MIT'ye veya Harvard'a gitmenize gerek yok. Okulda aldığınız fakat öğrenemediğiniz bir dersi farklı bir hocadan dinleyebilirsiniz. Buyrun bu kursların en yaygınlarına beraber göz atalım. 

1) edX 

 edX ya da uzun adıyla Education X Harvard ve MIT üniversitelerinin 2012'de beraber kurdukları bu site devasa bir online kurs platformu. 70'ten fazla okul ve bazı kar amacı gütmeyen organizasyonlar bu platformda kurslar açıyor. 2017 yılından itibaren bu sitenin 14 milyondan fazla öğrencisi ve aklınıza gelebilecek her alanda 1.800'ü aşkın kursu var. 

2) Coursera

 Bir başka online öğrenme platformu olan Coursera ise Standford Üniversitesi profesörleri Andrew NG ve Daphne Coller tarafından kuruldu. Online kursların yanı sıra online bir üniversite bölümü bitirme imkanı sunan bu platformun 33 milyonu aşkın kullanıcısı ve 2.400'den fazla kursu mevcut. 

3) Master Class

 Bu platform belki de online kurs sitelerinin en havalısı çünkü eğitmenleri işlerinde en iyiyi yakalamış dünyaca ünlü insanlardan oluşuyor! Serena Williams, Margaret Atwood, Annie Leibovitz, Gordon Ramsay, Dan Brown ve daha birçok ünlü isimden ders alabilirsiniz.

 Not: Bunların yanında MIT, John Hopkins gibi üniversitelerin ders notlarına OpenCourseWare sitelerinden de ulaşabilirsiniz, kolay gelsin!